Dni wolne od pracy 2024 – kiedy zaplanować urlop?

W artykule przeczytasz

W każdym roku przypada 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Są to okazje, takie jak Wielkanoc, Boże Narodzenie czy święto Trzech Króli. Sprawdź, jak wypadają w 2024 roku! Dzięki kalendarzowi świąt można zaplanować urlop tak, aby uzyskać nawet 33 dni wolnego.

Ile wypada dni ustawowo wolnych od pracy w 2024?

Co roku obowiązuje 13 dni ustawowo wolnych od pracy, które wynikają z tradycji obchodzenia różnych świąt. W 2024 roku 10 z nich przypada na dzień roboczy (od poniedziałku do piątku), a 3 z nich – na sobotę lub niedzielę. Na szczęście według przepisów, a konkretnie artykułu 130 § 2 Kodeksu Pracy, pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje prawo do odebrania dnia wolnego za święta przypadające w sobotę. W 2024 roku jest to 6 stycznia. Niestety, nie dotyczy to tych wypadających w niedzielę.

W 2024 roku pracownicy będą mieli 115 dni wolnych od pracy (wliczając w to już święta oraz weekendy). Jeśli zaś chodzi o dni pracujące, to będzie ich 251, czyli o 1 dzień więcej, niż w roku 2023. Najdłużej będziemy pracować w lipcu i październiku (aż 23 dni pracujące), a najmniej w listopadzie (19 dni pracujących).

Warto również pamiętać, że wymiar dni urlopu zależy od stażu pracy. Jeśli wynosi mniej niż 10 lat, to pracownik ma do dyspozycji 20 dni wypoczynku w ciągu roku. Jeśli jednak powyżej 10 lat, to 26 dni. Jednak do stażu pracy wlicza się nie tylko okresy zatrudnienia, ale i okres nauki.

Kalendarz dni wolnych od pracy w 2024

Dostępność dni ustawowo wolnych stwarza możliwości do zaplanowania dłuższych przerw od pracy. Zwłaszcza że tym razem aż 10 z nich przypada na dzień roboczy. Jak więc prezentuje się kalendarz świąt na rok 2024?

  • 1 stycznia (poniedziałek) – Nowy Rok,
  • 6 stycznia (sobota) – Trzech Króli,
  • 31 marca (niedziela) – Wielkanoc,
  • 1 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
  • 1 maja (środa) – Święto Pracy,
  • 3 maja (piątek) – Święto Konstytucji 3 maja,
  • 19 maja (niedziela) – Zielone Świątki (inaczej Zesłanie Ducha Świętego),
  • 30 maja (czwartek) – Boże Ciało,
  • 15 sierpnia (czwartek) – Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  • 1 listopada (piątek) – Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada (poniedziałek) – Święto Niepodległości,
  • 25 grudnia (środa) – Boże Narodzenie,
  • 26 grudnia (czwartek) – Drugi Dzień Świąt.

Kiedy najlepiej wziąć urlop? Długie weekendy w 2024

Luty, czerwiec, lipiec, wrzesień i październik to miesiące bez żadnego dodatkowego dnia wolnego. Jednak w pozostałych można sprytnie zaplanować wypoczynek, aby cieszyć się z dłuższej przerwy. W ten sposób można uzyskać nawet 33 dni!

Oczywiście pierwszą okazją jest odebranie dnia wolnego za 6 stycznia. Trzeba przy tym pamiętać, że sposób odzyskiwania takiego urlopu często zależy od wewnętrznych regulacji w firmie. Można jednak wziąć wolne w piątek 5 stycznia lub poniedziałek 8 stycznia i przedłużyć sobie weekend. Jakie jeszcze są sposoby na umiejętne rozplanowanie wakacji w 2024?

Święta Wielkanocne w 2024 – kiedy wziąć wolne?

Wielkanoc w tym roku przypada na samą końcówkę marca i początek kwietnia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ani Wielki Czwartek, ani Wielki Piątek nie są dniami wolnymi od pracy. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się wykorzystać te dwa dni urlopu, to uzyska łączenie aż 5 dni wolnego.

Majówka w 2024 roku – jak wypada?

Majówka to doskonała okazja na długi wypoczynek. Nie bez powodu jest to od lat popularny okres wyjazdowy dla Polaków. W 2024 roku dniami wolnymi są środa i piątek. Wystarczy więc wziąć jeden dzień urlopu na 2 maja i uzyska się 5 dni wolnego. Nie jest to jednak w pełni wykorzystany potencjał tego terminu. Można również oprócz czwartku wziąć wolne także na poniedziałek (29 kwietnia) i wtorek (30 kwietnia). W ten sposób, doliczając poprzedni weekend (27-28 kwietnia), pracownik będzie miał aż 9 dni wolnych od pracy.

To jednak nie wszystkie okazje do dodatkowego wypoczynku w maju. Pod koniec tego miesiąca przypada Boże Ciało. Jeśli więc zaplanujesz urlop na piątek 31 maja, to uzyskasz kolejny przedłużony weekend.

Dzień ustawowo wolny od pracy w sierpniu

W sierpniu 2024 roku jest okazja do zaplanowania przedłużonego weekendu. Wszystko dzięki temu, że 15 sierpnia, czyli dzień świąteczny, wypada w czwartek. Poprzez zaplanowanie urlopu na 16 sierpnia (piątek), można więc mieć aż 4 dni przerwy od pracy.

Długi weekend w listopadzie 2024

W listopadzie 2024 r. są aż dwie okazje do przedłużenia weekendu. Pierwsza z nich wypada na początku miesiąca. Wszystkich Świętych to piątek, więc automatycznie ma się 3 dni urlopu od pracy. Jeśli jednak weźmiesz dodatkowe dni, które ci przysługują, to przedłużysz sobie wolne.

Druga okazja przypada w połowie miesiąca i dotyczy celebrowania 11 listopada. Podobnie jak przy Wszystkich Świętych, weekend jest również samoistnie przedłużony. To dzięki temu, że Święto Niepodległości przypada w poniedziałek. Można jednak zaplanować wolne także na piątek 8 listopada lub wtorek 12 listopada i odpocząć w domowym zaciszu, lub wyjechać do ciepłego kraju.

Święta Bożego Narodzenia 2024 – jak planować urlop?

Ostatnią okazją w 2024 do przedłużenia wypoczynku jest okres świąt Bożego Narodzenia. W tym przedostatnim tygodniu roku ustawowo wolne są środa i czwartek. Warto więc wziąć urlop na 27 grudnia i mieć razem z weekendem 4 dni wolnego. Jeśli jednak wykorzystasz w tym okresie 3 dni, to uzyskasz aż tydzień przerwy od pracy.

Wiesz już, jak zaplanować urlop w 2024 roku, aby wykorzystać potencjał dni wolnych od pracy. Doskonałą okazją do długiego wyjazdu będzie m.in. majówka. Pamiętaj, że jeśli święto wypada w sobotę, to przysługuje ci prawo odebrania wypoczynku za ten dzień.

Świat nieruchomości na wysokich obcasach: Jubileuszowe Forum Inwestorek 2024

Zobacz także: