Jak przekonać szefa do pracy zdalnej?

W artykule przeczytasz

Zdalny system pracy ma wiele zalet. Dlatego, mimo że w wielu firmach pracownicy po pandemii koronawirusa wrócili już do biur, to jednak część osób chciałaby nadal wykonywać swoje obowiązki z domu. Home office wiąże się z brakiem konieczności pokrywania kosztów dojazdu do siedziby przedsiębiorstwa, a przede wszystkim sporą oszczędnością czasu, który można przeznaczyć na rozwijanie swoich pasji, odpoczynek czy pielęgnowanie relacji rodzinnych. Nierzadko jednak pracodawcy mają pewne obawy związane ze zdalnym trybem wykonywania obowiązków. Dotyczą one zazwyczaj efektywności i produktywności osób zatrudnionych w ten sposób. Chcąc więc rozpocząć wykonywanie obowiązków zawodowych z domu, warto przygotować argumenty, które przekonają pracodawcę do pracy zdalnej. Jak przekonać swojego szefa do home office? Podpowiadamy.

Dlaczego Polacy chcą pracować zdalnie?

Możliwość pracy z domu w pełnym wymiarze godzin, czyli całkowicie zdalnie docenia wiele osób. Mimo że do popularności tego rozwiązania przyczyniła się przede wszystkim pandemia koronawirusa to pracownicy, którzy raz zaznali korzyści wynikających z możliwości pracy zdalnej, zazwyczaj nie chcą już wracać do stacjonarnego trybu wykonywania obowiązków z siedziby firmy. Mimo to wiele przedsiębiorstw wróciło do pracy stacjonarnej i nawet pracownicy biurowi obecnie zobligowani są do codziennych dojazdów do pracy. Wyniki badań dotyczących takiego trybu wykonywania obowiązków, przeprowadzone na sporej grupie respondentów jednoznacznie wskazują jednak na to, że Polacy chcą pracować zdalnie. Wśród zalet tego typu pracy wymienili:

  • oszczędność czasu,
  • oszczędność finansową,
  • mniejszy stres związany z wykonywaniem obowiązków we własnym domu,
  • możliwość przystosowania miejsca pracy do swoich wymagań,
  • możliwość połączenia życia prywatnego i zawodowego, czyli zastosowania zasady work-life balance,
  • zwiększenie efektywności pracy przez możliwość większego skupienia i komfort psychiczny. 

Dodatkowo osoby zatrudnione w trybie home office rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich. Zalety pracy zdalnej docenia wielu Polaków. Dlatego szukając pracy, wiele osób stawia wyłącznie na tę w trybie home office. Z kolei osoby zatrudnione w konkretnej firmie już od pewnego czasu, nierzadko szukają sposobów na przekonanie szefa do możliwości wykonywania obowiązków służbowych z domu.

Kiedy możliwe jest przejście na pracę zdalną? Czy w każdym przypadku wirtualny model się sprawdzi?

Dzięki nowoczesnym technologiom komunikacji, wielu pracowników w firmie może przez wszystkie lub większość dni w miesiącu wykonywać swoje obowiązki poza siedzibą przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak chcemy przekonać szefa do pracy zdalnej, kluczem do sukcesu jest opracowanie odpowiedniego planu. Musimy także zastanowić się, czy w naszym konkretnym przypadku na zajmowanym przez nas stanowisku wykonywanie obowiązków z domu będzie możliwe. Oczywiście wiadomo, że taki tryb pracy nie sprawdzi się każdym przypadku. Osoby zajmujące stanowiska fizyczne, a więc na przykład pracownicy budowlani, kasjerzy, czy kierowcy nie mogą pracować zdalnie. Jednak bez problemu swoje obowiązki z domu mogą wykonywać osoby związane z branżą finansową, księgowością, marketingiem, dziennikarstwem, informatycy, architekci, a nawet nauczyciele. 

Jeżeli więc telepraca ze względu na warunki pracy na naszym stanowisku jest możliwa, musimy również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w firmie, w której jesteśmy zatrudnieni, przełożony wyraża zgodę na home office. Czasami środowisko pracy w konkretnym przedsiębiorstwie nie pozwala pracować w domu. W takim przypadku możemy spróbować przekonać szefa do home office, jednak istnieje duża szansa, że nie otrzymamy od niego pozytywnych informacji. Wówczas będziemy musieli pogodzić się z pracą stacjonarną lub poszukać ofert pracy oferujących możliwość wykonywania obowiązków służbowych z domu.

Chcesz przekonać szefa do pracy zdalnej? Zadbaj o przygotowanie do rozmowy z pracodawcą

Jeśli chcemy wykonywać swoją pracę w domu, powinniśmy dobrze przygotować się do rozmowy z szefem na ten temat, aby miał on pewność, że zdalny tryb nie odbije się na jakości naszej pracy, a także kontaktach ze współpracownikami. Jeżeli więc praca zdalna w przypadku naszego stanowiska jest możliwa, warto porozmawiać z przełożonym na temat jej wykonywania w domu. Argumenty, które należy przedstawić podczas takiej rozmowy, powinny nieco przypominać list motywacyjny do pracy. Muszą one przekonać pracodawcę, że praca zdalna na naszym stanowisku nie wpłynie negatywnie na działanie całego zespołu, a wręcz przeciwnie, może przynieść pewne korzyści.

Przygotowanie do rozmowy o przejściu na pracę zdalną powinno obejmować przemyślenie argumentów, jakie chcemy przedstawić szefowi. Warto zrobić sobie listę i usystematyzować ją tak, aby umiejętnie pokierować rozmową. Ważne są nie tylko nasze kompetencje czy staż w firmie, ale także umiejętności miękkie. Pamiętajmy także, by na taką rozmowę wybrać odpowiedni czas i miejsce. Nie należy zwracać się do szefa z prośbą o możliwość pracy w trybie home office, jeżeli w danym momencie jest on zajęty czy zabiegany. Dlatego najlepiej umówić się na spotkanie w dogodnym dla obu stron terminie.

Bardzo często, żeby móc wykonywać obowiązki zawodowe z domu, należy napisać podanie o pracę zdalną. Jak napisać wniosek o pracę zdalną? Należy w nim uwzględnić nie tylko swoje dane osobowe czy zajmowane stanowisko, ale przede wszystkim w takim dokumencie ważne są odpowiednie argumenty? Jak uzasadnić wniosek o pracę zdalną? Najlepiej wypisać przynajmniej dwa lub trzy powody, które przekonają szefa do tego, by uwzględnił naszą prośbę.

Przedstaw plan działania i pokaż swoją produktywność

Przedstawienie swojego pomysłu dotyczącego przejścia na pracę zdalną dla wielu osób wiąże się już z niemałym stresem. Podczas takiej rozmowy bardzo często jednak pracodawca wykazuje pewną niechęć do tego pomysłu ze względu na to, że wiele osób ma obawy, że praca zdalna mogłaby wpływać negatywnie na efektywność, samodzielność i skuteczność pracownika. Dlatego warto być przygotowanym na przedstawienie szefowi planu działania dotyczącego nowej formy pracy. Jeśli więc chcemy pracować z domu, jeszcze przed rozmową na ten temat z pracodawcą powinniśmy pokazać mu swoją produktywność, aby zauważył, że podczas czasu pracy możemy poradzić sobie z różnymi problemami bez dodatkowej pomocy i że działamy efektywnie oraz sprawnie. 

Warto przedstawić mu również swój plan działania, a więc sposób, w jaki chcemy przejść na pracę z domu i omówić, jak będziemy rozwiązywali poszczególne problemy. Dzięki temu nasz pracodawca może być spokojniejszy i zauważy, że dobrze przemyśleliśmy naszą decyzję. Zauważy też, że istnieje duża szansa, że będziemy pracować sprawnie i wydajnie. Nie oczekujmy jednak od pracodawcy natychmiastowej odpowiedzi i dajmy mu czas na przeanalizowanie naszej prośby. Na początku możemy zaproponować na przykład pewne godziny pracy czy dni w tygodniu, kiedy będziemy pracować z domu i rozpocząć pracę hybrydową. Jeżeli szef zauważy, że praca z domu nie odbija się negatywnie na naszej produktywności, wówczas istnieje duża szansa, że pozwoli nam przejść na całkowicie zdalny tryb.

Zadbaj o swój wizerunek podczas wideokonferencji

W wielu firmach mimo stacjonarnej formy pracy pewne konferencje odbywają się za pośrednictwem różnego rodzaju platform. Dlatego warto zadbać o swój wizerunek podczas takich spotkań, zwłaszcza jeżeli odbywają się one w czasie próbnym, na przykład kiedy pracodawca zgodził się na hybrydowy tryb pracy w wymiarze 2 dni w tygodniu z domu. Wówczas podczas takich spotkań służbowych warto zadbać o profesjonalny wygląd, a także neutralne tło. Widząc właściwe warunki pracy, a także schludnie ubranego pracownika szef zauważy, że mimo wykonywania obowiązków służbowych w domu, dbamy o swój profesjonalizm.

Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej?

Pracodawca nie musi opowiedzieć się po stronie pracownika i nie musi przychylić się do jego prośby. Może on ją odrzucić, w sytuacji kiedy do tej pory pracownik był zatrudniony stacjonarnie i chciałby rozpocząć wykonywanie obowiązków zawodowych z domu. Jednak nasz szef musi zachować się nieco ostrożniej, jeżeli wniosek o pracę zdalną złoży pracownik uprzywilejowany, czyli rodzic dziecka posiadający orzeczenie o niepełnosprawności lub umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności malucha, bądź też posiadający opinie o potrzebie wczesnego wspomagania jego rozwoju. Szczególnym pracownikiem jest też osoba w ciąży, wychowująca dziecko do czwartego roku życia czy sprawujące opiekę nad członkiem najbliższej rodziny.

Kobieta w ciąży składając więc wniosek o pracę zdalną, powinna otrzymać pozytywną odpowiedź od pracodawcy. Są jednak dwa powody, kiedy może on nie zaakceptować takiego wniosku. Dotyczą one niemożności wykonywania przez taką osobę obowiązków zawodowych z domu ze względu na organizację pracy lub rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy. Takie same zasady dotyczą osób wychowujących dzieci do 4 roku życia. Pewną możliwością jest również praca zdalna okazjonalna, która zgodnie z najnowszymi zapisami Kodeksu Pracy uprawnia pracownika do tego, by ten przez 24 dni w roku wykonywał swoje obowiązki zawodowe z domu. Przepis ten jednak nie wspomina nic o obowiązkowym uwzględnieniu wniosku pracownika. Dlatego pracodawca również w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej może bez podawania przyczyny odrzucić taką prośbę.

Zobacz także: