Obecnie osoby, które chcą pracować zdalnie, mają sporo możliwości zarabiania z domu. Wiele firm zatrudnia pracowników na odległość, podpisując z nimi umowy o telepracę. Na rynku funkcjonuje również wielu freelancerów oferujących online swoje usługi klientom indywidualnym i biznesowym. Od pewnego czasu dużym zainteresowaniem wśród osób, które chcą pracować w trybie home office, cieszy się branża e-commerce. Otwierając własny sklep internetowy, możemy liczyć na spore zarobki praktycznie bez wychodzenia z domu. W tej branży liczy się jednak dobry pomysł i umiejętność odpowiedniego zaprezentowania swoich produktów. Część osób obawia się, że proces otworzenia własnego sklepu internetowego jest jednak trudny, kosztowny i skomplikowany, dlatego wciąż waha się i zastanawia czy jest to dobry pomysł. Warto jednak spróbować swoich sił. Jak otworzyć własny sklep internetowy i pracować zdalnie? Podpowiadamy.
Jaki własny sklep internetowy założyć? Co sprzedawać w internecie?
Osoby, które chciałyby założyć swój sklep internetowy i pracować zdalnie prowadząc taki biznes, powinny najpierw zastanowić się nad tym, co zamierzają sprzedawać. Obecnie branża e-commerce jest niezwykle zróżnicowana. Dlatego z pewnością znajdziemy niszę, która pozwoli nam na dobry start i stałe poszerzanie asortymentu. Polacy chętnie kupują przez internet zwłaszcza odzież, obuwie oraz kosmetyki. Dobrze prosperują także sklepy internetowe ze sprzętem RTV i AGD, a także produktami spożywczymi. Warto jednak mieć świadomość, że sklepów internetowych oferujących produkty z powyższych kategorii jest obecnie na rynku już sporo. Dlatego musimy liczyć się z pewną konkurencją.
Jeżeli jeszcze nie zdecydowaliśmy, czym chcielibyśmy handlować, warto wypisać sobie wszystkie bliskie nam aspekty, ponieważ być może uda nam się połączyć pracę z hobby. Na przykład, jeżeli lubimy robić biżuterię czy szydełkować, wówczas być może warto wypromować takie produkty na szerszą skalę. Możemy też rozejrzeć się za hurtowniami, z którymi moglibyśmy zacząć współpracę, ponieważ być może oferują one takie produkty, które są trudno dostępne na rynku, dzięki czemu nasza konkurencja będzie mniejsza. Co więcej, w sklepie internetowym możemy sprzedawać nie tylko produkty pochodzące z hurtowni, ale również te, które sami wytworzymy. Może to być na przykład wcześniej wspomniana biżuteria, pluszowe ozdoby lub zabawki czy popularne ostatnio makramy, ale również produkty cyfrowe takie jak książki, poradniki czy e-booki.
Czy warto poznać asortyment różnych hurtowni zanim wybierzemy partnera biznesowego? Czy warto skorzystać z opcji, jaką daje integracja online z hurtowniami?
Jeżeli decydujemy się na to, by założyć własny sklep internetowy, musimy zastanowić się, czy produkty, które będziemy sprzedawać, mają być dostępne w formie cyfrowej czy zamierzamy handlować fizycznym asortymentem, który będzie przesyłany do klienta. Jeżeli dysponujemy odpowiednią powierzchnią, by móc magazynować towary, wówczas sklep internetowy z fizycznymi produktami, które będziemy osobiście wysyłać do klientów, może być dobrym rozwiązaniem. Rozejrzyjmy się więc, jakie hurtownie znajdują się w okolicy i nie tylko i porównajmy oferowany przez nie asortyment, aby postawić na produkty w jak najniższych cenach, o jak najwyższej jakości. Pamiętajmy, że negocjując ceny z hurtownią, wpływamy również swoje wynagrodzenie, ponieważ to na marży, którą narzucimy, będziemy zarabiać.
Może Cię zainteresować: Jak sprzedawać na Amazonie i dorobić sobie do pensji, pracując zdalnie?
Jaki sklep internetowy wybrać, aby szybko rozkręcić biznes e-commerce? Czy warto postawić na dropshipping?
W sytuacji, kiedy nie dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, aby móc przechowywać produkty fizyczne, wówczas pewnym rozwiązaniem jest integracja online z hurtowniami, czyli dropshipping. Na czym on polega dropshipping? W skrócie polega na realizacji zamówień poprzez stronę internetową sklepu internetowego, lecz wysyłki w takiej sytuacji dokonuje hurtownia. Jest to świetna opcja dla osób, które nie dysponują magazynem, ponieważ w ich sklepie mogą pojawić się setki produktów od różnych producentów i dostawców, które będą wysyłane do klienta bezpośrednio z hurtowni.
Obecnie dropshipping cieszy się dużym zainteresowanie wśród osób, które poszukują pracy zdalnej, ponieważ pozwala on na stworzenie własnego sklepu internetowego, przy jednocześnie niskim wkładzie początkowym. Wiele platform handlowych oferuje możliwość integracji sklepu internetowego z wieloma hurtowniami, a rozwiązanie to pozwala nam, otwierając własny biznes, korzystać z doświadczenia logistycznego dużego operatora logistycznego i przenieść proces wysyłki i jej obsługi na dostawcę, co pozwala nam znacznie oszczędzać nie tylko powierzchnie magazynowe, ale przede wszystkim czas. Sama logistyka w przypadku dropshippingu również jest dużo mniej skomplikowana, dzięki czemu jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą uruchomić sklep w internecie przy minimalnym nakładzie środków własnych, a jednocześnie oferować swoim klientom dostęp do różnych produktów pozyskiwanych od wielu dostawców i producentów.
Co będzie potrzebne żeby otworzyć własny sklep internetowy?
Żeby założyć swój własny sklep internetowy wbrew pozorom nie musimy od razu zakładać działalności gospodarczej, ponieważ istnieje limit, w ramach którego można sprzedawać produkty, bez konieczności rejestracji biznesu. Działalność nierejestrowana może polegać na sprzedaży różnych przedmiotów. Musi być ona jednak prowadzona przez osoby fizyczne i nie może zajmować się nią osoba, która posiada już udziału w spółkach cywilnych lub prawa handlowego. Co więcej, przychód z prowadzonego biznesu nie może przekraczać w żadnym miesiącu określonych pułapów minimalnego wynagrodzenia w kraju, czyli 75% najniższej pensji. Prowadzić sklep internetowy w ramach działalności nierejestrowanej mogą wyłącznie te osoby, które w okresie ostatnich 60 miesięcy nie posiadały zarejestrowanej działalności gospodarczej, chyba że przez te 5 lat firma była zawieszona. Jeżeli jednak przekroczymy w którymś miesiącu 75% minimalnego wynagrodzenia, wówczas nasza firma automatycznie zostanie zarejestrowana. Jeżeli jednak chcemy, od razu możemy założyć działalność gospodarczą, a następnie stworzyć sklep internetowy krok po kroku.
Działalność nierejestrowana to świetna opcja dla osób, które nie są pewne czy ich sklep internetowy będzie przynosił oczekiwane zyski. Dlatego warto wiedzieć o tym, że to rozpoczęcia sprzedaży w internecie nie będziemy potrzebowali działalności gospodarczej. Co dodatkowo będzie nam potrzebne, aby mieć własny sklep internetowy? Poza doborem odpowiednich produktów, form wysyłki i płatności, będziemy musieli wybrać przede wszystkim oprogramowanie sklepu online.
Gdzie uruchomić sklep internetowy? Jakie platformy e-commerce umożliwiają sprzedaż w internecie?
Sprzedaż online jest obecnie bardzo popularna. Dlatego własny sklep online posiada znacznie szersze grono przedsiębiorców niż tych, którzy zdecydowali się prowadzić sklep stacjonarny. Z tego powodu obecnie funkcjonuje wiele platform umożliwiających otwarcie sklepu internetowego bez konieczności tworzenia od podstaw swojego oprogramowania sprzedażowego. Zakładanie sklepu internetowego w formacie usługi z abonamentem to zdecydowanie najłatwiejsza i najwygodniejsza opcja. Dlatego jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z pracą zdalną w e-commerce, może to być dobry pomysł na sklep.
Wybór platformy e-commerce nie powinien być kwestią przypadku. Dlatego należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Niezwykle istota jest jej funkcjonalność, czytelny panel administracyjny, a także wiele atrakcyjnych szablonów sklepu. Gotowe rozwiązania dla osób, które chcą założyć sklep internetowy i na nim zarabiać w postaci platform e-commerce to oprogramowania, które dostępne są za pośrednictwem przeglądarki internetowej i umożliwiają one zarządzanie sklepem oraz zamówieniami. Wśród najpopularniejszych platform e-commerce wymienia się m.in. Shoper, Shoplo, czy Sky-Shop, Shopify dostępne w rozliczeniu abonamentowym, ale też Magento, PrestaShop, Opencart, Joomla, czy WordPress z tyczką Woocommerce dedykowane większym sklepom internetowym. Najchętniej wybierane opcje to:
- PrestaShop,
- WooCommerce (WordPress),
- Shoper,
- Shopify,
- Click Shop,
- Wix Store
- OpenCart,
- Shoplo,
- SkyShop.
Wybierając konkretną platformę e-commerce, warto uwzględnić swoje plany rozwojowe, choć w przypadku kiedy jesteśmy początkującymi przedsiębiorcami, najważniejszymi kwestiami, jakie musimy uwzględnić, są koszty związane z obsługą płatności, hostingiem, dodatkowymi formalnościami, a także korzystaniem z platformy. Ważna jest również funkcjonalność takiego oprogramowania, aby gwarantowało ono funkcje, na których nam zależy, takie jak na przykład zarządzanie zapasami ale też integrację z systemami płatniczymi i magazynowymi czy dropshipping. Ważny jest także wygląd i możliwość personalizacji, abyśmy mogli dopasować wygląd naszego sklepu internetowego do identyfikacji wizualnej marki.
W dzisiejszych czasach niezwykle istotne jest, aby sklep internetowy prawidłowo funkcjonował na urządzeniach mobilnych. Dlatego musimy zwrócić uwagę na to, czy wybrana platforma e-commerce oferuje responsywny design, który dopasowuje się do każdego ekranu. Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo. Aby chronić dane klientów, a także płatności online, musimy założyć sklep internetowy na platformie oferującej zabezpieczenia takie jak na przykład certyfikat SSL, który gwarantuje zgodność z przepisami o ochronie danych osobowych. Jeżeli nie mamy doświadczenia w branży e-commerce ale również wykształcenia informatycznego, niezwykle istotną kwestią może być dla nas wsparcie techniczne oferowane przez twórców takiego oprogramowania. Ostatnią kwestią są możliwości marketingowe. Dlatego decydując się na wybór konkretnego oprogramowania, sprawdźmy, czy oferuje ono narzędzia do optymalizacji SEO, kampanii marketingowych, a także integracji z mediami społecznościowymi.
Ile kosztuje założenie sklepu internetowego? Czy za e-sklep należy płacić abonament?
Wiele osób chcąc założyć sklep internetowy, obawia się, że przedsięwzięcie takie związane jest z dużymi kosztami. Wiele zależy jednak od tego, na jakie rozwiązania się zdecydujemy. Dlatego koszt wdrożenia sklepu internetowego może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych, jeżeli zdecydujemy się na przykład na zaawansowane, dedykowane nam oprogramowanie, a więc postawienie przez informatyków sklepu praktycznie „od zera”. Jest to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie, które daje też najwięcej możliwości. W przypadku kiedy jednak dopiero zaczynamy naszą przygodę z e-commerce, lepiej postawić na platformy działające w rozliczeniu abonamentowym Saas. To świetna opcja na początkowym etapie rozwoju e-sklepu. Tego typu oprogramowania wyróżniają się nie tylko łatwością obsługi ale również bardzo często oferują darmowy okres próbny. Często w ich cenę wliczony jest już hosting, domena oraz wsparcie klienta. Do tego typu oprogramowania należą platformy takie jak: Shoper, Shoplo, czy Sky-Shop, Shopify które działają właśnie w rozliczeniu abonamentowym.
Dobre oprogramowanie to nie wszystko, ważna jest też domena
Żeby rozkręcić swój biznes w postaci sklepu internetowego, będziemy potrzebowali specjalnego oprogramowania e-commerce, lecz potrzebna nam będzie również domena, a więc adres, pod którym użytkownicy będą mogli znaleźć nasz biznes. Wiele platform typu Saas umożliwia stworzenie domeny za ich pośrednictwem. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, byśmy kupili domenę bezpośrednio u rejestratora. Zwróćmy jednak uwagę na jej rozszerzenie. Jeżeli zamierzamy prowadzić działalność wyłącznie w Polsce, wówczas warto postawić na te z rozszerzeniem .pl, jednak w przypadku zagranicznej sprzedaży, dużo lepiej sprawdzają się domeny z rozszerzeniem.com.
Żeby założyć e-sklep poza domeną będziemy potrzebowali także hostingu, czyli miejsca na serwerze, w którym będzie umieszczony nasz sklep internetowy i wszelkie jego zasoby. Na początku możemy zdecydować się na hosting współdzielony. Ważny jest także certyfikat SSL, czyli protokół, który zapewnia szyfrowanie danych i bezpieczeństwo użytkowników podczas dokonywania płatności online. Istotny jest także projekt sklepu. Jeżeli chcemy jak najbardziej ograniczać koszty, wówczas możemy postawić na jeden z szablonów dostępnych na platformach e-commerce i zindywidualizować go dopiero wtedy, kiedy nasz sklep zacznie przynosić już większe dochody.
Jak powinien wyglądać sklep w internecie, czyli user experience i wrażenia klienta
Żeby sklep internetowy przyciągał swoim wyglądem potencjalnych klientów, powinniśmy zadbać o kwestie związane z UX. Pamiętajmy, że jednym z aspektów wpływających na decyzje zakupowe użytkowników platform sprzedażowych ma wygląd sklepu. Dlatego pamiętajmy, że na zrobienie dobrego wrażenia mamy tylko kilka sekund. Z tego powodu zamawiając szablon sklepu internetowego, warto postawić na ten, który będzie miły dla oka a jednocześnie prosty w użytkowaniu. Szata graficzna sklepu online musi być spójna przejrzysta i czytelna. Najlepiej postawić na ograniczoną paletę kolorów i minimalną liczbę ikon. Zwróćmy uwagę również na zdjęcia produktów. Muszą być one wyraziste wyraźne i dobrze przedstawiać oferowane towary. Warto również stworzyć unikalne opisy każdego z produktów. Żeby więc przygotować sklep internetowy do sprzedaży, należy dodać kategorie i produkty w panelu e-commerce oraz opisy kategorii i produktów, a następnie zająć się kwestiami związanymi z dostawcami płatności czy sposobami dostawy.
W kwestii wrażeń użytkownika niezwykle ważnym elementem jest również dostosowanie sklepu do urządzeń mobilnych. Warto mieć świadomość, że obecnie większość użytkowników internetu kupuje produkty online właśnie za pośrednictwem smartfona. Dlatego jeżeli nasz sklep internetowy nie będzie przystosowany do urządzeń mobilnych, wówczas istnieje duża szansa, że spore grono użytkowników zrezygnuje z zakupów na naszej platformie. Zadbajmy więc o przejrzysty układ sklepu, mapę witryny, a także jak najdokładniejszy opis produktów. Im bardziej intuicyjny w obsłudze będzie nasz sklep, tym lepiej. Na stronie powinna znalezc się też wyszukiwarka, za pomocą której klient będzie mógł szybko dorzeć do wybranej karty produktu.
Jak przygotować sklep internetowy do sprzedaży – regulamin, metody płatności i dostawy
Kiedy wybraliśmy już platformę sprzedażową, sprawdziliśmy jej funkcjonalności i dowiedzieliśmy się, z jakich szablonów możemy korzystać, a następnie umieściliśmy wszystkie produkty wraz ze zdjęciami filmami i opisami podzielone na kategorie na takiej platformie, wówczas żeby przygotować sklep internetowy do sprzedaży, należy zadbać o kwestie związane z regulaminem, metodami płatności, a także dostawy.
Regulamin sklepu internetowego
Wiele osób zastanawia się, czy regulamin w sklepie internetowym jest w ogóle potrzebny. Otóż tak. Powinniśmy przygotować regulamin sklepu, w którym będą zawarte wszystkie informacje dotyczące praw przysługujących konsumentom, a także naszych obowiązków jako sprzedawcy. Powinna znaleźć się w nim również formułka dotycząca RODO, ponieważ właściciel sklepu internetowego jest również administratorem danych osobowych klientów. Pamiętajmy, że użytkownicy sklepu internetowego w procesie zakupowym pozostawiają pewne dane, które jako właściciele takiego biznesu musimy chronić. Pamiętajmy również, że nie warto kopiować regulaminów innych sklepów internetowych ze względu na to, że są one objęte prawami autorskimi. Dlatego nie można ich swobodnie wykorzystywać. Dodatkowo zawsze są one dopasowane do konkretnej działalności. Dlatego podmiana nazwy firmy nie sprawi, że taki tekst będzie odpowiedni również w naszym przypadku. W regulaminie możemy umieścić również w formularz odstąpienia od umowy oraz formularz reklamacyjny. Należy również jasno opisać politykę zwrotów i reklamacji, politykę prywatności i plików cookies.
Metody płatności w sklepie internetowym
Żeby uruchomić sklep internetowy, należy również wybrać dostawcę płatności. W tym celu musimy zdecydować, jakie metody płatności będą dostępne w naszym sklepie. W przypadku kiedy korzystamy z darmowych platform e-commerce, wówczas najprawdopodobniej integracja z niektórymi systemami płatności będzie wiązała się dla nas z pełnymi kosztami. Warto jednak je ponieść ze względu na to, że im szerszy katalog płatności udostępnimy użytkownikom, tym większa szansa, że znajdą oni opcje, które są dla nich najkorzystniejsze. Aktualnie większość sklepów internetowych oferuje bezpieczny moduł e-płatności, w którym dostępnych jest kilka form płatności za zakupy. Wśród nich wymienia się:
- przelew przez bankowość elektroniczną,
- BLIK,
- systemy ratalne,
- płatność kartami,
- odroczone płatności.
Czasami również klienci mogą skorzystać z metody płatności za pośrednictwem tradycyjnego przelewu lub zapłacić za zakupy odbierając zamówienie od kuriera.
Metody wysyłki w sklepie internetowym
Jeżeli zamierzamy otworzyć sklep internetowy oferujący produkty fizyczne, wówczas wiąże się to z pewną logistyką. Dlatego należy dobrze zastanowić się nad oferowanymi klientom formami dostawy, aby były one dla nich najwygodniejsze. Wśród aspektów, którymi należy kierować się, dobierając metody przesyłki, wymienia się także prowizje, a także opłaty za korzystanie z konkretnych rozwiązań. Wśród najchętniej wybieranych przez klientów forum dostawy wymienia się:
- przesyłkę kurierską (możemy podpisać umowę z kilkoma różnymi firmami kurierskimi),
- przesyłkę za pośrednictwem poczty polskiej,
- przesyłkę do maszyny paczkowej, czyli na przykład paczkomatu,
- dostawę do punktu partnerskiego.
W przypadku produktów wirtualnych należy przesłać pliki klientom drogą elektroniczną, na przykład mailowo.
Jak promować sklep internetowy? O co warto zadbać?
Ostatnim elementem, o którym musimy pamiętać, zakładając swój sklep internetowy, jest reklama. Odpowiednio dopasowane działania marketingowe mogą przynieść zaskakujące rezultaty. Powinniśmy więc postawić zarówno na pozycjonowanie sklepu i działania SEO, jak i reklamę z pośrednictwem mediów społecznościowych. W kwestii reklamy i budowania widoczności naszego biznesu mamy wiele możliwości do wyboru – od płatnych reklam Google Ads, na Facebooku czy Instagramie aż do postów, które ze względu na ciekawą treść i formę zainteresują nowych użytkowników. Warto zadbać też o pozycjonowanie sklepu. Jest to szereg działań, którymi zajmują się specjaliści od SEO, których celem jest zwiększenie widoczności witryny w organicznych wynikach wyszukiwania Google. Obejmują one optymalizację techniczną strony, ale też dobór odpowiednich słów kluczowych i stworzenie wartościowych treści z uwzględnieniem zarówno krótszych, jak i dłuższych fraz. Pozycjonowanie SEO to jednak działanie długofalowe, które nie przyniesie od razu spektakularnych efektów.
Jak ulepszyć sklep internetowy?
Jeżeli już założyliśmy swój sklep internetowy i chcielibyśmy go ulepszyć, możemy zwrócić się o pomoc do specjalistów zajmujących się takimi działaniami. Warto też zwrócić uwagę na poniższe kwestie i ewentualnie w razie potrzeby je poprawić. Mowa tutaj o:
- szybkości działania strony,
- dodaniu CTA,
- wdrożeniu linkowania wewnętrznego,
- wdrożeniu up-sellingu,
- poprawie opisów i zdjęć produktów.
Założenie sklepu internetowego nie jest tak trudne, jak wielu osobom mogłoby się wydawać. Prowadzenie tego typu działalności umożliwia nam pracę zdalną, a jeśli sprzedajemy produkty wirtualne lub postawimy na dropshipping, często możemy pracować z dowolnego miejsca na świecie. W takim przypadku dużo łatwiej jest nam zadbać o work-life balance niż pracując na etacie. Dobierając odpowiedni asortyment, dbając o wysoką jakość towarów i usług, a także reklamę w różnych kanałach, możemy liczyć na zadawalające zarobki, które wraz z rozwojem biznesu, będą rosnąć.