Rozmowa kwalifikacyjna – najczęstsze pytania

W artykule przeczytasz

Osoby, które szukają pracy, bardzo często wysyłają dziesiątki CV i czekają na ten jeden telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Kiedy już umówią się na takie spotkanie, zaczynają zastanawiać się nad tym, o co może pytać ich rekruter. Często lęk przed podchwytliwymi pytaniami sprawia, że jeżeli nie przygotujemy się odpowiednio, możemy podczas takiego spotkania wypaść nie najlepiej i przekreślić nasze szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska. Na szczęście rekruterzy bardzo często stosują dość uniwersalny zestaw pytań, które pojawia się na każdej rozmowie. Dlatego odpowiednio przygotowując się do takiego spotkania, warto sprawdzić, jakich pytań na rozmowie kwalifikacyjnej możemy być niemal pewni i koniecznie wcześniej przygotować do nich odpowiedzi. O co może zapytać nas rekruter? Podpowiadamy.

Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – tematy wstępne

Rozmowa kwalifikacyjna to najbardziej stresujące moment całego procesu rekrutacyjnego, ponieważ od tego, jak zaprezentujemy się podczas takiego spotkania, zależy to, czy zostanie nam zaproponowana praca na stanowisku, o które się ubiegamy, czy też nie. Z tego powodu, bardzo często trudno jest nam zapanować nad widocznymi symptomami zdenerwowania. Rekruterzy to widzą i zdają sobie sprawę z tego, że dla  takiego kandydata każde pytanie, nawet to najprostsze, może być problemem. Z tego powodu na wstępie często, aby rozluźnić atmosferę poruszają tematy wstępne. Takie pytania wprowadzające mogą brzmieć następująco:

Czego się Pani napije: kawy czy herbaty?

Czy miała Pani problem z dotarciem do siedziby naszej firmy?

Czy kiedykolwiek gościliśmy już Panią w siedzibie naszej firmy?

Czy stosuje Pani produkty w naszej firmy lub korzysta z jej usług?

Takie pytania nie powinny nas więc zaskoczyć i jeżeli obawiamy się, że nie będziemy umieli na nie odpowiedzieć bez wcześniejszego wdrożenia, koniecznie przygotujmy do nich gotowe odpowiedzi. Dzięki niektórym pytaniom wstępnym przy okazji możemy pokazać rekruterowi, że wiemy, czym zajmuje się firma, do której aplikujemy, dzięki czemu na późniejszym etapie nie będziemy pytani kolejny raz o tę kwestię.

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczące motywacji do zmiany pracy

Pytaniem na rozmowie o pracę, która pada niemal na każdym takim spotkaniu, niezależnie od tego na, jakie stanowisko aplikuje kandydat, jest to dotyczące motywacji do zmiany pracy.  Rekruter musi dowiedzieć się, dlaczego kandydat chce podjąć pracę właśnie w konkretnej firmie, na wybranym stanowisku. Z tego powodu nie powinniśmy udzielać wówczas ogólnikowych odpowiedzi, a postarać się wskazać, dlaczego podoba nam się praca w danej branży, związana z wypełnianiem określonych obowiązków, a także dlaczego według nas to właśnie w firmie, do której zaaplikowaliśmy, będziemy mogli rozwijać się i stanowić dla niej wartość dodaną. Pytania rekrutacyjne o motywację to na przykład:

Dlaczego chce Pani pracować w naszej firmie?

Dlaczego zaaplikowała Pani na to stanowisko?

Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Panią na tym stanowisku?

Dlaczego chce Pani zmienić obecną pracę?

Z jakiego powodu chce Pani zrezygnować z obecnie zajmowanego stanowiska?

Pytaniem na rozmowie o pracę, która pada niemal na każdym takim spotkaniu, niezależnie od tego na, jakie stanowisko aplikuje kandydat, jest to dotyczące motywacji do zmiany pracy.  Rekruter musi dowiedzieć się, dlaczego kandydat chce podjąć pracę właśnie w konkretnej firmie, na wybranym stanowisku. Z tego powodu nie powinniśmy udzielać wówczas ogólnikowych odpowiedzi, a postarać się wskazać, dlaczego podoba nam się praca w danej branży, związana z wypełnianiem określonych obowiązków, a także dlaczego według nas to właśnie w firmie, do której zaaplikowaliśmy, będziemy mogli rozwijać się i stanowić dla niej wartość dodaną. Pytania rekrutacyjne o motywację to na przykład:

Dlaczego chce Pani pracować w naszej firmie?

Dlaczego zaaplikowała Pani na to stanowisko?

Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Panią na tym stanowisku?

Dlaczego chce Pani zmienić obecną pracę?

Z jakiego powodu chce Pani zrezygnować z obecnie zajmowanego stanowiska?

Najprawdopodobniej w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej usłyszymy któreś z powyższych stwierdzeń. Dlatego warto przygotować sobie wcześniej odpowiedź na te pytania. Trzy pierwsze sprawdzają, czy jesteśmy świadomi swoich atutów, które czynią nas idealnymi kandydatami na dane stanowisko. Sprawdzają również, czy wiemy coś na temat firmy, do której zaaplikowaliśmy. Jeżeli wykażemy się znajomością wcześniejszych działań danego przedsiębiorstwa i wskażemy, jak nasze zatrudnienie może przyczynić się do jego sukcesu, pokażemy, że jesteśmy idealnym kandydatem do pracy na danym stanowisku. 

Dwa ostatnie stwierdzenia przez wiele osób uznawane są za głupie pytania na rozmowie o pracę. Niektórzy z kolei sądzą, że są to typowe podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Bez wątpienia mogą być one kłopotliwe. Z tego powodu tak istotne jest, by odpowiadając na te pytania, koniecznie przygotować wcześniej odpowiedź, aby nie zaplanowała niezręczna cisza. W odpowiedzi nigdy nie możemy umniejszać wcześniej zajmowanemu stanowisku, współpracownikom czy pracodawcy. Generalna zasada, którą należy kierować się, odpowiadając na to pytanie, które dotyczy zmiany pracy, mówi o tym, by nie mówić źle o poprzedniej pracy i pracodawcy, a podkreślać dobre doświadczenia, które wynieśliśmy z takiej firmy. Podkreślmy chęć rozwoju w konkretnym kierunku, który na przykład nie był możliwy w poprzednim miejscu.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi na rozmowie o pracę – cechy kandydata

Typowe pytania zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej sprawdzają również umiejętność odpowiedniego zaprezentowania się przez kandydata do pracy. Z tego powodu należy przygotować się do odpowiedzi, w której opiszemy nasza mocne i słabe strony, a także pozytywne i negatywne cechy zarówno charakteru, które przeszkadzają nam na przykład w życiu prywatnym, jak i w pracy. Rekruter może więc zadać nam następujące pytania:

Co uważa Pani za swój największy atut?

Jakie są Pani słabe strony?

Jakie są Pani mocne strony? 

Proszę wymienić swoje 3 wady i zalety.

Proszę opowiedzieć coś o sobie.

Jakie sytuacje były dla pani stresujące w poprzedniej pracy?

Co lubi Pani robić w wolnym czasie?

Odpowiedzi na pytania dotyczące naszych cech charakteru powinny być szczere, ale niezbyt przesadnie. Formułując zdania, musimy zastanowić się, czy wpłyną one pozytywnie na postrzeganie naszej osoby przez rekrutera, czy też nie. Nie możemy jednak w sytuacji kiedy przyszły pracodawca pyta nas o nasze słabe strony powiedzieć, że nie mamy żadnych, ponieważ jest to tak naprawdę brak odpowiedzi i takie postępowanie nie jest mile widziane przez rekruterów.

Mówiąc o swoich słabych stronach, nie popadajmy też nadmierną szczerość, aby przypadkiem nie przedstawić swoje kandydatury w złym świetle. Jeżeli więc jesteśmy zapytani o nasze słabe strony i chcemy odpowiedzieć na to pytanie w sposób prawidłowy, powinniśmy wskazać cechę, która jest wadą, lecz taką, która z drugiej strony może wnieść coś dobrego, na przykład: nie jestem asertywna i dlatego ciężko mi odmówić pomocy innym osobom albo: jestem perfekcjonistą, dlatego czasami muszę sprawdzić efekty swojej pracy kilkukrotnie. 

Pamiętajmy również, by nasze wady wymieniane podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie wpływały negatywnie na potencjalną pracę. Najlepiej jeżeli nie są one zbyt istotne w przypadku stanowiska, o które się ubiegamy. Możemy również zaznaczyć, że pracujemy nad sobą i udaje nam się zniwelować niedogodności spowodowane naszymi słabymi stronami. W rozmowie kwalifikacyjnej udowodnijmy, że umiemy odpowiadać na trudne pytania i że pracujemy nie tylko nad swoimi najmocniejszymi cechami charakteru, ale ze względu na to, że chcemy się rozwijać, pamiętamy też o tych słabszych.

Typowe pytania na rozmowie rekrutacyjnej – doświadczenie kandydata

Pracodawca będzie chciał się dowiedzieć również, dlaczego konkretna osoba będzie idealnym kandydatem na to stanowisko, o które się ubiega. Z tego powodu pozwoli nam się zaprezentować, nie tylko przedstawiając swoje mocne i słabe strony, ale także pytając nas o nasze dotychczasowe doświadczenie zawodowe, a także wykształcenie. W wielu przypadkach zdecydowanie bardziej istotnym aspektem dla potencjalnego pracodawcy jest doświadczenie i umiejętności, lecz na niektórych stanowiskach bez odpowiedniego wykształcenia, nie będziemy w stanie wykonywać w sposób prawidłowy swoich obowiązków.

Z tego powodu wielu pracodawców na rozmowie kwalifikacyjnej zadaje konkretne pytanie takie jak: proszę opisać swoje doświadczenie zawodowe. W tym przypadku powinniśmy mówić przede wszystkim o swoich umiejętnościach i swoim doświadczeniu, które są istotne z punktu widzenia stanowiska, o jakie się ubiegamy. Jeżeli jednak nie mamy zbyt bogatego CV i aplikujemy na stanowisko, którego nigdy do tej pory nie zajmowaliśmy, wówczas powinniśmy opowiadać o swoich poprzednich doświadczeniach zawodowych w taki sposób, by rekruter mógł dostrzec pewne podobieństwo i zbieżność, na przykład dotyczącą cech charakteru, które są niezbędne na zarówno na poprzednim, jak i w przyszłym stanowisku, a także niektórych umiejętności. Ze względu na to, że wartościowi pracownicy potrafią współpracować w grupie, warto podkreślić tę cechę, mówiąc o swoich doświadczeniach. 

Jeżeli jednak mamy duże doświadczenie zawodowe, powinniśmy mówić o swoich największych osiągnięciach i najlepiej popierać je konkretnymi statystykami lub wynikami. Wśród pytań dotyczących doświadczenia zawodowego i zajmowanych wcześniej stanowisk, które mogą nam zadać rekruterzy, można wymienić:

Proszę opisać swoje największe wyzwanie w karierze zawodowej.

Co uważa Pani za swoje największe osiągnięcie zawodowe?

Jakie zna Pani narzędzia ułatwiające pracę na danym stanowisku?

Co zrobiła Pani w ciągu ostatniego roku, by podnieść swoje kwalifikacje? 

W jaki sposób rozwija Pani swoją wiedzę z zakresu (..)?

Co sprawia, że jest Pani dobrym (zawód)?

W jaki sposób wykorzystywała Pani swoje kwalifikacje z zakresu (…) u poprzedniego pracodawcy?

Jakie są Pani największe sukcesy zawodowe?

Jakie miała Pani wyniki w poprzedniej pracy? 

Jaki był zakres Pani odpowiedzialności w poprzedniej pracy?

Jak wyglądał Pani typowy dzień pracy?

Przygotowana wcześniej przykładowa odpowiedź dotycząca wyżej wymienionych kwestii pomoże nam poradzić sobie również z podobnymi zagadnieniami. 

Typowe pytania rekrutacyjne – cele zawodowe

Pytania rekruterów dotyczą również naszych celów zawodowych. W czasie odpowiedzi na kolejne pytanie, jeżeli wcześniej mówiliśmy na przykład o nasze słabych i mocnych stronach, możemy nawiązać do poprzedniego wątku. Nie bójmy się mówić o ambitnych celach, nawet jeżeli obecnie pozostają one jedynie w sferze marzeń. Żeby prawidłowo odpowiadać na pytania dotyczące celów zawodowych, powinniśmy wcześniej zastanowić się w jakim kierunku chcemy się rozwijać. O co może zapytać nas rekruter?

Gdzie widzi Pani siebie za rok/5/10/15 lat?

Jaka jest Pani wymarzona praca?

Czego poszukuje Pani na nowym stanowisku?

Czego oczekuje Pani od nowego pracodawcy?

Pytanie, które pada na każdej rozmowie kwalifikacyjnej – wynagrodzenie

Żeby nauczyć się dobrze radzić sobie z odpowiedzią na to pytanie rekrutacyjne, zadawane niemal na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, koniecznie przygotuj sobie wcześniej zestawienie średnich wynagrodzeń na wybranym stanowisku. Pytania rekrutacyjne dotyczące wynagrodzenia sprawdzają nie tylko to, czy firmę stać na to, by zatrudnić konkretnego kandydata, ale również to czy potrafi on przygotować się do rozmowy w sposób rzetelny i czy ma pojęcie o sytuacji w branży. Warto więc podać swoją proponowaną stawkę i poinformować, że na przykład ulega ona negocjacji. Pamiętajmy, że wynagrodzenie może być dla nas motywacją do pracy. Dlatego w zawodach, w których często funkcjonuje system naliczania premii od wyników pracy, możemy zaproponować nie tylko stawkę podstawową ale też na przykład pożądany procent od sprzedaży.

Jakie pytania jeszcze mogą pojawić się podczas rozmowy?

Warto przygotować się też na dodatkowe pytania, które mogą wymagać od nas kreatywnej odpowiedzi. Wśród najbardziej znienawidzonych przez sprzedawców pytań można wymienić te dotyczące sprzedaży długopisu. Obecnie coraz mniej rekruterów zadaje to pytanie. Jeżeli jednak ubiegamy się o stanowisko w handlu, musimy przygotować się na to pytanie. Niektóre pytania dodatkowe mogą dotyczyć też pewnych aspektów życia prywatnego. Nie mogą być one jednak nachalne. Dopuszcza się pytania rekruterów, dzięki którym dowiedzą się, czym się interesujemy, lecz nie mogą oni poruszać kwestii rodziny, wyznania czy orientacji seksualnej. Ciekawe pytania rekrutacyjne to również te sytuacyjne i behawioralne.

Sprawdź 10 porad jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Zobacz także: