Dochód pasywny – co to jest i jak zacząć zarabiać nie pracując?

W artykule przeczytasz

Zarabianie bez większego wysiłku brzmi jak marzenie niejednej osoby. Mówi się również, że generowanie pasywnego dochodu to droga do finansowej niezależności. Czy faktycznie tak jest? Dowiedz się, czym właściwie jest dochód pasywny i poznaj kilka pomysłów na generowanie zarobku.

Czym jest dochód pasywny?

Pasywne źródła dochodu to takie, które (w ogólnym rozumieniu) zarabiają same. Nie wymagają wkładania ciągłej pracy w uzyskanie zarobku. Można więc je wykonać raz, a następnie obserwować, jak przynoszą one efekty bez pełnego angażowania się w ten proces.

Przeciwieństwem dochodu pasywnego jest dochód aktywny. Polega on na pozyskiwaniu pieniędzy z wykonywania ciągłej pracy w ramach określonej umowy. Jest to więc zatrudnienie na etat w konkretnej firmie (np. korporacji).

W powszechnej opinii uważa się, że osiągnięcie dochodu pasywnego umożliwia wypracowanie sobie wolności finansowej, czyli uniezależnienia się od pracodawcy i życia „na własnych zasadach”. Warto mieć jednak na uwadze, że dla większości osób pasywny zysk jest zazwyczaj dodatkowym źródłem zarobku, który wspiera kondycję domowego budżetu.

Jak zacząć zarabiać pasywnie? Pomysły na dochód pasywny

Generowanie pasywnego dochodu może przynieść szereg korzyści. Przede wszystkim pozwala uzyskać niezależność. Dywersyfikowanie źródeł pieniędzy umożliwia stworzenie poduszki finansowej, dzięki której nie trzeba aż tak bardzo martwić się utratą pracy. Co więcej, opieranie tych źródeł na własnych zainteresowaniach może przynieść masę satysfakcji.

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można uzyskać dochód pasywny. Co istotne, nie trzeba opierać się tylko na jednym z nich. Warto różnicować źródła i zapewniać sobie większe poczucie finansowego bezpieczeństwa.

Wynajem nieruchomości

Regularny dochód można uzyskać poprzez wynajmowanie nieruchomości, czyli np. mieszkania, domu, ale też działki czy powierzchni biurowej. Nie wymaga to zbyt dużego zaangażowania, jednak nie jest w pełni pozbawione obowiązków. Wynajmujący wciąż powinien dbać o lokal (dokonywać remontów, napraw) i szukać najemców. Alternatywą jest powierzenie tej roli agentom biura nieruchomości.

Poza sytuacjami, w których daną nieruchomość otrzymuje się w spadku, jest to niestety dość kosztowna inwestycja, wymagająca posiadania dużych nakładów pieniężnych. Występuje w niej także stosunkowo niski poziom ryzyka.

Inwestowanie i prowadzenie kont oszczędnościowych

Kolejnym ze sposobów, na którym można zarabiać pieniądze bez poświęcania swojego czasu, jest gromadzenie środków na lokatach bankowych i kontach oszczędnościowych. Niestety, rzadko przynoszą one atrakcyjny przychód. Alternatywą jest inwestowanie, jednak trzeba przy tym pamiętać, że zawsze jest ono obarczone ryzykiem. Poza tym, granie na giełdzie, ciągłe kupowanie akcji to właściwie praca ponad etatowa. Wymaga dużego zaangażowania własnej pracy i czasu, a także wiedzy. Jest jednak w stanie przynieść wartościowe zyski, np. gdy kupi się akcje dobrze prosperującej firmy, która dodatkowo wypłaca dywidendę.

Źródła dochodu online – prowadzenie strony internetowej i stworzenie aplikacji mobilnej

Internet stworzył całkiem nowe możliwości rozwoju i zarabiania, nie tylko poprzez umożliwianie pracy zdalnej, ale też poprzez wykorzystanie zupełnie nowych narzędzi. Można np. zarabiać na prowadzeniu strony internetowej (bloga) poprzez generowanie zysków z reklam. Inną opcją jest też stworzenie aplikacji mobilnej, dostępnej za darmo (z opcją reklam) lub za opłatą.

W każdym z tych przypadków trzeba na początku włożyć wysiłek w stworzenie czegoś, co zacznie przynosić zyski dopiero po pewnym czasie.

Pasywne zarabianie na zdjęciach, książkach i kursach online

Zarabianie bez systematycznej pracy jest także możliwe dzięki sprzedawaniu digitalowych produktów. Mogą to być fotografie wystawianie na platformy stockowe, e-booki lub książki (np. poprzez platformę Amazon) czy też kursów online. Wystarczy do tego wykorzystać swoją specjalistyczną wiedzę/umiejętności.

Wynajmowanie przestrzeni reklamowej

Jeszcze inną formą dochodu pasywnego jest wynajmowanie przestrzeni reklamowej. Może to być np. płot przy działce, samochód czy balkon. W ten sposób firma płaci za udostępnianie tej przestrzeni pod swoją reklamę. Jest to niemalże bezwysiłkowa forma zarobku. Trzeba jedynie włożyć pracę w utrzymanie tego miejsca w dobrym stanie oraz w samodzielne szukanie reklamodawców.

Sprawdź pozostałe pomysły na pasywny dochód i to w formie online!

Mity na temat dochodu pasywnego

Wokół tematu dochodu pasywnego urosło niestety dość dużo mitów. Niektóre z nich powielane są przez „internetowych coachów”, którzy namawiają do zarabiania milionów w internecie w „magiczny sposób”. Dlatego teraz rozwiewamy pewne nieścisłości:

  1. Pasywne źródła dochodu nie wymagają pracy i szybko bogacą – jest to prawdopodobnie jeden z powszechniejszych mitów. Wiara w bezwysiłkowy dochód szybko prowadzi do rozczarowania. Jakikolwiek zarobek wymaga włożenia odpowiednich nakładów pracy. Digitalowe produkty, takie jak zdjęcia, e-booki czy kursy trzeba kiedyś przygotować, artykuły na bloga napisać, a mieszkanie kupić i wyremontować. Nie oznacza to także, że w szybki sposób można się na nich wzbogacić. Nierzadko tego typu inwestycje wymagają czasu, aby zacząć generować stały zysk.
  2. Tylko bogaci ludzie mogą inwestować w dochód pasywny – generowanie dochodu pasywnego w rzeczywistości nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Wszystko zależy od wybranego pomysłu na dodatkowy zysk. Kupno mieszkania faktycznie wymaga posiadania odpowiedniego kapitału, jednak stworzenie e-booka lub zaprojektowanie kursu wydaje się znacznie tańsze.
  3. Źródła dochodu pasywnego nie są obarczone żadnym ryzykiem – w gruncie rzeczy każda inwestycja w dochód niesie za sobą określony poziom ryzyka. Nawet przy dochodzie aktywnym istnieje możliwość utraty zatrudnienia. Przy dochodzie pasywnym ryzykiem jest np. brak zwrotu nakładów, nietrafienie z pomysłem czy pogorszenie sytuacji na giełdzie papierów wartościowych.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na dochód pasywny. Można się zdecydować na wynajem nieruchomości, przestrzeni reklamowej, sprzedaż produktów digitalowych czy prowadzenie bloga internetowego. Umożliwia to osiągnięcie wolności finansowej i zabezpieczenie domowego budżetu.

Sprawdź też: Jak założyć biznes online?

Zobacz także: