Jak napisać dobre bio na Instagramie?

Jak napisać dobre bio na Instagramie?

W artykule przeczytasz

Media społecznościowe to narzędzie niezbędne do budowania zarówno marki osobistej, jak i wizerunku firmy. W dzisiejszych czasach ogromne znaczenie ma Instagram, który pozwala na publikację treści graficznych i wideo. Co oznacza bio na Instagramie i jak je napisać, by było skuteczne?

Co to jest bio na Instagramie?

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie: gdzie jest bio na Instagramie? Po włączeniu profilu znajduje się ono niemal na samej górze ekranu smartfona. Najpierw widać nazwę konta, następnie liczby postów czy obserwujących i zdjęcie profilowe, a tuż pod tym właśnie biogram.

Co to bio na Instagramie? Jest to krótki opis, który użytkownicy umieszczają na swoim profilu, aby opowiedzieć o sobie czy swojej działalności. Pełni funkcję niedługiej wizytówki, która może składać się maksymalnie ze 150 znaków ze spacjami. Mimo tej niewielkiej liczby da się świetnie wykorzystać potencjał przestrzeni.

Jak napisać biogram na Instagramie? Wskazówki

Zanim dowiesz się, jak stworzyć lub jak zmienić bio na Instagramie, zastanów się, jakie cele chcesz nim osiągnąć. Czy zależy Ci na zdobyciu nowych klientów swojego sklepu lub salonu? A może chcesz budować swoją rozpoznawalność poprzez dobywanie nowych followersów? Jasno określony cel pomoże Ci stworzyć skuteczną treść.

Warto ustalić także grupę docelową, do jakiej chcesz docierać. Jeśli np. kierujesz swoją działalność tylko do kobiet, będziesz mogła użyć zdań typu „Ze mną poczujesz się piękna!”, co sprawdzi się np. w bio salonu kosmetycznego. Aby napisać skuteczne bio, trzeba zakomunikować odbiorcom, co mogą u Ciebie otrzymać, czyli jakie korzyści na nich czekają, gdy Cię zaobserwują lub skorzystają z Twojej oferty.

Obserwator od razu powinien wiedzieć konkretnie, czym się zajmujesz i co on na tym zyska. Możesz napisać np.:

 • Indywidualne plany podróżnicze;
 • Skuteczne diety redukcyjne;
 • Piękne paznokcie w godzinę;
 • Nauczę Cię szydełkowania;
 • Robię zdjęcia parom młodym.

Bio na insta musi być nie tylko zachęcające treścią, ale i chwytliwe wizualnie. Warto wykorzystać do tego emotki, ale ich nie nadużywać. Przykładowo, jeżeli prowadzisz salon fryzjerski, możesz napisać:

Salon fryzjerski Warszawa
[emotka fryzury] Tworzę fryzury na ważne wyjścia i sesje zdjęciowe.
[emoji dokumentu] Informacja o ważnym certyfikacie, jakim chcesz się pochwalić.
[emotka telefonu] 123456789

Masz opcję dodać także godziny otwarcia czy informację o tym, jak zarezerwować wizytę. Wszystko zależy od Twojej działalności, ale pamiętaj o tym, by wszystkie dane były od siebie odseparowane i dobrze widoczne. Nie warto umieszczać długiego ciągu liter w swoim bio, ponieważ nie zachęca on do przeczytania. Możesz pisać także hasłowo, oddzielając informacje kropkami środkowymi (·).

Jak dodać link do bio na Instagramie?

Link w bio na Instagramie to doskonała opcja, jeśli chcesz wstawić np. przekierowanie na stronę swojego sklepu, restauracji czy portalu do rezerwacji wizyt. Aby dodać odnośnik, wejdź w opcję edycji profilu, a następnie w linki. Kliknij funkcję „Dodaj linki” i wstaw adres strony, na której Ci zależy.

Jak wejść w link bio na Instagramie? Każda osoba odwiedzająca Twój profil będzie mogła po prostu kliknąć odnośnik, po czym nastąpi przekierowanie do przeglądarki. Ciekawą opcją są także przyciski działania, które znajdziesz w sekcji edycji profilu.

Przyciski działania to np.:

 • Zamów jedzenie;
 • Zarezerwuj teraz;
 • Zarezerwuj;
 • Dodaj formularz kontaktowy.

Wybierając tę opcję, możesz wstawić przekierowanie np. na stronę pośrednika do rezerwacji wizyt czy dostawcy jedzenia. Zamiast linku, w profilu znajdzie się przycisk z call to action, czyli wezwaniem do działania, który zachęci odwiedzających do kliknięcia.

Jak dodać lokalizację w bio na Instagramie?

W bio na Instagramie warto umieścić także lokalizację, szczególnie jeśli funkcjonujesz lokalnie. Wejdź w edycję profilu, a następnie opcje kontaktu. Tam wybierz adres i wprowadź nazwę miasta, w którym działasz. W tym samym miejscu możesz wstawić również e-mail, numer telefonu czy WhatsApp.

Bio – jak napisać, by wzmocnić swój profil?

Jak zrobić bio na Instagramie, by jeszcze bardziej zachęcało odbiorców do skorzystania z Twoich usług? Umieść w nim CTA, które zachęci nowe osoby do obserwacji czy skorzystania z usług. Poza tym pamiętaj o używaniu słów kluczowych, na bazie których inni mogą trafić na Twój profil. Postaraj się umieszczać takie frazy jak np.:

 • salon fryzjerski Wrocław;
 • wedding content creator Warszawa;
 • rozwój osobisty Gdańsk;
 • polska marka modowa Kraków.

Oczywiście, hasła powinny być dopasowane do Twojej działalności. A jak zmienić czcionkę na Instagramie w bio? Najpierw trzeba skorzystać ze strony, która pozwala na wygenerowanie napisu w ciekawym foncie. Następnie należy skopiować treść i wkleić ją w bio podczas edycji profilu (w wersji przeglądarkowej).

Sposób na to, jak zmienić czcionkę w bio na Instagramie, jest prosty, ale warto się zastanowić, czy na pewno chce się z niego skorzystać. Niektóre litery mogą być trudne w odczytaniu i ograniczać odbiór przez obserwujących. Należy stawiać jedynie na bardzo czytelne fonty.

Wiesz już, gdzie jest link bio na Instagramie, jak napisać zachęcający opis, a także wstawić dane kontaktowe. Nie zwlekaj i zwiększ widoczność oraz atrakcyjność Twojego konta!

Zobacz także:

Jak napisać dobre bio na Instagramie?

Media społecznościowe to narzędzie niezbędne do budowania zarówno marki osobistej, jak i wizerunku firmy. W dzisiejszych czasach ogromne znaczenie ma