Profesjonalne CV może być przepustką do wymarzonej pracy i nie tylko wyższych zarobków, ale również możliwości awansu zawodowego i rozwoju. Z tego powodu warto poświęcić trochę czasu na właściwe przygotowanie takiego dokumentu. Jest on bowiem naszą wizytówką, która ma wpływ na to, jakie pierwsze wrażenie sprawimy na rekruterze czy pracodawcy. Dobrze napisane dokumenty aplikacyjne, są kluczem pozwalającym wyróżnić się spośród innych kandydatów. Jakie jednak elementy powinno zawierać dobre CV i jak je napisać? Podpowiadamy.
Przejrzysty układ CV
Tworząc swoje CV, warto uwzględnić w nim nie tylko wszystkie niezbędne informacje, ale także zwrócić uwagę na jego szatę graficzną. Niezwykle istotne jest, by dokument taki był przejrzysty i czytelny. Pamiętajmy, że rekruterzy często mają tylko kilka sekund na to, by ocenić, czy zaprosić danego kandydata do kolejnych etapów rekrutacji, czy też nie. Ze względu na to, że osoby przeglądające dokumenty rekrutacyjne, poświęcają tylko kilkanaście sekund na przejrzenie aplikacji, nasze CV musi być łatwe w nawigacji. Z tego też powodu wszelkie kluczowe informacje muszą być natychmiast widoczne. Całość zaś powinna być estetyczna i uporządkowana. Tworząc CV, warto więc uwzględnić następujące aspekty:
- czcionki – najlepiej postawić na proste i standardowe, takie jak Times New Roman czy Ariel;
- kolory – klasyką jest czerń i biel. Możemy jednak dodać subtelne akcenty w innych odcieniach;
- wypunktowania – jeśli jest to możliwe, niektóre informacje warto umieścić w krótkich punktach, co ułatwi rekruterowi szybkie przeglądanie informacji;
- podział na sekcje – każda z nich musi być oznaczona nagłówkami, takimi jak dane osobowe, doświadczenie, wykształcenie, umiejętności, referencje czy ukończone kursy.
Pamiętajmy, by tworząc CV, wykorzystywać w nim tylko kilka kolorów, a także formatów, aby było ono spójne wizualnie. Zbyt wiele różnych dekorów, może wprowadzić chaos, chociaż w niektórych branżach, na przykład kreatywnej, warto pokusić się na nieco więcej ekstrawagancji podczas tworzenia takiego dokumentu, zachowując jednak jego standardową strukturę.
Dane kontaktowe w CV
W każdym CV muszą znaleźć się również niezbędne dane kontaktowe, które umożliwią rekruterowi zaproszenie nas na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego szczególnie w tej rubryce, skupmy się na tym, by wszystkie informacje były poprawne, ponieważ nawet drobny błąd, taki jak literówka w adresie mailowym czy numerze telefonu, może kosztować nas utratę szansy na rozmowę kwalifikacyjną i pracę w wymarzonym miejscu. Sekcja z danymi kontaktowymi powinna być krótka i rzeczowa. Muszą znaleźć się w niej wszystkie niezbędne informacje takie jak:
- imię i nazwisko,
- aktualny numer telefonu,
- profesjonalny adres e-mail.
Dodatkowo w tej rubryce możemy umieścić również nasz adres zamieszkania, chociaż coraz rzadziej jest on podawany. Pewnym kompromisem jest więc wpisanie miejscowości, w której mieszkamy. Opcjonalnie tutaj możemy dodać również nasz adres na przykład do profilu na LinkedIn, lecz tylko wtedy kiedy rekruter będzie mógł znaleźć tam wartościowe dla niego informacje. Pamiętajmy, by nie umieszczać w CV osobistych informacji, takich jak na przykład data urodzenia, numer PESEL, a także stan cywilny.
Zdjęcie w CV
Jeszcze do niedawna ważnym elementem CV było zdjęcie. Obecnie jednak coraz częściej tworzymy CV bez zdjęcia. Obecnie więc dodawanie fotografii do dokumentów rekrutacyjnych nie jest obowiązkowe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy pracodawca w ogłoszeniu o pracę, nie umieścił prośby o zamieszczenie aktualnej fotografii. Pamiętajmy jednak, że jeśli już decydujemy się na dołączenie swojego wizerunku do CV, zwróćmy uwagę na to, by był on jak najbardziej profesjonalny. Dlatego ogromnym błędem jest dołączanie do dokumentów rekrutacyjnych na przykład selfie lub innego, słabej jakości zdjęcia, wyciętego na przykład z większej fotografii rodzinnej z imprezy. Nasza grafika zadziała na naszą korzyść tylko wtedy, kiedy podkreśli nasz profesjonalizm i cechy, które są istotne dla naszego przyszłego pracodawcy.
Jeśli nie posiadamy profesjonalnej fotografii biznesowej, możemy stworzyć CV bez zdjęcia. Będzie ona wyglądało znacznie lepiej niż wtedy kiedy umieścimy w takich dokumentach słabej jakości selfie. Jeśli jednak chcemy dołączyć swoje zdjęcie do CV, zadbajmy o to, by spełniało pewne kryteria. Przede wszystkim nasz wizerunek na nim musi być wyraźny. Tło najlepiej jeżeli będzie jednolite i jasne. Dobrze, jeżeli fotografia taka przedstawia tylko naszą głowę oraz ramiona lub też sylwetkę od pasa w górę.
W CV nie umieszczamy zdjęcia całej sylwetki. Powinno ono mieć również standardowe dla dokumentów wymiary, czyli około 3,5 x 4,5 cm. Pamiętajmy, by było ono dopasowane do stanowiska, na jakie się ubiegamy. Na takiej fotografii musimy wyglądać schludnie i robić dobre wrażenie, jednocześnie jednak nie może być ona przerysowana. Dlatego lekki uśmiech będzie najbardziej naturalną pozą. Musi być ono też wyraźne i dobrze doświetlone. Korzystniej wygląda kolorowa fotografia niż jej czarno-biała wersja.
Wykształcenie
Niezwykle istotną sekcją w każdym CV, jest ta, w której umieszczamy informacje dotyczące naszego wykształcenia. Bardzo często jest ono jednym z decydujących kryteriów, na podstawie których rekruter decyduje się zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną lub też nie. Kolumna ta jest bardzo ważna również dla osób na wczesnym etapie kariery zawodowej, które jeszcze nie mają dużego doświadczenia zawodowego. Dlatego ukończone szkoły czy studia, są dla nich centralnym punktem dokumentów aplikacyjnych. Specjalistyczne wykształcenie jest niezwykle istotne zwłaszcza w branżach wymagających dużych kwalifikacji. Jak jednak umieścić informacje dotyczące naszego wykształcenia w CV? Warto uwzględnić następujące wskazówki:
- przedstawić przebieg swojej edukacji w odwrotnej chronologii. To znaczy, jeśli jedną szkołę ukończyliśmy na przykład w 2010 roku, a drugą w 2015, wówczas ta ukończona w 2015 powinna znaleźć się wyżej;
- umieścić informacje dotyczące nie tylko ukończonego kierunku, a także okresu nauki, jak również nazwę uczelni.
Dodatkowo osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia zawodowego, mogą w tej sekcji umieścić informacje dotyczącą tematu pracy magisterskiej, licencjackiej czy Inżynierskiej. W tej rubryce powinna znaleźć się również informacja związana ze specjalizacją ukończonych studiów. Możemy dodać tutaj również wyróżniające się projekty czy osiągnięcia akademickie, lecz tylko wtedy kiedy nasza edukacja wiąże się bezpośrednio z wymaganiami stanowiska, na jakie aplikujemy.
Doświadczenie
Doświadczenie zawodowe to bez wątpienia najważniejsza strefa naszego CV, która powinna pokazać, dlaczego nasze dotychczasowe stanowiska przygotowały nas do pracy w miejscu, na które aplikujemy. Jest to więc sekcja będąca sercem naszych dokumentów aplikacyjnych. Musi być jak najlepiej skonstruowana i uwzględniać szereg istotnych elementów. Przede wszystkim, żeby ją napisać należy:
- przedstawić swoje doświadczenie w odwrotnej chronologii. Oznacza to, że najnowsze stanowisko musi być umieszczone na górze;
- przy każdym miejscu pracy wpiszmy nie tylko zajmowane stanowisko, ale także okres zatrudnienia i nazwę firmy;
- przy każdym stanowisku zamieśćmy również zakres obowiązków. Możemy w tym miejscu skoncentrować się także na naszych osiągnięciach, podając konkretne rezultaty w mierzalnej formie jakie udało nam się uzyskać. Na przykład: “zwiększenie sprzedaży o 20% w ciągu roku” czy “optymalizacja procesów, która pozwoliła zaoszczędzić 10% kosztów operacyjnych”.
Jeżeli nie masz doświadczenia, sprawdź jak napisać swoje pierwsze CV tutaj!
Pamiętajmy, by opis doświadczenia dopasować do konkretnej oferty pracy. Jest to istotne, zwłaszcza w przypadku osób, które pracowały w wielu różnych miejscach i pełniły wiele funkcji. Dlatego zawsze podkreślmy te aspekty, które są kluczowe dla stanowiska, na jakie aplikujemy. Jeśli więc na przykład chcemy pracować w banku, ważne jest, by podkreślić w naszym doświadczeniu zatrudnienie w finansach czy obsłudze klienta. Mniej istotne będą tu więc na przykład dorywcze prace porządkowe. Osoby, które nie mają żadnego doświadczenia zawodowego, w tej sekcji mogą umieścić na przykład wolontariat czy prace tymczasowe.
Umiejętności twarde i miękkie w CV
Wszelkie umiejętności obecnie dla wielu pracodawców stanowią kluczowy element, na który zwracają uwagę, wybierając potencjalnych kandydatów, z którymi odbędą osobiste rozmowy kwalifikacyjne. Co więcej, pewne kompetencje miękkie oraz twarde, mogą nas również wyróżnić na tle innych kandydatów. Dlatego sekcja uwzględniająca te elementy, powinna pokazywać zarówno nasze umiejętności techniczne, jak i zdolności interpersonalne.
Do umiejętności twardych, czyli związanych bezpośrednio z wykonywaną pracą, należą znajomości:
- programów komputerowych,
- języków programowania,
- narzędzi analitycznych,
- procedur zawodowych.
Jest to także umiejętność obsługi poszczególnych sprzętów oraz programów. Umiejętnością twardą jest więc na przykład zaawansowana znajomość Microsoft Excel, programowanie w języku Python czy Java lub też zarządzanie kampaniami Google Ads. To także umiejętność obsługi wózków widłowych i wielu innych sprzętów wykorzystywanych w różnych branżach – od technicznych przez kreatywne.
Umiejętności miękkie to z kolei zdolności interpersonalne, które pozwalają nam dobrze radzić sobie na danym stanowisku. Zalicza się do nich:
- umiejętność pracy w zespole,
- rozwiązywania problemów,
- zarządzania czasem,
- pracy pod presją czasu,
- kreatywne podejście do tematów,
- empatię,
- umiejętności przywódcze,
- i wiele innych.
Zwłaszcza jeżeli mamy sporo umiejętności zarówno twardych, jak i miękkich, aby nasze CV było jak najbardziej przejrzyste i czytelne, umieśćmy w tej rubryce wyłącznie te kompetencje, które są przydatne na stanowisku, na jakie aplikujemy. Bardzo często już w ogłoszeniu pracodawca wymienia cechy idealnego kandydata. Uwzględnijmy je, dobierając zestaw posiadanych kompetencji tak, aby utwierdzić rekrutera, że nasza kandydatura spełnia oczekiwania pracodawcy.
Znajomość języków obcych
W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest niezwykle istotnym aspektem nie tylko w sytuacji, kiedy aplikujemy na stanowisko w międzynarodowej korporacji, ponieważ umiejętności takie wymagane są od pracowników działających w wielu różnych branżach. Z tego też powodu, sekcja uwzględniająca naszą znajomość języków obcych, jest ważnym elementem CV i nie może jej zabraknąć w dokumentach aplikacyjnych. Na globalnym rynku pracy może być ona więc elementem decydującym o zatrudnieniu, zwłaszcza w firmach o międzynarodowym zasięgu. Jeśli więc posiadamy biegłość w językach obcych, warto umieścić takie informacje w osobnej sekcji. W jaki sposób?
Przede wszystkim określmy, jaki język znamy, a także w jakim stopniu. Najlepiej w tym celu wykorzystać Europejski System Opisu Kształcenia Językowego, które uwzględnia stopnie od A1 do C2. Odchodzi się już od używania określeń typu “początkujący”, “średniozaawansowany”, “zaawansowany” czy “biegły”. Jeżeli jednak nie znamy dokładnie naszego stopnia według powyższej klasyfikacji, możemy zastosować to rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, by stopnia znajomości języków obcych nie przedstawiać na przykład w formie graficznych punktów czy gwiazdek, ponieważ od takiej formy przekazywania informacji już odchodzimy. Jeżeli mamy na przykład certyfikaty językowe, warto je wymienić wraz z uzyskanym wynikiem.
Certyfikaty i kursy
W oddzielnej sekcji w CV warto umieścić wszelkie kursy oraz szkolenia, a także informacje o certyfikatach potwierdzających pewne umiejętności. Jeśli więc posiadamy dyplom ukończenia kursu lub inne zaświadczenie, w tym miejscu warto się nim pochwalić. Nie wpisujmy jednak do naszego życiorysu tych szkoleń i kursów, które nie wiążą się z ofertą pracy, na którą aplikujemy. Muszą być one dostosowane do stanowiska pracy, jakie zamierzamy zajmować.
Pamiętajmy, że kursy i szkolenia są doskonałym sposobem, by pokazać również przyszłemu pracodawcy naszą gotowość do ciągłego szkolenia, a także adaptacji do nowych technologii czy procedur. Wiele branż wymaga od pracowników podnoszenia kwalifikacji. Dlatego rekruterzy zwracają szczególną uwagę na tego typu osiągnięcia. Jak wprowadzić kursy i szkolenia do swojego CV?
- Należy podać nazwę ukończonego szkolenia, a także datę i instytucje. która go prowadziła.
- Możemy wskazać również zdobyte umiejętności, czy też programy lub narzędzia. jakie poznaliśmy w trakcie takiego szkolenia, o ile jest to istotne z punktu widzenia stanowisko o które się ubiegamy.
Pamiętajmy, że zwłaszcza certyfikaty zdobyte w renomowanych instytucjach, mogą znacząco wpłynąć na nasze szanse otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
Zainteresowania
Jedną z ostatnich informacyjnych części każdego CV, powinny być zainteresowania. Sekcja ta nie może być zbyt rozbudowana. Dodatkowo najlepiej, jeżeli wykorzystamy tu wypunktowanie. Ikonografiki, które jeszcze do niedawna dość często były stosowane w szablonach CV, obecnie już coraz rzadziej są wykorzystywane podczas tworzenia profesjonalnego życiorysu. Znacznie lepiej prezentują się zainteresowania przedstawione w formie krótkich haseł. Jest to część CV, która może pomóc nam zindywidualizować taki dokument. Dlatego warto opisać tu swoje hobby, obszary zainteresowań czy ulubione aktywności. Ten mały fragment może zainteresować rekrutera, a na rozmowie kwalifikacyjnej być wstępem do bardziej formalnych pytań.
Klauzula do CV
Ostatnim, lecz niezwykle istotnym elementem, bez którego nawet najlepsze CV nie zapewni nam rozmowy o pracę, jest klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Bez tego krótkiego zdania, żaden rekruter nie będzie mógł się z nami skontaktować. Dlatego zawsze sprawdzajmy, czy nasz życiorys zawiera zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Co jeszcze może znaleźć się w CV?
Powyżej opisane elementy stanowią najważniejsze części każdego CV. Oczywiście jednak taki dokument możemy spersonalizować i dopasować do wymagań przyszłego pracodawcy czy też naszych potrzeb związanych z przekazaniem również innych informacji rekruterowi. Dlatego bardzo często w tego typu dokumentach, znajdują się również sekcje takie jak:
- referencje
- ukończone projekty,
- osiągnięcia.
Im więcej mamy doświadczenia zawodowego, tym zazwyczaj więcej informacji chcemy przekazać w naszym życiorysie. Pamiętajmy jednak, by zawsze skupiać się wyłącznie na tych danych, które są istotne z punktu widzenia stanowiska, o jakie aktualnie się ubiegamy. Dlatego CV powinno być spersonalizowane i dopasowane do konkretnej oferty pracy tak, aby rekruter przeglądając je, mógł dostrzec wszystkie te elementy, o których pracodawca wspomniał w ogłoszeniu.
Szukasz pomocy w napisaniu CV? Zobacz czy zlecanie pisania CV jest napewno dobrym pomysłem: https://milionkobiet.pl/czy-zlecanie-napisania-cv-to-dobry-pomysl/
O czym pamiętać tworząc CV?
Curriculum Vitae jest jednym z najważniejszych dokumentów aplikacyjnych, który stanowi wizytówkę kandydata i daje szansę na spotkanie rekrutacyjne z pracodawcą. Dlatego jego tworzenie powinno przebiegać w spokoju i skupieniu. O czym warto pamiętać, pisząc swoje CV?
- Zastosowanie odwróconej chronologii – zarówno w przypadku sekcji wykształcenia, jak i doświadczenia, zaczynajmy od opisu najnowszych, najbardziej aktualnych stanowisk czy ukończonych szkół.
- Dopasowanie CV do stanowiska, na które aplikujemy – zadbajmy o to, by wyróżnić doświadczenia i umiejętności niezbędne w miejscu pracy, w jakim chcemy być zatrudnieni.
- Format pliku – zwróćmy uwagę na to, w jakim formacie zapisaliśmy plik z CV. Większość pracodawców wymaga, by był on zapisany w formacie PDF. Dodatkowo gwarantuje nam on, że rekruter odczyta nasz życiorys w takiej formie, w jakiej został on zapisany.
- Nazwa pliku – obecnie większość CV wysyłamy za pośrednictwem internetu. Dlatego ważny jest nie tylko jego format, ale również nazwa pliku. Najlepiej jeżeli zawiera nasze imię i nazwisko i ewentualnie i ewentualnie nazwę firmy, do której wysyłamy podanie.
- Długość CV – rekruterzy wciąż sprzeczają się, czy CV powinno mieć tylko jedną stronę, czy może mieć więcej. W przypadku osób o bardzo bogatym doświadczeniu można stworzyć CV, które będzie miało więcej niż jedną stronę. Ważne jest jednak, by tacy kandydaci dopasowywali swoje doświadczenie, ukończone kursy czy umiejętności wyłącznie do wymagań określonych w ogłoszeniu o pracę. Dzięki temu będą w stanie maksymalnie skrócić długość takiego dokumentu. Osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia, powinny jednak postawić na CV o długości jednej strony.
Obecnie w internecie znajdziemy szablony CV. Jednak większość osób decyduje się na stworzenie takiego dokumentu samodzielnie. Dzięki temu z łatwością mogą go edytować kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Nasz życiorys możemy stworzyć nie tylko w Wordzie, ale również innych programach takich jak Canva, które oferują szereg bezpłatnych wzorów i ciekawych szat graficznych.
Szukasz pracy? Zobacz nasze 10 porad jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej!