Rozmowa kwalifikacyjna bez wątpienia jest jednym z bardziej stresujących elementów rekrutacji, ponieważ uczestnicząc w niej, kandydat zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest, by dobrze wypadł przed rekruterem lub potencjalnym pracodawcą. Wszelkie błędy i wpadki podczas takiego spotkania mogą przekreślić szansę na otrzymanie wymarzonej pracy. Dużym błędem jest pójście na rozmowę kwalifikacyjną bez odpowiedniego przygotowania. Żeby dobrze wypaść na takim spotkaniu, należy właściwie nastawić się zarówno pod względem merytorycznym, jak i psychologicznym. Aby nie dać się zaskoczyć rekruterowi ani pokonać przez własny stres, warto zastosować kilka wskazówek. Przedstawiamy 10 porad, które pozwolą Ci się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Znać swoje CV
Jednym z największych błędów, jakie można popełnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest brak znajomości własnego CV. Z tego powodu, nie warto umieszczać w swoim życiorysie nieprawdziwych informacji, a także prosić inne osoby o to, aby wykonały za nas taki dokument. Jeżeli samodzielnie wypełnimy swoje CV, będziemy wiedzieli, co się w nim znajduje. Oczywiście kwestie takie jak doświadczenie czy wykształcenie, a także zakres obowiązków na wcześniejszych stanowiskach, nie powinny sprawić nikomu trudności. Jednak zwłaszcza jeżeli nie pisaliśmy CV samodzielnie, możemy udzielić błędnej odpowiedzi dotyczącej kwestii takich jak chociażby nasze hobby. Lepiej żeby wpisane zainteresowania w CV nie różniły się od tych, które podamy rekruterowi.
Przygotuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
Dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno obejmować również opracowanie najczęściej pojawiających się na takich spotkaniach pytań. Nawet jeżeli nie mamy problemu z wypowiadaniem się pod wpływem stresu, dobrze jest wcześniej przemyśleć odpowiedzi do pytań, które często zadają rekruterzy. Odpowiadając na pytania w sposób ciekawy i profesjonalny, z pewnością zrobimy dobre wrażenie na pracodawcy i zwiększymy szansę na zdobycie wymarzonej pracy. Rekruter na pewno doceni możliwość rozmowy z kandydatem, który nie boi się odpowiadać na jego pytania, nawet jeżeli ten gotowe odpowiedzi opracował sobie wcześniej. Osoba starająca się o pracę w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej powinna umieć dobrze opisywać swoje umiejętności i doświadczenie zawodowe, słabe i mocne strony czy motywację do pracy. W przeciwnym wypadku, podczas takiej rozmowy kwalifikacyjnej rekruter zauważy, że nie poświęciła ona nawet chwili, by zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy i dobrze się zaprezentować w trakcie spotkania.
Czy warto zapoznać się z profilem firmy przed spotkaniem kwalifikacyjnym?
Kiedy przeszliśmy na kolejny etap rekrutacyjny i otrzymaliśmy zaproszenie na rozmowę o pracę, powinniśmy zapoznać się chociaż z podstawowymi informacjami dotyczącymi firmy. W tym celu warto sprawdzić na przykład stronę internetową firmy. Zdobywanie informacji na temat przedsiębiorstwa, w którym chcielibyśmy być zatrudnieni, nie powinno jednak ograniczać się wyłącznie do przeglądnięcia strony internetowej firmy, ale także jej mediów społecznościowych, takich jak na przykład profil na LinkedIn, GoldenLine czy Facebooku lub Instagramie. Możemy być pewni, że rekruter zada nam pytanie, w którym nawiąże do działalności przedsiębiorstwa, do którego aplikujemy. Praktycznie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej kandydat musi powiedzieć, co wie na temat firmy. Brak odpowiedzi i znajomości, czym zajmują się pracownicy w danej firmie, świadczy o tym, że wysyłaliśmy CV do wielu różnych miejsc i nie zadaliśmy sobie trudu, by sprawdzić, jakie produkty lub usługi oferuje nasz potencjalny pracodawca. Brak znajomości choćby podstawowych danych dotyczących firmy bardzo źle świadczy o kandydacie do pracy i dla rekrutera jest sygnałem, że rozsyłał on CV przypadkowo.
W trakcie rozmowy o pracę zwróć uwagę na mowę ciała
Przed rozmową kwalifikacyjną warto odpowiednio się przygotować i mieć dobre nastawienie do takiego spotkania. Aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest także nasza mowa ciała. To zrozumiałe, że będziemy stresowali się podczas takiego spotkania, jednak pamiętajmy, by mimo wszystko na rozmowie kwalifikacyjnej potencjalnej pracodawca nie widział przerażenia w naszych oczach. Zadbajmy o naszą postawę podczas takiej rozmowy, siedźmy prosto, nie wierćmy się, utrzymujmy kontakt wzrokowy z rekruterem i starajmy zachowywać się jak najbardziej naturalnie.
Sprawdź swój wizerunek i zadbaj o odpowiedni strój
Przed każdą rozmową kwalifikacyjną należy zadbać również o swój wizerunek. Nasze ubranie powinno być czyste schludne i stosowne do okazji. Nawet jeżeli w firmie, do której aplikujemy, nie obowiązuje dress code, warto ubrać spódnicę lub spodnie i koszulę. Należy zadbać też o typowo dzienny, a więc delikatny makijaż i schludną fryzurę.
Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej może zależeć również od Ciebie
Żeby zwiększyć szanse na sukces podczas rekrutacji, warto jak najlepiej przygotować się merytorycznie do spotkania rekrutacyjnego. Z tego powodu, należy przygotować pytania, które chcemy zadać rekruterowi. W tym celu możemy wcześniej zapoznać się ze stroną firmy, w której chcemy pracować i na tej podstawie sformułować pytania. Wśród zagadnień, które możemy poruszyć, aby dowiedzieć się więcej o pracy, a także pokazać rekruterowi, że jesteśmy zainteresowani jego ofertą, wymienia się te dotyczące m.in. elastyczności czasu pracy, kolejnych etapów rekrutacji czy terminu, w którym dowiemy się o wyniku rozmowy. Warto odpowiednio wcześniej sporządzić listę pytań, jakie chcemy zadać rekruterowi, ponieważ z jednej strony dzięki nim możemy już na rozmowie kwalifikacyjnej zdobyć więcej informacji na temat stanowiska czy firmy i pracy w zespole, z drugiej z kolei pokażemy rekruterowi, że naprawdę jesteśmy zainteresowani tą ofertą i unikniemy nerwowego wymyślania pytań, kiedy osoba prowadząca rozmowę zapyta nas o nasze wątpliwości.
Jako kandydat pokaż rekruterowi lub pracodawcy swoje kompetencje
Na rozmowie rekrutacyjnej na pewno będziemy musieli opowiedzieć więcej o sobie i swoim doświadczeniu, a także kompetencjach. Z tego powodu, aby w czasie rozmowy nie zapomnieć o ważnych dla nas zagadnieniach, warto wcześniej zastanowić się nad tym, co chcemy powiedzieć rekruterowi. Niezwykle istotne jest by nauczyć się mówić o swoich osiągnięciach i sukcesach, ponieważ w ten sposób pokazujemy dlaczego warto nas zatrudnić i jakie są efekty naszej pracy. Warto wcześniej również sprawdzić, jak wygląda nasz profil w mediach społecznościowych i wpisać w Google swoje imię i nazwisko, ponieważ rekruterzy otrzymując aplikację przy każdej ofercie pracy, sprawdzają kandydatów w wyszukiwarkach.
Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Odpowiadaj wyczerpująco na najczęstsze pytania
Warto przygotować sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także nauczyć się wyczerpująco na nie odpowiadać. Nawet jeżeli rekruter zaskoczy nas jakimś zagadnieniem, powinniśmy pełnymi zdaniami, a nie zdawkowo odpowiadać na jego pytania. Pamiętajmy, że zwłaszcza w sytuacji kiedy w CV chwalimy się dobrą komunikatywnością czy umiejętnością w pracy w zespole, nie możemy podczas rozmowy kwalifikacyjnej pokazywać, że te cechy nas nie dotyczą.
Sprawdź jak odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego chcesz zmienić pracę?”
Czy przed rozmową warto przeczytać ogłoszenie o pracę?
Niezależnie od tego, na jakie stanowisko chcemy się rekrutować, zawsze przed rozmową kwalifikacyjną powinniśmy jeszcze raz przeczytać ogłoszenie o pracę. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza wtedy kiedy wysyłaliśmy kilka zgłoszeń na różne stanowiska. Na tej podstawie warto dobrać osiągnięcia i kompetencje, które będą przydatne na tym stanowisku i zaprezentować je rekruterowi, skupiając się na korzyściach, które firma może zyskać, zatrudniając nas.
Co jeszcze obejmuje przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej?
Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, warto wcześniej sprawdzić wskazówki dojazdu, aby dotrzeć na miejsce kilka minut wcześniej. Punktualność dla wielu rekruterów jest niezwykle ważną kwestią. Ze względu na to, że podczas rozmowy może paść pytanie o wysokość wynagrodzenia, warto wcześniej zastanowić się, ile chcielibyśmy zarabiać. W tym celu najlepiej sprawdzić, jakie jest średnie wynagrodzenie na podobnym stanowisku. Dodatkowo Warto zadbać też o wcześniejszy relaks i dzień przed rozmową odprężyć się, aby pójść na nią z dobrym nastawieniem.