Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

W artykule przeczytasz

Rozmowa o pracę to czas, kiedy trzeba nie tylko dobrze zaprezentować się przed rekruterem, ale także ustalić potencjalne warunki współpracy. Masz określone oczekiwania finansowe? Dowiedz się, jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej!

Dlaczego warto negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Negocjacje wynagrodzenia to nieodłączny element ubiegania się o pracę. Warto jasno rozmawiać o pieniądzach, by nie stracić szansy na lepszą wypłatę, a także otrzymywać środki adekwatne do swoich umiejętności, doświadczenia i wartości dawanych firmie.

Jeśli planujesz zostać w danej organizacji na dłużej, wyższa pensja początkowa staje się podstawą do przyszłych podwyżek i awansów. Będzie zatem wpływać na długoterminowe zarobki, od których w dużej mierze zależy standard Twojego życia.

Świadomość tego, że wynegocjowało się zadowalającą pensję, wzmacnia poczucie własnej wartości i satysfakcji. To także dawka motywacji i większa wiara w swoje możliwości. Skuteczne negocjowanie wynagrodzenia pokazuje, że potrafisz asertywnie i kompetentnie reprezentować osobiste interesy, co powinien docenić każdy pracodawca.

Negocjacje z nowym pracodawcą – niezbędne informacje

Aby efektywnie negocjować swoją wypłatę, musisz dobrze przygotować się do procesu rekrutacyjnego. Zdobądź niezbędne informacje na temat firmy, a także sytuacji rynkowej. Zapoznaj się z widełkami wynagrodzeń obowiązującymi aktualnie na podobnych stanowiskach, na jakie kandydujesz. Jeśli masz taką możliwość, poznaj politykę wynagrodzeń konkretnego przedsiębiorstwa.

Ważne jest również określenie swoich priorytetów i warunków, z których nie będziesz w stanie zrezygnować. Powinny one dotyczyć przede wszystkim pensji minimalnej, poniżej której nie zgodzisz się na daną ofertę pracy. Nie warto działać dla firm, które nie doceniają Twoich umiejętności i doświadczenia, a także mocno odbiegają od standardów rynkowych.

Jak negocjować pensję? Solidna argumentacja kandydata

Zanim jeszcze dowiesz się, jak negocjować pensję na rozmowie kwalifikacyjnej, warto pamiętać, że liczy się także fakt, kiedy się to zrobi. Najlepiej rozmawiać o wynagrodzeniu po omówieniu Twoich kwalifikacji. W pierwszej kolejności udowodnij rekruterowi, jak przyczynisz się do sukcesu firmy. Kiedy osoba po drugiej stronie zrozumie Twoją wartość, będzie skłonniejsza zgodzić się na Twoje warunki.

Rozmowy o pieniądzach muszą być poparte solidnymi argumentami. Opowiedz np. o:

  • swoich sukcesach w poprzednim miejscu pracy;
  • odbytych szkoleniach i zdobytych certyfikatach;
  • umiejętnościach miękkich niezbędnych na stanowisku;
  • bogatym doświadczeniu i wartości swojej marki osobistej.

Mów pewnie, ale bez nuty arogancji. Ważne, aby rozmowa przebiegała w atmosferze szacunku i zrozumienia drugiej strony. Aby uzasadnić swoje wymogi, warto przedstawić dane z rynku wynagrodzeń, które pokażą, że Twoje oczekiwania nie odbiegają od branżowych norm.

Słuchaj i nie daj się ponieść emocjom. Poznaj dokładnie propozycję pracodawcy i rozważ ją. Zawsze możesz poprosić o czas na przemyślenie oferty i ewentualną kontrę. Nie zapomnij też o tym, by mówić jasno, czy chodzi Ci o kwoty brutto, czy netto. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień.

Zawsze warto zaproponować pracodawcy nieco wyższe warunki niż te, jakich się oczekuje. Wtedy, kiedy rekruter będzie próbował obniżyć ofertę, dojdzie się do korzystnego dla obu stron kompromisu. Pamiętaj, aby podczas negocjacji nie wspominać o takich aspektach jak słaba sytuacja finansowa, zdrowotna czy rodzinna. O pensji powinny decydować Twoje umiejętności i doświadczenie, a nie życie prywatne.

Jak negocjować wynagrodzenie, kiedy są widełki?

Kiedy pracodawca podaje widełki wynagrodzenia na dane stanowisko, pole do negocjacji nieco się zmniejsza, ale mimo tego niekiedy wciąż pozostaje spore. Czasami zakres proponowanych kwot jest bardzo szeroki, więc odpowiednie przygotowanie do rozmowy bywa kluczowe.

Sprawdź, jakie są standardowe pensje dla podobnych stanowisk w tej branży i regionie, w jakim znajduje się firma. To pomoże ocenić, czy widełki są konkurencyjne i adekwatne do posady, o jaką się ubiegasz. Możesz zapytać rekrutera, jakie czynniki wpływają na ostateczne umiejscowienie pensji w narzuconych widełkach.

Kiedy wiesz, że Twoje kwalifikacje są na wysokim poziomie, celuj swoimi propozycjami zawsze w górną część podanego zakresu. Argumentuj swoje dokonania i umiejętności tak samo jak w przypadku ofert bez widełek. A jeśli przedsiębiorstwo nie zechce zaoferować wynagrodzenia wyższym poziomie, spróbuj negocjować dodatkowe benefity. Może to być np. dostęp do szkoleń, które podwyższą Twoje kompetencje i w przyszłości zaowocują podwyżką.

Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem na temat widełek wynagrodzeń oraz transparentności płac w miejscu pracy!

Umiejętność negocjacji jest niezwykle cenna nie tylko podczas ubiegania się o pracę. Warto trenować ją w praktyce, ponieważ przydaje się także w wielu innych sytuacjach, np. przy ustalaniu wysokości opłat za mieszkanie, w trakcie poszukiwania partnerów biznesowych czy podczas pozyskiwania kolejnych podwyżek i awansów.

Zobacz także: