Działaj mimo strachu! Kilka słów o wychodzeniu ze strefy komfortu

W artykule przeczytasz

Zdarzyło Ci się nie zrobić czegoś z powodu strachu przed zmianą? Wiele osób ma problem z wychodzeniem ze strefy komfortu, a to sprawia, że często tracą szanse na rozwój, ciekawe doświadczenia czy nawet pieniądze. Jak działać mimo obaw? Sprawdź!

Co oznacza strefa komfortu?

Strefa komfortu to pojęcie z zakresu psychologii. Odnosi się do stanu, w którym ktoś czuje się bezpiecznie, pewnie i komfortowo w sytuacji, w jakiej się znajduje. Może to odnosić się do różnych obszarów życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego.

Kiedy osoba znajduje się w swojej strefie komfortu, działa w środowisku, które dobrze zna. Nie musi podejmować ryzykownych decyzji, nie doświadcza stresu ani niepokoju. Cechy charakterystyczne takiego stanu to:

  • znajome miejsca, ludzie i zachowania;
  • poczucie bezpieczeństwa;
  • brak konieczności ponoszenia ryzyka.

Choć brzmi to bardzo pozytywnie, może nieść jednak pewne zagrożenia. Przebywanie wyłącznie w swojej strefie komfortu powoduje często ograniczenie np. w rozwoju zawodowym. Osoby unikające nowych wyzwań mogą pozostawać w tym samym miejscu i mieć problem z osiąganiem większych celów i sukcesów.

Jak wychodzić ze strefy komfortu?

Wyjście ze strefy komfortu to klucz do przełamania codziennej rutyny i do rozwoju. Działanie mimo strachu bywa jednak bardzo trudne. Ludzie niekiedy tkwią latami np. w miejscach pracy, które nie przynoszą im satysfakcji, bo wolą znosić to, niż odważyć się na zmianę zatrudnienia. Jeszcze inni tłumią swój potencjał i talenty, bo otwarcie własnej firmy to dla nich zbyt ryzykowna decyzja.

Warto zacząć wychodzenie ze swojej strefy komfortu małymi krokami. Na początku może to być nawet próbowanie nowych potraw w restauracji, podróże na własną rękę do niezbyt odległych miejsc czy rozpoczęcie small talku z sąsiadem w windzie. Oto kilka etapów działania mimo strachu:

  • ustal, co chcesz osiągnąć;
  • zastanów się, co jest Twoim hamulcem;
  • powoli wdrażaj kolejne zmiany w swojej rutynie;
  • wszelkie porażki traktuj jako lekcje;
  • próbuj nowych rzeczy, nawet jeśli to drobnostki;
  • zadbaj o rozwój osobisty (terapia, szkolenia, kursy).

Kiedy wiesz, co chcesz osiągnąć, myślenie o celu pomoże Ci w pokonywaniu kolejnych barier. Nie rzucaj się natychmiast na głęboką wodę. Jeśli zamierzasz np. zmienić pracę, zacznij od kursów czy szkoleń, które przygotują Cię do kolejnego wyzwania. Otwórz się także na nowych ludzi. Bierz udział w wydarzeniach, gdzie możesz poznać wartościowe osoby.

Przykładowe aktywności, które wielu osobom pozwalają opuścić strefę własnego komfortu, to:

  • zapisanie się na kurs językowy;
  • wykupienie karnetu na siłownię;
  • wyjazdy w nieznane miejsca;
  • udział w festiwalu muzycznym;
  • wystąpienie publiczne.

Wybieraj aktywności, które mimo budzenia lęku wciąż powodują u Ciebie ekscytację. Nie zmuszaj się do czegoś, co w ogóle Cię nie interesuje i wywołuje niechęć. Chodzi o to, by osiągać coś, czego pragniesz, odrzucając bariery w postaci stresu i strachu. Może to czas np. na realizację marzeń z dawnych lat?

Dlaczego warto przekraczać własne granice?

Dlaczego powinnaś zacząć działać? Wyjście z bezpiecznej strefy pomaga budować poczucie własnej wartości i pewność siebie. Kiedy przełamiesz się i spróbujesz nowych rzeczy, lepiej poznasz swoje wnętrze i osobiste możliwości. Łatwiej będzie Ci dostrzec swój potencjał i podejmować wyzwania w przyszłości.

Dzięki przełamywaniu własnych barier doświadczysz nowych rzeczy – zobaczysz piękne miejsca, poznasz wartościowych ludzi, wzbogacisz swoje codzienne życie. Być może odkryjesz zupełnie nowe pasje, a te pochłoną Cię bez reszty i pomogą stworzyć całkowicie inną strefę, w której poczujesz się bezpiecznie.

Pewne decyzje związane z opuszczeniem strefy komfortu mogą totalnie odmienić Twoje życie. Założenie wymarzonej firmy, odejście z toksycznego związku czy przeprowadzka w upragnione miejsce to rzeczy, które sprawią, że poczujesz się dumna z siebie i szczęśliwa.

Przekraczanie własnych granic to proces, który przynosi korzyści zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Choć może być trudny i wymagać dużej odwagi, efekty wszystko Ci wynagrodzą.

Zainteresuje Cię również: Twoje nastawienie ogranicza Twój potencjał. Kilka słów o samoograniczeniach

Zobacz także: