LinkedIn to jedno z najszybciej rozwijających się mediów społecznościowych przeznaczonych dla profesjonalistów. Z tego powodu każda osoba, która chce zaistnieć w branży, zdobyć nowe kontakty biznesowe czy ciekawą posadę, powinna założyć swoje konto na tej platformie. Profil na LinkedIn obecnie staje się koniecznością dla wszystkich aktywnych zawodowo osób, które podążają za światowymi trendami. Samo założenie konta na LinkedIn to jednak za mało. Żeby rekruterzy byli zainteresowani naszą osobą lub by potencjalni kontrahenci odpowiedzieli na naszą wiadomość dotyczącą współpracy, musimy odpowiednio uzupełnić nasz profil. Jak stworzyć dobry profil na LinkedIn? Podpowiadamy.
Czym jest LinkedIn i dlaczego warto stworzyć profesjonalny profil na tej platformie?
LinkedIn to portal społecznościowy, który zrzesza profesjonalistów z różnych branż. Na całym świecie korzystają z niego miliony osób zainteresowanych nawiązywaniem kontaktów zawodowo-biznesowych. Jest to najszybciej rozwijające się medium społecznościowe dla profesjonalistów. Dlatego warto zadbać o to, by założyć swoje konto na LinkedIn i by było ono jak najbardziej profesjonalne. Profil na LinkedIn to nie tylko wizytówka pracownika czy przedsiębiorcy. Konto takie przydatne jest wtedy kiedy chcemy nawiązać relacje biznesowe, ale również poszukujemy pracy czy jesteśmy zainteresowani nowościami z branży.
Jak zrobić dobry profil na LinkedIn krok po kroku?
Profesjonalny profil na LinkedIn to podstawa, by nawiązać kontakty zawodowo-biznesowe czy zdobyć dobrą pracę. Z tego powodu osoby, które do tej pory jeszcze nie posiadały konta na tej platformie, powinny jak najszybciej naprawić ten błąd. Sama rejestracja na LinkedIn jednak najprawdopodobniej przyniesie nam niewiele korzyści. Dlatego tak istotne jest, by dobrze uzupełnić swój profil na LinkedIn, a także zadbać o rozbudowaną sieć kontaktów. Jak krok po kroku zrobić dobry profil na Linkedin i jakie sekcje należy wypełnić, by konto to wyglądało profesjonalnie i dobrze?
Jakie zdjęcie profilowe na LinkedIn warto umieścić?
Profil jest profesjonalny wtedy kiedy jest dobrze uzupełniony. Jednak żeby móc liczyć na większą ilość wyświetleń profilu, powinniśmy pamiętać również o jego elementach estetycznych. Z tego powodu warto umieścić na swoim koncie zdjęcie profilowe. Miniaturka pojawia się w wynikach wyszukiwania, dzięki czemu nasi znajomi z branży chcąc dodać nas do kontaktów, będą wiedzieli, że mają do czynienia z właściwą osobą. Dodatkowo zdjęcie profilowe odpowiada za pierwsze wrażenie. Dlatego jego brak może być źle odbierany przez niektórych rekruterów czy potencjalnych pracodawców. Ze względu na dość formalny charakter portalu, jakim jest LinkedIn, wybierając zdjęcie profilowe, warto zwrócić uwagę na to, by było ono jak najbardziej formalne i ukazywało nas jako profesjonalistów. Istotne jest również, by postać zajmowała przynajmniej 60% avatara, ponieważ w przeciwnym wypadku nie będzie widoczna dobrze na przykład w wynikach wyszukiwania.
Profesjonalny profil na LinkedIn a zdjęcie w tle
Wiele osób rezygnuje z zamieszczania zdjęcia w tle na swoim profesjonalnym profilu na LinkedIn. Jest to duży błąd, ponieważ grafika ta zajmuje sporą przestrzeń i może być doskonałym nośnikiem reklamowym. Dodatkowo dobre zdjęcie w tle może nas wyróżnić na tle innych osób, na przykład potencjalnych kandydatów na takie stanowisko. Chcąc wyróżnić swój profil na LinkedIn, warto zrobić samodzielnie grafikę, która będzie zawierała na przykład krótki opis tego czym się zajmujemy lub jakie usługi oferujemy. Ta sekcja profilu często zwraca największą uwagę rekruterów. Dlatego warto ją mądrze wykorzystać do promocji swoich działań. Jeżeli poszukujemy pracy przez LinkedIn, możemy umieścić w tym miejscu swoje imię i nazwisko, aktualne stanowisko pracy, wykonywany zawód czy oferowane usługi. Im lepiej zaplanowane są grafiki umieszczane jako zdjęcia w tle, tym większe możliwości LinkedIn oferuje zarówno osobom, które na tej platformie posiadają profil osobisty, jak i biznesowy.
Jak stworzyć dobry profil na LinkedIn? Zadbać o nagłówek
Nagłówek na LinkedIn to również jeden z pierwszych elementów, na które zwraca uwagę osoba wchodząca na nasz profil. Z tego powodu powinien odzwierciedlać to, co robimy. Pamiętajmy, że nagłówek pełni zarówno funkcję informującą, jak i pozycjonującą. Z tego powodu warto umieścić w nim także pewne dane, które mogą być wyszukiwane na przykład przez rekruterów czy potencjalnych współpracowników. Można umieścić tu również informacje o tym, że poszukujemy pracy, a także jaki zawód wykonujemy i czym się zajmujemy oraz w jakiej branży działamy. Pamiętajmy jednak, że do dyspozycji mamy jedynie 120 znaków.
Imię i nazwisko na LinkedIn
Uzupełniając profil na LinkedIn będziemy musieli podać również nasze imię i nazwisko. Warto jest wpisać prawdziwe dane, ponieważ potencjalni pracodawcy, kontrahenci czy rekruterzy będą wyszukiwali nasze konto, po przeglądnięciu na przykład CV, właśnie na podstawie imienia i nazwiska. Posługiwanie się pseudonimem lub stosowanymi w innych mediach społecznościowych nazwami użytkowników w przypadku LinkedIn nie jest działaniem pożądanym i nie wygląda to wówczas profesjonalnie. Z powodu poleca się wpisać swoje prawdziwe imię i nazwisko, a także to, kim jesteśmy.
Branża i lokalizacja na profilu na LinkedIn
Branża i lokalizacja to istotne elementy, które warto umieścić w swoim profilu na LinkedIn, zwłaszcza jeżeli konto tworzą osoby poszukujące pracy. Wówczas rekruter wyszukując potencjalnych kandydatów, na przykład po lokalizacji, będzie miał szansę na to, by trafić na nasze konto. Podobne znaczenie ma uzupełniona branża. Rekruterzy poszukujący zdalnych kandydatów na LinkedIn, którzy znają się na swojej pracy, a więc z branży marketingowej, spedycyjnej, informatycznej, transportowej i wielu innych, bardzo często wyszukują ich właśnie na podstawie tej sekcji w profilu.
Jakie informacje na profilu na LinkedIn są kluczowe?
Wśród pozostałych informacji, które są niezbędne, niezależnie od tego czy szukamy pracy, czy też interesuje nas nawiązywanie kontaktów na LinkedIn, można wymienić sekcje takie jak:
- doświadczenie zawodowe – w tym miejscu możemy uzupełnić profil informacjami z CV. Warto jednak nieco zmienić pewne stwierdzenia, aby sekcja ta nie była uzupełniona na zasadzie „kopiuj-wklej”. Dodatkowo warto tutaj zwrócić uwagę na przykład na nazwę stanowiska. Czasami lepiej podać standardowe nazwy, aby potencjalni pracodawcy mogli znaleźć nasze konto,
- wykształcenie – w swoim profilu na LinkedIn warto umieścić informacje dotyczące wykształcenia, a więc oznaczyć ukończony kierunek studiów, uczelnie, a także lata, w których pobieraliśmy naukę,
- umiejętności – warto umieścić w swoim profilu kluczowe dla naszej branży umiejętności. Słowa kluczowe dla konkretnego stanowiska również pozwolą dostrzec naszą kandydaturę potencjalnie zainteresowanym pracodawcą. Ze względu na to, że rekruterzy wyszukują kandydatów po głównie na podstawie umiejętności, warto w swoim profilu umieścić co najmniej 20 takich słów kluczowych. Na portalu tym istnieje również opcja potwierdzenia naszych umiejętności. Z tego powodu, warto poprosić znajomych, aby wykonali takie działanie, ponieważ dzięki temu nasz profil będzie bardziej wiarygodny.
- grupy – warto przynależeć do grup na LinkedIn, ponieważ pokazują one nasze zainteresowaniam a także pozwalają rozbudować sieć kontaktów
Wśród pozostałych informacji, które warto umieścić na profilu na LinkedIn wymienia się wszelkie ukończone szkolenia, otrzymane certyfikaty, a także zainteresowania. W sekcji osiągnięcia możemy pochwalić się otrzymanymi wyróżnieniami lub nagrodami, ale też znajomością języków obcych. Możemy poprosić znajomych też o rekomendacje. Żeby napisać rekomendację lub poprosić o jej napisanie, należy kliknąć w przycisk „Więcej…” na czyimś profilu. Rekomendacje na LinkedIn mogą wpływać na naszą wiarygodność i działają dobrze, jeśli chodzi o marketing. Dlatego podczas wypełnienia profilu, warto postarać się o otrzymanie chociaż kilku poleceń od byłych współpracowników lub znajomych.
Podsumowanie zawodowe na LinkedIn
Podsumowanie to sekcja, której wielu użytkowników w ogóle nie wypełnia, co jest dużym błędem, ponieważ w tym polu możemy umieścić wszystkie informacje, które uważamy za ważne. Niezależnie od tego czy mamy profil publiczny, czy firmowy, nie warto zostawiać tego pola pustego, ponieważ w ten sposób możemy zmniejszyć liczbę odwiedzających nasz profil. W tej części warto opisać trochę siebie jako osobę, trochę swoje umiejętności, zajmowane stanowiska czy charakter pracy.
W tej sekcji nie musimy utrzymywać całkowicie formalnego tonu. Bardzo istotne jest, by osoby aktywnie poszukujące pracy wypełniły podsumowanie profilu, ponieważ być może umieszczona w tym opisie kompetencja pozwoli na znalezienie naszego konta w wyszukiwarkach rekruterom, którzy złożą nam ofertę pracy. Jeśli założyliśmy profil na LinkedIn i nie wiemy dokładnie, jak stworzyć swój opis podsumowania profilu, możemy inspirować się innymi kontami. Być może podsumowanie znalezione u innego użytkownika zainspiruje nas do stworzenia świetnego opisu.
Adres URL na LinkedIn
Dobry profil na LinkedIn posiada swój własny unikalny adres URL. Można go edytować w sekcji dotyczących informacji kontaktowych. Jeżeli tylko mamy taką ochotę, możemy również zmienić kolejność niektórych, przesuwając je w górę lub dół. Takie zmiany jednak należy wprowadzać w trybie prywatnym. Pamiętajmy, by URL do naszego profilu był krótki I prosty, aby zwiększyć liczbę odwiedzających profil. Najlepiej jeżeli będzie zawierał od 5 do 30 znaków. LinkedIn pozwala na edycję adresu URL całkowicie bezpłatnie. Dlatego można stworzyć dowolną nazwę, która będzie kierowała właśnie do naszego konta. W informacjach kontaktowych możemy umieścić również URL do innych naszych mediów społecznościowych. Dzięki temu, jeżeli ktoś będzie chciał nas zatrudnić, może kliknąć taki link i zamiast za pośrednictwem tej platformy, przesłać maila na pocztę elektroniczną.
Jak dodać współpracowników do swojej sieci kontaktów na LinkedIn?
Specjaliści twierdzą, że potrzeba minimum 50 kontaktów, aby móc mówić o dobrze uzupełnionym profilu na LinkedIn. Dlatego jeżeli chcemy dzięki swojej obecności na LinkedIn dzielić się wiedzą dotyczącą danej branży, znaleźć pracę czy potencjalnych współpracowników lub kontrahentów, musimy zadbać o to, by rozbudować swoją sieć kontaktów. Liczba ta będzie uzależniona od zajmowanego stanowiska, a także powodu, dla którego otworzymy stronę na LinkedIn. Menadżerowie ze sporym doświadczeniem powinni mieć przynajmniej 200 kontaktów na LinkedIn. Właściciele firm z kolei 500.
Pamiętajmy, że kontakty są ważne ze względu na to, że mogą nam pomóc w poszukiwaniu pracy lub partnerów biznesowych, ponieważ inne osoby mają możliwość polecania naszego profilu, pisania rekomendacji czy udostępniania naszych postów swojej sieci kontaktów. Zapraszając poszczególne osoby do swoich kontaktów, warto za każdym razem napisać personalizowaną wiadomość, zwłaszcza jeżeli kontaktujemy się z rekruterem, którego nie znamy osobiście.
Przeczytaj również jak założyć profil firmowy na LinkedIn.