Jak odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego chcesz zmienić pracę?” Podpowiadamy!

W artykule przeczytasz

Jak odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego chcesz zmienić pracę?” Podpowiadamy!

Zmiana pracy to naturalny krok w życiu każdej kobiety, która szuka nowych wyzwań i dąży do rozwoju swoich umiejętności. Motywacje do zmiany pracodawcy bywają różne, a podczas rekrutacji na nowe stanowiska często są ważnym elementem ubiegania się o posadę. Co powiedzieć, kiedy rekruter zapyta „Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?” – podpowiadamy!

Czemu tak często pada pytanie „Dlaczego chcesz zmienić pracę?” – motywacje pracodawcy

Pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej „Dlaczego chcesz zmienić pracę?” pada bardzo często, ponieważ pracodawcy w ten sposób sprawdzają motywacje swoich kandydatów. W ten sposób rekruter może się dowiedzieć o potencjalnych minusach poprzedniego zatrudnienia danej osoby (np. brak opcji awansu) i od razu ocenić, czy będzie w stanie spełnić oczekiwania potencjalnego pracownika w tej kwestii.

Czasami odpowiedź na to pytanie pokazuje także nastawienie kandydatów do pracy i to, jakie mają podejście do swoich obowiązków. Pomaga ocenić, czy dana osoba będzie pasowała do panującej w nowym miejscu pracy kultury organizacyjnej. Pracodawcy przeważnie chcą uniknąć sytuacji, w której nowo zatrudniony pracownik szybko opuści firmę. Zrozumienie motywacji do zmiany zatrudnienia ułatwia ocenę, czy kandydat będzie długoterminową pomocą dla organizacji.

„Dlaczego chcesz zmienić pracę?” – odpowiedzi na to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej

Na wszystkie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej powinno się odpowiadać zgodnie z prawdą, ponieważ działa to na korzyść obu stron. Już na początku procesu rekrutacyjnego należałoby zapoznać się z charakterystyką firmy i wartościami potencjalnego pracodawcy. Wypada wysyłać CV tylko tam, gdzie naprawdę chciałoby się pracować, by nie marnować ani swojego, ani cudzego czasu.

Przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną, warto przygotować sobie odpowiedzi na to pytanie powiązane z działalnością przedsiębiorstwa. Będą to np.:

  • Uważam, że moje doświadczenie wpisuje się w Państwa oczekiwania. Szukam nowych ścieżek rozwoju i myślę, że moja wiedza i umiejętności mogą dużo wnieść do rozwoju organizacji.
  • Chciałabym pracować w tej firmie, ponieważ wyznaję podobne wartości i uważam, że wpiszę się w kulturę organizacji. Chcę rozwijać się w obszarach, które są kluczowe w Państwa działalności.

Przede wszystkim w uzasadnieniu powinno się mówić o tym, jakie ma się motywacje względem stanowiska, a także co można wnieść do firmy dzięki swojemu doświadczeniu. Warto skupiać się na takich obszarach jak m.in.: chęć rozwoju zawodowego, poszukiwanie nowych wyzwań, pragnienie zmiany branży w celu spełniania swoich pasji czy zmiana miejsca zamieszkania.

W oczach przyszłego pracodawcy dobrze będzie wyglądać dowód na to, że zapoznałaś się z charakterem pracy w danej firmie. Da się do tego łatwo nawiązać podczas rozmowy rekrutacyjnej, mówiąc np.:

  • Rozumiem, że w Państwa firmie ważną rolę odgrywa praca w zespole. Moje doświadczenie managerskie pozwala mi łatwo dopasowywać się do nowego otoczenia, a umiejętność zarządzania ludźmi sprawia, że dobrze odnajduję się w grupie. Wiem też, że taka praca jest najbardziej efektywna i chętnie zostanę częścią tego teamu.

Na pytanie „Dlaczego chcę zmienić pracę?” uzasadnieniem często bywa chęć pozyskiwania lepszych zarobków. Warto powiedzieć o tym szczerze, ale jednocześnie nie pokazywać, że finanse to jedyny motywator do zmiany. Można zatem przytoczyć swoje obszerne doświadczenie, a następnie powiedzieć, że docenia się proponowane w tej firmie widełki płacowe, ponieważ są adekwatne do umiejętności niezbędnych do podjęcia posady.

Przeczytaj również: Czym jest metoda assessment center w rekrutacji?

„Dlaczego chcesz zmienić pracę?” – jakich odpowiedzi unikać przed rekruterem?

Kiedy kandydat uzasadnia, dlaczego chce zmienić pracę, pod żadnym pozorem nie powinien oczerniać swojego poprzedniego pracodawcy ani współpracowników. To najgorsza ze wszystkich opcji, jakie można wybrać. Krytykowanie środowiska pracy, nawet jeśli uzasadnione, to czerwona flaga dla rekrutera.

Przede wszystkim wypowiadanie się negatywnie o poprzednim miejscu pracy sprawia, że w nowej firmie osoby mogą się obawiać, że niebawem to o nich będzie się opowiadać w ten sam sposób na innych rozmowach. Poza tym przedsiębiorcy często się znają, więc może się zdarzyć, że skrytykuje się po prostu znajomego potencjalnego nowego pracodawcy, co od razu zdyskwalifikuje szanse na zatrudnienie.

Taka odpowiedź niekiedy sugeruje też, że pracownikowi trudno odnaleźć się w zespole i niełatwo się z nim pracuje. Warto pokazać, że ma się inne motywacje do zmiany miejsca zatrudnienia, np. chce się poszerzać doświadczenie zawodowe. Nie powinno się także mówić jedynie o wynagrodzeniu – znacznie lepiej skupić się na celach zawodowych i korzyściach ujętych w danej ofercie pracy.

Odpowiadając na to pytanie rekrutacyjne, nie powinno się poruszać kwestii prywatnych, w tym np. konfliktów rodzinnych, separacji itp. Warto jak najlepiej przygotować się do rozmowy, by nie dać się zaskoczyć żadnym pytaniem rekrutera. Szukanie odpowiedzi pod presją czasu może prowadzić do nieprzemyślanych odpowiedzi, które przekreślą szanse na zatrudnienie.

Young female candidate is interviewed by employer businesswoman

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – o co jeszcze może zapytać potencjalny pracodawca?

Gdy zdecydujesz się aplikować na jakieś stanowisko, a następnie zostaniesz zaproszona na rozmowę o pracę, koniecznie przygotuj odpowiedzi na pytania takie jak:

  • Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
  • Jak radzisz sobie ze stresem?
  • Jakie są Twoje cele zawodowe na najbliższe lata?
  • Jakich możliwości rozwoju oczekujesz od firmy?

Im bardziej wykażesz się kreatywnością i chęcią do pracy, a także udowodnisz swoje kompetencje, tym większe szanse na to, że proces rekrutacji zakończy się powodzeniem.

Zobacz także: