Praca zdalna stała się bardzo powszechna przez pandemię koronawirusa, kiedy to osoby, których charakter obowiązków nie wymagał stałej obecności w biurze, mogły wykonywać je z domu. Wcześniej praca zdalna była domeną głównie freelancerów. W 2022 czy 2023 roku jest wykonywana przez osoby zatrudnione w różnych branżach. Najwięcej jednak z sektora IT, marketingu czy spedystyczno-transportowego. Wiele firm obecnie oferuje pracę zdalną na pełny etat, co rodzi możliwość wykonywania jej z dowolnego miejsca na świecie. Z tego powodu, od pewnego czasu dużą popularnością wśród pracowników zdalnych cieszy się workation. Określenie to odnosi się do pracy i wakacji w jednym. Na czym dokładnie polega workation w 2023 r.? Kto może zdecydować się na taką opcję i jak korzystać z odpoczynku mimo konieczności wykonywania swoich obowiązków? Podpowiadamy.
Czym jest workation?
Workation to połączenie pracy z wakacjami. Pracownik zdalny może wyjechać w dowolne miejsce na świecie, a więc nie tylko udać się na przykład w góry czy nad morze w Polsce, ale też za granicę i tam pracować w normalnych godzinach, a przed pracą i po pracy niej, zwiedzać i korzystać z uroków wakacji. Workation to połączenie pracy zdalnej z wyjazdem turystycznym lub służbowym. Warunkiem, by móc wykonywać swoje obowiązki zawodowe z dowolnego miejsca na świecie jest jednak stabilne łącze internetowe w takim miejscu, a czasem także dostępność w wybranych godzinach.
Może Cię zainteresować: Wywiad z digital nomadką Weroniką Łojewską – o workation bez cenzury
Łączenie pracy z wypoczynkiem jest coraz bardziej popularne. Dlatego niektóre turystyczne regiony decydują się na wydzielenie tzw. wiosek dla cyfrowych nomadów. Są one w stanie pomieścić określoną liczbę osób, oferują stanowiska do pracy i dostęp do internetu. Ze względu na to, że takie wioski cieszą się coraz większą popularnością, a praca z widokiem na ocean i dostępem wisi kusi wiele osób, niezależnie od ich stanowiska pracy, takie oferty są limitowane. Takie wioski funkcjonują m.in. na Maderze, Arubie, w Bangkoku czy Barbadosie i będą dostępne w coraz większej liczbie miast na świecie. Oferty wyjazdu w ramach pracokacji stały się bardzo popularne i oferowane są przez biura podróży, a także inne organizacje.
Sprawdź również: Kim są cyfrowi nomadzi?
Workation tylko dla pracowników zdalnych?
Workation zyskuje na popularności. Słowo to stanowi połączenie słów: work i vacation i idealnie odzwierciedla to, czym jest workation. Połączenie przyjemnego z pożytecznym jest jednak realne tylko w przypadku pracowników, którzy standardowo pracują w trybie home office, a więc dla osób, które mają możliwość wykonywania swoich obowiązków służbowych z innego miejsca niż biuro.
Home office już nikogo nie dziwi, ponieważ praca zdalna stała się nieodłącznym elementem współczesnego rynku pracy. Jednak workation to nadal trend, który jest dużo bardziej popularny w zachodniej Europie. Dodatkowo na workation mogą sobie pozwolić tylko nieliczni pracownicy, ponieważ mimo pracy w trybie home office, pracodawca wymaga od swoich podwładnych określenia miejsca do pracy zdalnej. Bardzo często nie zgadza się on na wykonywanie pracy z zagranicy. Warto mieć więc jednak świadomość, że praca zdalna nie jest równoznaczna z workation.
W wielu firmach tryb pracy zdalnej został zapoczątkowany podczas pandemii koronawirusa i tak już zostało. Mimo że już nie tylko freelancerzy czy pracownicy z sektora IT pracują w trybie home office, to jednak ze względu na to, że praca zdalna jest już regulowana i wszelkie związane z nią prawa i obowiązki znajdują się w Kodeksie Pracy, w przypadku pracy na etat, workation może być traktowane przez pracodawcę jak standardowe wakacje.
Warto mieć również świadomość, że prawo nie określa na przykład zasad BHP dotyczących pracy zdalnej w tymczasowym miejscu pracy. Z tego powodu mimo wykonywania swoich obowiązków poza biurem, wiele osób nie może pozwolić sobie na workation. Jest to jednak świetna opcja dla freelancerów czy specjalistów IT lub innych sektorów zatrudnionych na podstawie umowy B2B.
Workation a urlop wypoczynkowy
Idea workation jest taka, że mając możliwość pracy zdalnej, a więc wykonywania swoich obowiązków poza firmą, zamiast brać wolne, a więc urlop wypoczynkowy, łączymy pracę z przyjemnością i wyjeżdżamy w dowolne miejsce na świecie. Stamtąd mając stabilne łącze wi-fi, wykonujemy swoje obowiązki, na przykład znad basenu. Kiedy skończymy pracę, wówczas możemy spędzać czas z rodziną, relaksować się czy zwiedzać.
Plusem workation jest brak konieczności wykorzystywania dni urlopowych. Minusem pracowakacji jest jednak fakt, iż nie jest to urlop wypoczynkowy i musimy być bardzo zmotywowani, aby łączyć pracę z przyjemnością i skupić się faktycznie na wykonywaniu swoich obowiązków, a nie wyłącznie na relaksie. Możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie i zmiany otoczenia może jednak korzystnie wpłynąć na naszą produktywność. Pamiętajmy jednak, że w sytuacji, kiedy jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, wówczas o możliwość wykonywania pracy z innego miejsca na świecie, musimy zapytać menedżera lub przełożonego.
Dlaczego work-life balance jest ważny?
Workation to dobra opcja w przypadku kiedy możemy pracować z dowolnego miejsca na świecie, lecz również, gdy nasze godziny pracy nie są sztywne ustalone. Pracowakacje to świetna opcja dla osób, które mają zadaniowy czas pracy, a więc freelancerów czy przedsiębiorców prowadzących własną działalność. Pamiętajmy również, aby zachować work-life balance. Dlatego w sytuacji kiedy nie planujemy urlopu, a jedynie pracowakacje, po takim wyjeździe możemy nie czuć się wystarczająco zrelaksowani. Workation to więc doskonałe uzupełnienie urlopu wypoczynkowego, który spędzimy z rodziną, znajomymi lub relaksując się na plaży. Warto jednak przynajmniej raz w roku całkowicie odciąć się od pracy, złapać oddech i odpocząć.
Czy pracownicy lubią workation, czyli wakacje i pracę zdalną w jednym?
Łączenie pracy z wakacjami zdobywa coraz większą popularność wsród pracowników branży IT, marketingowej czy spedycyjno-transportowej. Na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić również inne osoby, które mają możliwość wykonywania obowiązków służbowych poza siedzibą firmy, a ich szef, na przykład ze względu na braki kadrowe im umożliwia pracę z dowolnego miejsca na świecie.
Często wyjazdy do chatki nad brzegiem jeziora czy morza z szybkim łączem internetowym są bardzo korzystne cenowo i miesięczny wynajem pięknego apartamentu w egzotycznych częściach świata kosztuje mniej niż wynajem standardowgo mieszkania w dużym mieście w Polsce.
Wzrost popularności pracy w ramach workation spowodował, że w wielu miejscach można skorzystać z przestrzeni umożliwiających coworking, co jest dużym ułatwieniem dla wielu osób. Z tego powodu pracownicy różnych sektorów, którzy mogą sobie pozwolić na wykonywanie swoich obowiązków z dowolnego miejsca na świecie, bardzo cenią sobie workation.