Wirtualna asystentka – modny pomysł na pracę zdalną dla kobiet!

W artykule przeczytasz

Od czasów pandemii wiele biznesów przeniosło się w pełni lub częściowo do sieci. Praca z domu to komfortowa forma zarabiania poszukiwana przez kandydatki, które cenią sobie wygodę i lubią podróże. Jednym z zawodów, jaki można wykonywać w pełni zdalnie, jest wirtualna asystentka. Co robi, ile zarabia i jak nią zostać?

Wirtualna asystentka – co to za praca?

Wirtualne asystentki to kobiety, które pracują w pełni zdalnie dla różnorodnych klientów. Zajmują się tym, czym zajmowałyby się w biurach stacjonarnych firm, ale obowiązki pełnią przez internet. Zakres powinności każdej kobiety na tym stanowisku jest inny, ponieważ podlega on ustaleniom pomiędzy pracownicą a przedsiębiorcą. Wiele zależy od branży, w jakiej asystentka zdobędzie zatrudnienie.

Praca asystentki online może polegać na m.in.:

  • zajmowaniu się sprawami administracyjnymi;
  • prowadzeniu profili w mediach społecznościowych marek;
  • obsługiwaniu systemów sklepu internetowego.

Asystentka internetowa może być zatem specjalistką od social mediów, a także zajmować się codziennymi obowiązkami typowymi dla pracy biura: umawiać spotkania, odpowiadać na e-maile, pilnować faktur, zamawiać niezbędne zakupy do siedziby firmy, przygotowywać raporty czy odbierać telefony.

Praca zdalna wirtualnej asystentki przeważnie pomaga na wykonywaniu tych zadań, na które brakuje czasu pracownikom firmy. Jak sama nazwa stanowiska wskazuje, osoba pomaga w odpowiednim funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Może pracować na pełen etat dla jednej marki lub w ramach zleceń dla wielu klientów. Wszystko zależy od zapotrzebowania.

Zdarza się, że praca wirtualnej asystentki jest tylko okresowa. Firmy mogą poszukiwać takich osób np. w sezonie wzmożonej sprzedaży, kiedy zakres obowiązków i spraw do pilnowania się zwiększa. Często z usług takiej osoby korzystają właściciele biznesów online, którzy całe swoje firmy prowadzą w sposób zdalny.

Jak zostać wirtualną asystentką?

Wirtualna asystentka – jak zacząć? Warto na samym początku określić, w czym chcesz się specjalizować. Możesz wykorzystać swoje wcześniejsze doświadczenie np. w prowadzeniu profili w mediach społecznościowych czy pracę w biurach stacjonarnych. Pomoże to w stworzeniu atrakcyjnego CV dopasowanego do ofert z konkretnej branży.

Zawód wirtualnej asystentki wymaga często znajomości narzędzi takich jak m.in.:

  • WordPress;
  • Canva;
  • MS Office;
  • Meta Ads.

Jeśli firma współpracuje z klientami zagranicznymi lub sama działa w innym kraju, bardzo pomocna okazuje się znajomość języków obcych. Może znacznie wpłynąć także na zarobki. W sieci znajdują się kursy wirtualnej asystentki, po których otrzymuje się nawet specjalne certyfikaty. Mogą pomóc w poszukiwaniu zatrudnienia, a przede wszystkim w podnoszeniu kompetencji.

Liczą się nie tylko kursy wirtualnej asystentki, ale także udział w innych szkoleniach powiązanych z umiejętnościami, które chce się wykorzystywać w codziennej pracy. Mogą to być np. webinary z zakresu marketingu, wykorzystywania narzędzi cyfrowych, języka internetowego czy social mediów.

Możliwości pracy są bardzo szerokie. Wystarczy określić swoją niszę, stworzyć atrakcyjne CV, a następnie zacząć zgłaszać się do firm i managerów. Wiele ciekawych znajomości można nawiązać na LinkedInie, więc warto otworzyć się na networking online. Na początek sprawdzą się np. umowy-zlecenia, a następnie należałoby pomyśleć o jednoosobowej działalności gospodarczej.

Ile zarabia wirtualna asystentka?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zarobki wirtualnej asystentki, ponieważ wiele zależy od liczby przepracowanych godzin, klientów, a także doświadczenia. Można jednak wskazać, że osoby na tym stanowisku przeważnie zarabiają od około 35 do 100 złotych netto na godzinę.

Zalety pracy jako wirtualna asystentka

Działanie jako asystentka online ma mnóstwo zalet, do których należą m.in.:

  • elastyczna i zdalna praca;
  • możliwość zarabiania z każdego miejsca na świecie;
  • szansa na wysokie zarobki;
  • okazja do spełniania się w ulubionych specjalizacjach;
  • różnorodność wykonywanych zadań;
  • minimalne wymagania techniczne – wystarczą laptop i telefon;
  • szansa na rozwój zawodowy dla młodych mam i nie tylko.

Wiesz już, czym zajmuje się wirtualna asystentka, więc czas zdecydować, czy to praca dla Ciebie. Jeśli tak, przejrzyj ofertę kursów na wirtualną asystentkę lub wykorzystaj własne doświadczenie i zacznij pracę na własną rękę.

Zobacz także: