Przekwalifikowanie – jak się przebranżowić?

W artykule przeczytasz

Decyzję o przekwalifikowaniu lub przebranżowieniu można podjąć w każdym wieku. Wiele kobiet obawia się zmiany branży po czterdziestce, jednak jeżeli dotychczasowa zajęcie nie sprawia nam satysfakcji, powinniśmy rozważyć zmianę ścieżki kariery. Obecnie pracownicy nie są już tak związani z jedną firmą jak jeszcze kilkanaście lat temu. W dzisiejszych czasach rynek pracy jest bardzo dynamiczny. Z tego powodu zmiana pracy, a także przebranżowienie się nikogo już nie dziwi i jest możliwe w każdym wieku. Kiedy warto rozważyć przebranżowienie lub przekwalifikowanie i jak zdobyć nowy zawód? Podpowiadamy.

Kiedy warto rozważyć przekwalifikowanie zawodowe?

W sytuacji kiedy już od pewnego czasu czujemy wypalenie zawodowe, a nasza praca nie przynosi nam satysfakcji, warto rozważyć jej zmianę. Często jednak branża, w której od lat pracujemy, nie ma nam już zbyt wiele do zaoferowania. W takiej sytuacji warto rozważyć przebranżowienie się lub przekwalifikowanie. Sygnałami, które mogą świadczyć o tym, że zmiana profesji będzie w naszym przypadku dobrą decyzją, są:

  • ciągłe zmęczenie pracą,
  • brak satysfakcji z pracy,
  • brak motywacji do pracy,
  • brak zaangażowania w swoje obowiązki,
  • niezadowolenie z wynagrodzenia i brak perspektyw na wyższe zarobki,
  • braki możliwości awansu i rozwoju zawodowego.
  • niedocenianie naszej pracy przez współpracowników lub szefa.

Zmianę pracy warto rozważyć również wtedy kiedy czujemy, że marnujemy nasz talent i że stać nas na więcej, a w obecnym miejscu pracy nie mamy możliwości wykorzystywać swoich atutów. Jeżeli dodatkowo coraz częściej myślimy o zmianie ścieżki kariery, ponieważ na obecnym stanowisku nie realizujemy swoich pasji czy zainteresowań, zazdrościmy innym kariery czy przestaliśmy już planować przyszłość zawodową w konkretnym miejscu, wówczas przebranżowienie lub przekwalifikowanie może być dobrą decyzją.

Przebranżowienie i przekwalifikowanie – najczęstsze błędy 

Powinniśmy być świadomi tego, że przebranżowienie wymaga czasu. Często taki proces trwa kilka miesięcy, a nawet lat. Z tego powodu warto podejść do tego tematu z rozsądkiem i w sposób odpowiedzialny. Wśród błędów, których powinniśmy się wystrzegać, można wymienić:

  • rzucanie pracy przed znalezieniem nowej, 
  • brak rozeznania w nowym zawodzie,
  • brak planu na przebranżowienie,
  • nieznajomość swoich mocnych i słabych stron,
  • brak sprecyzowanego planu zawodowego.

Mimo że bardzo często, zwłaszcza kiedy mamy już dość obecnej pracy, rzucenie jej wydaje się być kuszącą opcją, to jednak jeżeli nie mamy odpowiednich oszczędności, by utrzymać się przez dłuższy czas, nie powinniśmy decydować się na taki krok. W wielu przypadkach jest to zbyt duże i zupełnie niepotrzebne ryzyko. Jeżeli więc chcemy się przebranżowić, musimy najpierw zdobyć niezbędne kwalifikacje potrzebne do wykonywania nowego zawodu, a następnie rozesłać CV i poczekać na odpowiedź ze strony nowego pracodawcy.

Jak powinna wyglądać ścieżka przebranżowienia i zmiany zawodu?

Wiele osób zwłaszcza po kilku latach pracy w jednej firmie nie wie, w jaki sposób się przebranżowić. Jak krok po kroku powinien wyglądać taki proces? Jak zmienić zawód na lepszy po 30, w wieku 40 lub 50 lat? Warto przede wszystkim:

  1. Znaleźć swoją niszę, czyli zawód, który nas interesuje lub pasjonuje. Możemy sprawdzić również rankingi zawodów przyszłości. Wiele osób decyduje się na przebranżowienie na programistę i rozpoczęcie kariery w branży IT. Obecnie poszukuje się też m.in. pracowników obsługujących platformy e-commerce czy specjalizujących się w pozycjonowaniu stron. Przebranżowienie na programistę i rozpoczęcia pracy w firmie IT to rozwiązanie, na które decyduje się obecnie wiele osób. Nie jest to jednak profesja dla każdego. Ze względu na starzejące się społeczeństwo obecnie rośnie zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze dla seniorów. To również może być dobra ścieżka kariery dla osób, które interesuje przebranżowienie.
  2. Przeanalizowanie sytuacji zawodowej i określenie celów zawodowych. Jeżeli celem naszej zmiany profesji jest przede wszystkim uzyskiwanie wyższej pensji, wówczas możemy sprawdzić w rankingach płacowych, na jakich stanowiskach możemy liczyć na najwyższe wynagrodzenie. Obecnie ze względu na ten aspekt wiele osób decyduje się na przebranżowienie na IT. Jeżeli jednak chcemy realizować swoją pasję, a wynagrodzenie jest kwestią drugorzędną, wówczas powinniśmy podjąć już tylko kroki mające na celu zdobycie odpowiedniego kwalifikacji w wybranym zawodzie.
  3. Zdobycie niezbędnych kwalifikacji. W zależności od tego, jaki zawód chcemy wykonywać, powinniśmy nabyć niezbędne na takim stanowisku umiejętności. Pomocne w tym mogą być kursy zawodowe, szkolenia, studia licencjackie, magisterskie czy inżynierskiej, a także studia podyplomowe, nawet szkoła policealna.

Końcowym etapem ścieżki przebranżowienia i zmiany zawodu powinno być przygotowanie dobrego CV i listu motywacyjnego i rozesłanie tych dokumentów do wybranych firm.

Jak się przekwalifikować i zmienić zawód?

Wiele osób decyduje się na zmianę zawodu i przekwalifikowanie. Szybko może się okazać, jednak że nie jest to takie łatwe zadanie. Przede wszystkim musimy zastanowić się, na jaki zawód się przekwalifikować. Następnie trzeba przeanalizować, czy nasze dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest spójne, z którą profesją chcemy wykonywać. Nie zawsze przebranżowienie oznacza konieczności zdobycia nowych kwalifikacji.

Czasami do wykonywanej pracy potrzebne są niewielkie kompetencje, takie jak umiejętność pracy w zespole czy chęci do pracy. Dzięki temu na danym stanowisku brak doświadczenia w branży nie stanowi problemu w procesie ubiegania się o pracę. Jeżeli jednak w nowej pracy, zwłaszcza w innej branży będziemy musieli legitymować się odpowiednimi kompetencjami, wówczas powinniśmy rozważyć kursy i szkolenia, a także studia podyplomowe, magisterskie czy licencjackie.

Jak zmienić zawód na lepszy? Czy konieczna jest zmiana branży?

Szukając nowej ścieżki kariery i możliwości rozwoju, nie zawsze musimy rezygnować z wykonywanego zawodu i szukać pracy w nowej branży. Jeżeli nie interesuje nas przebranżowienie i lubimy dany zawód, a chcemy tylko zmienić pracę, wówczas powinniśmy szukać ofert na wybranym stanowisku w innych firmach. 

Przebranżowienie często nie jest konieczne również sytuacji kiedy chcielibyśmy zajmować inne stanowisko, lecz pozostające nadal w sferze naszych zainteresowań i kwalifikacji, a także zdobytego doświadczenia zawodowego. Zmienić zawód na lepszy możemy więc bez konieczności zmiany branży. Niektóre sektory jednak nie gwarantują wysokich zarobków, przez co w pewnych przypadkach zmiana branży jest najlepszym rozwiązaniem. Wiąże się ona jednak z koniecznością zdobycia nowych kwalifikacji, co skutkuje wydłużeniem okresu przearanżowania.

Jak zdobyć niezbędne kompetencje? Wybrać kursy zawodowe czy studia podyplomowe?

Zmiana kariery zawodowej bardzo często wymaga nabycia nowych umiejętności. W celu zdobycia kwalifikacji zawodowych możemy postawić na:

  • kursy zawodowe,
  • szkolenia organizowane przez Urząd Pracy,
  • bezpłatne praktyki,
  • staż,
  • warsztaty potwierdzone certyfikatem,
  • szkoły policealne i inne tego typu placówki,
  • studia zaoczne,
  • studia podyplomowe.

Pewną wiedzę możemy zdobyć również samodzielnie w domu, korzystając z poradników czy tutoriali. Nie będzie ona jednak potwierdzona certyfikatem świadectwem ukończenia kursu czy dyplomem studiów. Dlatego taką wiedzę trudniej nam będzie udokumentować w CV, przez co możemy mieć mniejsze szanse na zdobycie pracy w wymarzonej branży.

Jak napisać CV i list motywacyjny?

Zmiana zawodu po 40, 50 ale i 30 roku życia wymaga odświeżenia i przeredagowania CV, a także napisania odpowiedniego listu motywacyjnego. Zmieniając zawód, warto pomyśleć o tym, jakie umiejętności przydadzą nam się na danym stanowisku. Warto więc wcześniej przeglądnąć oferty pracy w danej branży i sprawdzić, jakie są wymagania pracodawców. 

Tworząc CV oraz list motywacyjny w sytuacji kiedy całkowicie zmieniamy branżę i nie mamy w niej jeszcze doświadczenia, powinniśmy kierować się takimi samymi zasadami jak w przypadku kiedy nie mamy żadnego doświadczenia zawodowego. W takich dokumentach trzeba więc skupić się na zdobytych umiejętnościach miękkich i twardych. Chcąc zmienić zawód po 30 a także później, warto postawić na CV funkcjonalne, a więc umieścić w nim głównie swoje kwalifikacje zawodowe, a nie skupiać się tak mocno na przebiegu dotychczasowej kariery.

Zmiana zawodu po 40-tce

Zmiana zawodowa możliwa jest w każdym wieku. Ze względu na to, że większość decyzji dotyczących naszego wykształcenia podejmujemy, mając około 19 lat, z wiekiem nasze zainteresowania, a także umiejętności zmieniają się. Całkiem normalne jest więc to, że po 30 roku życia możemy stwierdzić, że wybrana w nastoletnim wieku profesja nie jest już dla nas. Wiele osób właśnie dlatego decyduje się na zmianę zawodową właśnie po 30 roku życia. 

Często jednak osoby po 40 roku życia, które są zainteresowane przebranżowieniem, obawiają się tego procesu i uważają, że w tym wieku jest już za późno na takie działania. Jest to duży błąd, ponieważ Warto zmienić pracę i branżę na każdym etapie swojego życia, również po 40 czy po 50 roku życia, a nawet później. Warto mieć jednak świadomość, że jest to proces, który wymaga dużo samozaparcia.

W przypadku przearanżowania po 40 roku życia należy wykonać wszystkie wcześniej wymienione kroki, a więc nie rzucać pracy dopóki nie otrzyma się nowej, przeanalizować swoje mocne i słabe strony, a także wybrać ścieżkę zawodową. Niezbędne jest również zdobycie wymaganych w danej branży i na konkretnym stanowisku umiejętności i kwalifikacji, a więc uczestnictwo w kursach, szkoleniach czy studiach. Dodatkowo w takim wieku kluczowym jest, by swoje lata doświadczenia w poprzednich branżach, a także swój wiek przedstawić potencjalnemu pracodawcy jako naszą zaletę. 

Warto również rozszerzyć swoje znajomości i poszerzyć kontakty zawodowe i popytać znajomych zatrudnionych w branży, w której chcemy pracować czy nie poszukują kogoś na nasze wymarzone stanowisko. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej z kolei musimy pokazać się z jak najlepszej strony. Możemy na przykład zaproponować innowacyjne rozwiązania w nowej firmie. Wbrew pozorom często brak doświadczenia powoduje, że pracownik ma świeże spojrzenie na branżę, co może zostać docenione przez pracodawcę.

Zobacz także: