Jak budować pewność siebie, aby osiągnąć sukcesy w pracy?

W artykule przeczytasz

Pewność siebie to przydatna cecha nie tylko w życiu osobistym, ale również zawodowym, która często wynika z poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości. Osoby, które mają problem z pewnością siebie, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak cecha ta mocno determinuje ich codzienne życie i jak przydaje się w jego wielu dziedzinach. Niektórzy są pewni siebie niemal od urodzenia i jest to cecha dominująca w ich charakterze, inni jednak, aby stać się pewnymi siebie w pracy oraz innych dziedzinach swojego życia, muszą nad pewnymi zachowaniami pracować latami. Warto jednak mieć świadomość, że nawet jeżeli nie urodziliśmy się z tą cechą, możemy zbudować pewność siebie i pracować nad tym aspektem. W jaki sposób? Jak być bardziej pewnym siebie w pracy? Podpowiadamy.

Jak budować pewność siebie? Zdobywać kompetencje i mieć ich świadomość

Niezawodnym sposobem na zbudowanie pewności siebie w pracy, jest świadomość swoich umiejętności i kompetencji. Dlatego zazwyczaj nawet osoby, które nie są zbyt pewne siebie, kiedy już pracują w danej firmie od pewnego czasu i są świadome, że mają spore doświadczenie, umiejętności i wiedzę, wówczas ich pewność siebie wzrasta. Dlatego najprostszym sposobem na nabranie pewności siebie w pracy, jest zdobywanie nowych kompetencji i świadomość swoich umiejętności. 

Zwłaszcza w przypadku nowej pracy warto pogłębiać swoją wiedzę zarówno w konkretnej dziedzinie, jak i dotyczącą samego pracodawcy. Osoby, które zadają sobie pytanie: jak zbudować pewność siebie, powinny Więc najpierw zastanowić się, jakie są ich kluczowe kompetencje i co wpływa na to, że dobrze wykonują swoją pracę. Mogą przypominać sobie również swoje dotychczasowe osiągnięcia. Dzięki temu będą czuły się pewniej na swoim stanowisku, a także w kontaktach z innymi osobami.

Jak zbudować pewność siebie? Znaleźć swoje mocne strony

Żeby zbudować pewność siebie powinniśmy zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, uświadomić sobie, jakie są nasze mocne strony. Bardzo ważne jest to, by wykonać analizę mocnych stron i wdrożyć te działania, które pozwolą nam pokazać nasze umiejętności i pozytywne strony szerszemu gronu osób. Analiza mocnych stron i wdrożenie ich na co dzień, to świetny sposób na zbudowanie pewności siebie, która z kolei wpłynie pozytywnie nie tylko na jakość wykonywanej przez nas pracy, ale także relacje z klientami czy współpracownikami, a nawet efektywność pracy. Spójrzmy więc tabelkę, w której wypiszemy wszystkie swoje mocne strony, a także sposób, w jaki możemy je zaprezentować.

Jak pracować nad pewnością siebie? Uświadomić sobie swoje wady

Wbrew pozorom nie tylko nasze zalety, ale także wady pozwalają nam pracować nad pewnością siebie w pracy, ponieważ eliminując negatywne cechy naszego charakteru czy pewne zachowania, możemy stać się lepszymi pracownikami i zyskać w oczach pracodawcy. Wiedza na temat swoich wad i słabych stron, pozwala nam lepiej zarządzać obszarami rozwoju, którymi powinniśmy się zająć, a także sprawniej pokonywać pewne trudności. 

Na przykład jeżeli nie lubimy rozmawiać i spotykać się z klientami, możemy uznać to za naszą słabą stronę. Takie działanie bardzo często powoduje, że niektóre zadania odwlekamy w czasie, co skutkuje opóźnieniem prowadzonych przez nas czynności, a to z kolei wiąże się dla nas z większym stresem, a nawet napiętymi relacjami z przełożonym. Dlatego ważne jest, by zdać sobie sprawę ze swoich słabych stron, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli przełamać bariery i rozpocząć pracę nad tymi cechami, które wymagają poprawy. Z tego powodu żeby zbudować pewność siebie, musimy być świadomi i zdeterminowani.

Brak pewności siebie w pracy? Nie bójmy się zadawać pytań

Bardzo często brak pewności siebie w pracy powoduje, że boimy się zadawać pytania w sytuacji, kiedy czegoś nie wiemy lub mamy wątpliwości, jak powinniśmy wykonać pewne zadanie. Pamiętajmy, że działając samodzielnie i wykonując zadanie nieprawidłowo tylko, dlatego że nie zrozumieliśmy, czego wymaga od nas współpracownik czy też przełożony, możemy spowodować opóźnienie realizacji projektu, a także liczyć na słuszne pretensje współpracowników. 

Dlatego zwłaszcza osoby, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, przez brak pewności siebie w pracy i umiejętności zadawania odpowiednich pytań, narażone są na nieprzyjemne konsekwencje niepoprawnie wykonanych przez siebie zadań. Nie bójmy się więc pytać. Zawsze warto podsumować wszelkie ustalenia i upewnić się, że myślimy z drugą stroną w podobny sposób. Nie rozpoczynajmy także realizacji projektu, zanim nie upewnimy się, że wszystkie założenia takiego zadania, są dla nas jasne i zrozumiałe.

Jak nabrać pewności siebie w pracy? Praktyka czyni mistrza

Pamiętajmy, że bardzo często brak pewności siebie w pracy, spowodowany jest tym, iż znajdujemy się w nowym środowisku i jeszcze nie do końca znamy strukturę organizacyjną, w jakiej jesteśmy zatrudnieni. Często również mamy pewne trudności z wykonywaniem powierzonych nam obowiązków, ponieważ nie mamy jeszcze odpowiedniego doświadczenia. Dlatego zwłaszcza osoby, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową i zadają sobie pytanie: jak nabrać pewności siebie w pracy, powinny pamiętać o praktyce. Jest to wręcz kamień węgielny każdego z sukcesu. Dlatego za każdym razem, kiedy podchodzimy do realizacji konkretnego zadania. musimy zastanowić się, jak wykonać je lepiej niż poprzednio i próbować osiągać jak najlepsze wyniki. Ważnym aspektem dla budowania pewności siebie, jest umiejętność naprawiania błędów i wyciągania wniosków z porażek.

Jak być bardziej pewnym siebie? Podnosić swoje kwalifikacje

Nic nie dodaje nam pewności siebie w pracy tak jak wiedza i umiejętności, jakie posiadamy. Z tego powodu powinniśmy na bieżąco rozwijać się w danej dziedzinie i nie spoczywać na laurach, tylko dlatego, że już od wielu lat wykonujemy pewne zadania. Jak więc zbudować pewność siebie? Na przykład poprzez podnoszenie swoich kwalifikacji. W jaki sposób możemy podnosić swoje kwalifikacje? Przede wszystkim przez udział w szkoleniach, warsztatach, kursach czy konferencjach branżowych. Dają one poczucie rozwoju i zwiększają poczucie pewności siebie. Pamiętajmy również, że każdy rozwija się we własnym tempie. Dlatego nie możemy porównywać się z innymi osobami ze względu na to, że droga zarówno do sukcesu zawodowego, jak i budowania pewności siebie, u każdej osoby jest indywidualna.

Jak być bardziej pewna siebie? Dać sobie czas

Pamiętajmy, że sukces w pracy nie przychodzi z dnia na dzień i wymaga on długich i intensywnych działań z naszej strony. Dlatego nie powinniśmy zastanawiać się nad tym, ile już czasu minęło, odkąd jesteśmy zatrudnieni w konkretnej firmie i gdzie teraz są inni, lecz skupić się na małych krokach i osiągać te, które są dla nas najważniejsze. Pamiętajmy, że pośpiech jest złym doradcą. Dlatego budowanie pewności siebie, a także swojej kariery zawodowej, wymaga czasu, zaangażowania i motywacji. Pewność siebie zwiększymy również, poszerzając swoje umiejętności, ponieważ im więcej będziemy umieli, tym będziemy bardziej pewni siebie. Pamiętajmy, że stanie w miejscu, jest najgorszym wrogiem nie tylko rozwoju pewności siebie, ale także możliwości rozwoju kariery zawodowej, a także sukcesów osiąganych w życiu prywatnym.

Jak być pewnym siebie w pracy? Nie odbierać wszystkich uwag negatywnie

Pamiętajmy, że budowanie pewności siebie to proces, który wymaga od nas sporo zaangażowania, a często również pracy nad pewnymi cechami charakteru. Dlatego powinniśmy przede wszystkim przestać odbierać wszelkie uwagi negatywnie. Jeżeli ktoś zwróci nam uwagę dotyczącą wykonywanej przez nas pracy, nie powinniśmy od razu załamywać się i odbierać tego jako cios wymierzony w nasze kompetencje czy umiejętności, lecz wyciągnąć z takiej informacji wnioski. Jeżeli pojawiły się jakieś niedociągnięcia, musimy zastanowić się, jak je naprawić, aby następnym razem wcielić je w życie od razu i być coraz lepszym w swojej pracy. 

Uwagi czy konstruktywna krytyka często przez osoby niepewne siebie są odbierane bardzo personalnie. Nierzadko niepewne siebie osoby nawet zły humor współpracownika czy jego spojrzenie, mogą odbierać negatywnie, tracąc wiarę w swoje możliwości i sądząc, że gdzieś popełniły kolejny błąd. Pamiętajmy, że aby być pewnym siebie, musimy wyciągać wnioski z nawet nieprawidłowo wykonanych zadań i próbować je naprawiać. Uwierzmy również w komplementy. Budując pewność siebie, gdy otrzymamy pochwałę w pracy, powinniśmy uwierzyć w taki komplement, podziękować za niego i nie próbować się tłumaczyć, że nie zasługujemy na uznanie. Jeżeli wykonamy polecenie dobrze, nauczmy się doceniać swoją pracę i nie umniejszać swoich zasług. Nie przyjmujmy także z góry, że ktoś chciał, aby nam po prostu było miło. Uwierzmy w swoje możliwości i fakt, iż jesteśmy dobrzy w tym, co robimy. To z kolei pozwoli nam zbudować pewność siebie w pracy.

Przeczytaj również: Jak być bardziej asertywnym?

Świat nieruchomości na wysokich obcasach: Jubileuszowe Forum Inwestorek 2024

Zobacz także: