Kim są cyfrowi nomadzi? O podróżowaniu i pracy w jednym

Kim są cyfrowi nomadzi? O podróżowaniu i pracy w jednym

W artykule przeczytasz

Praca zdalna to nie tylko przebywanie we własnym domu czy chodzenie do niedalekiej kawiarni. W wielu przypadkach możliwa jest także praca za granicą, co daje szansę na dalekie podróże i jednoczesne zwiedzanie. Digital nomad – co to takiego i gdzie szukać pracy zdalnej?

Digital nomad – co to znaczy?

Digital nomad to określenie z języka angielskiego. Jego polskim odpowiednikiem jest cyfrowy nomada. Oznacza to osobę, która pracuje w pełni zdalnie i nie ma swojego jedynego miejsca na ziemi. Cały czas żyje w podróży i odkrywa świat.

Sprawdź również czym jest workation.

Taki styl życia może polegać na nieustannym przemieszczaniu się z miejsca na miejsce (np. kamperem), ale także na zamieszkiwaniu w określonych miejscach na kilka tygodniu lub miesięcy. Wiąże się z tym dodatkowo specyficzne podejście do posiadania. Cyfrowi nomadzi żyją w duchu minimalizmu, by jak najłatwiej było im zmieniać kolejne lokalizacje.

Biuro cyfrowych nomadów może być wszędzie – na plaży, w lokalnej bibliotece na krańcu świata czy w busie. Wszędzie tam, gdzie da się połączyć z internetem. Wystarczy laptop lub inny niezbędny sprzęt, by móc realizować swoje obowiązki.

Żeby stać się cyfrowym nomadą, trzeba porzucić dotychczasowe życie. Taki tryb pracy daje ogromną niezależność i szansę dotarcia do dowolnych miejsc na świecie. Digital nomads nierzadko pozbywają się wszystkiego, co mieli dotychczas – mieszkania, przyzwyczajeń, rutyny. Wyruszają w świat, by cieszyć się doświadczeniami i odkrywać piękno globu.

Digital nomads – popularne zawody

Termin cyfrowych nomadów pojawił się w latach 90. XX wieku, kiedy tylko nowe technologie umożliwiły pracę bez konieczności chodzenia do biura. Ludzie ciekawi świata natychmiast dostrzegli szansę zarabiania z dowolnego miejsca na ziemi, co z biegiem lat stało się coraz popularniejsze.

Digital nomadą może zostać każdy, kto jest w stanie pracować zdalnie. Praca online dotyczy wielu branż, w tym m.in.:

  • IT;
  • foto i wideo;
  • marketingu;
  • grafiki;
  • e-commerce.

Na częstą zmianę miejsca pobytu mogą pozwolić sobie freelancerzy, w tym np.: programiści, fotografowie, specjaliści social media, graficy, handlowcy, copywriterzy czy konsultanci online. Coraz więcej osób stawia na bilet w jedną stronę i pracę pod palmami.

DIGITAL NOMAD VISA – sprawdź jakie kraje ją dopuszczają.

Cyfrowi nomadzi – z jakimi wyzwaniami się borykają?

Kiedy ktoś decyduje się zostać cyfrowym nomadą w pojedynkę, niekiedy dopada go poczucie osamotnienia. Wiele zależy od tego, jakich ludzi spotka na swojej drodze. Może się jednak okazać, że dopiero w trasie pozna np. swoją drugą połówkę i zwiąże się na całe życie.

Od czasu do czasu w trakcie podróży może pojawić się problem z dostępem do internetu, co utrudnia wykonywanie obowiązków. Z tego względu trzeba odpowiednio planować swoje miejsca pracy i dokładnie sprawdzać warunki, jakie panują w lokalizacjach, do których chce się jechać.

Wyzwaniem bywa również zarządzanie czasem, szczególnie kiedy odbywa się podróże międzykontynentalne. Niekiedy jet lag uniemożliwia komfortowe wypełnianie zadań. Niektórzy cyfrowi nomadzi pracują w dowolnych godzinach, ale inni wciąż mają narzucone przez firmę godziny, więc muszą wziąć to pod uwagę.

Każda osoba decydująca się na życie bez stałego miejsca zamieszkania musi zadbać o kwestie prawne i formalności. Trzeba zdobywać wizy i zapewnić sobie ubezpieczenie zdrowotne. W niektórych krajach wolno przebywać na danym dokumencie tylko przez określony czas, a jeszcze inne mają regulacje dotyczące pracy zdalnej na ich terenie.

Zalety pracy zdalnej jako cyfrowy nomada

Praca z dowolnego miejsca na świecie daje poczucie wolności i niezależności. To ciekawe rozwiązanie dla osób kochających podróże. Zamiast utrzymywać się w Polsce, a oszczędności wydawać na wyjazdy, taka osoba cały czas przebywa we wspaniałych lokalizacjach i czuje się obywatelem świata.

Praca zdalna często umożliwia elastyczne zarządzanie czasem. Cyfrowi nomadzi mogą wykonywać obowiązki w godzinach, które odpowiadają ich własnym preferencjom i stylowi życia, co pozwala na lepsze zrównoważenie życia zawodowego i osobistego. To jednocześnie zaleta i wyzwanie.

Wiążą się z tym takie korzyści jak m.in.:

  • poznawanie nowych ludzi;
  • odkrywanie wyjątkowych miejsc;
  • nauka języków obcych;
  • poznawanie innych kultur;
  • brak monotonii.

Jak skutecznie organizować sobie pracę zdalną? Przeczytaj w artykule tutaj.

Cyfrowy nomadyzm a praca na etacie

Zwykła praca na etacie wiąże się ze sztywno ustalonym czasem wykonywania zadań. W Polsce oznacza to 40 godzin tygodniowo w konkretnych godzinach. Zazwyczaj wymaga się od pracownika obecności w biurze. Brak elastyczności czasowej i konieczność przebywania w danym miejscu może ograniczać swobodę i niezależność.

W przypadku cyfrowych nomadów zazwyczaj oni sami odpowiadają za harmonogram pracy i dopasowują go do warunków wokół. Etat zapewnia przeważnie stabilność zatrudnienia i stałe wynagrodzenie. Pracownicy mają umowę o pracę i liczne korzyści, takie jak np. ubezpieczenie zdrowotne, płatny urlop i inne świadczenia.

Cyfrowi nomadzi często pracują jako freelancerzy lub przedsiębiorcy, co wiąże się z niestabilnością zatrudnienia. Miewają różne projekty i klientów, co czasami prowadzi do nieregularnych dochodów. Niekiedy doświadczają problemów związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem, zwłaszcza gdy udają się do miejsc o odmiennym klimacie czy warunkach sanitarnych.

Zarówno praca jako cyfrowy nomad, jak i ta na etacie mają swoje plusy i minusy. Wybór między nimi zależy od indywidualnych preferencji, celów i stylu życia danej osoby. Dla niektórych osiągnięcie równowagi między pracą a życiem osobistym jest łatwiejsze w odległych miejscach świata. Natomiast dla innych praca na etacie oznacza większą stabilność i poczucie bezpieczeństwa.

Może Cię zainteresować: Jak zadbać o równowagę między życiem prywatnym i zawodowym podczas pracy zdalnej.

Gdzie szukać pracy zdalnej?

Pracy zdalnej najlepiej szukać w internecie. Warto odwiedzić popularne serwisy z ogłoszeniami, a następnie w filtrach wyszukiwania wskazać zainteresowanie jedynie home office. Świetnie sprawdzają się do tego również social media, np. LinkedIn czy grupy branżowe na Facebooku.

Kiedy zatrudniasz się u polskiego pracodawcy, musisz uzgodnić z nim warunki swojej pracy. Nie zawsze firma wyraża zgodę na wypełnianie obowiązków za granicą lub stawia pewne ograniczenia czasowe, więc trzeba to dokładnie omówić.

Gdy pracuje się już zdalnie z różnych miejsc na świecie, łatwiej też znajdować nowe wyzwania. Kolejne znajomości z ludźmi z innych krajów dają szerokie możliwości pracy przy ciekawych projektach w pięknych lokalizacjach.

Podróż z laptopem i biletem w jedną stronę nie jest dla każdego. To wędrówka przez świat pełna wyzwań i wyrzeczeń, ale niosąca także niesamowite wartości niematerialne. Każdy powinien samodzielnie zdecydować, czy będzie na to gotowy.

Zobacz także: