Twoja poduszka finansowa – jak nauczyć się oszczędzać?

W artykule przeczytasz

Pieniądze to często temat tabu, jednak nie powinnaś się bać mówienia o nich głośno, szczególnie gdy chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Wiedza na temat zarządzania wydatkami to klucz do umiejętnego dysponowania budżetem. Co to poduszka finansowa, jak nauczyć się oszczędzania i dlaczego warto? Podpowiadamy!

Co to jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa – co to takiego? Jest to pewna suma oszczędności (nieokreślona dokładnie), która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pieniężnego w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. Do takich nagłych wypadków należą np.: utrata pracy, awaria samochodu, nieoczekiwane koszty leczenia i wiele innych zdarzeń.

Ta forma zabezpieczenia ma pomóc w radzeniu sobie z chwilowymi trudnościami bez konieczności zaciągania długów czy korzystania z kredytów. Często to właśnie nieumiejętne zarządzanie finansami i czerpanie np. z chwilówek prowadzą do niemałych problemów pieniężnych, nierzadko ciągnących się latami.

Cechą charakterystyczną tego zabezpieczenia jest także łatwy dostęp do środków, czego nie zapewnia np. lokata. Pieniądze powinno się odkładać chociażby na koncie oszczędnościowym, z którego można je wypłacić w każdej chwili. Daje to nieocenione poczucie bezpieczeństwa, ale wymaga systematyczności i dyscypliny. Jak zbudować poduszkę finansową?

Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze?

Na początku drogi do budowania poduszki finansowej nasuwa się pytanie: Jak nauczyć się oszczędzać? Oto kilka kroków, które pomogą Ci zgromadzić satysfakcjonującą sumę pieniędzy!

  • Ustal cele oszczędnościowe – nic nie działa tak motywująco, jak świadomość tego, do czego się dąży. Zastanów się, jaką sumę chcesz zgromadzić, a także jakie korzyści Ci to przyniesie. Pomyśl o poczuciu bezpieczeństwa nie tylko własnym, ale i np. swoich dzieci.
  • Planuj domowy budżet – często ludzie borykają się z brakiem oszczędności, ponieważ na co dzień wydają pieniądze bez zastanowienia. Należałoby prowadzić np. papierowy notatnik lub tabelę online ze swoimi miesięcznymi wydatkami i notować, jakie sumy przeznacza się na stałe opłaty czy żywność. Dzięki temu łatwiej zaplanować, ile realnie da się zaoszczędzić.
  • Znajdź koszty do obcięcia – przejrzyj wszystkie swoje wydatki i sprawdź, z których jesteś w stanie zrezygnować. Być może warto ograniczyć jedzenie na mieście, spontaniczne zakupy ubrań czy subskrypcje rzadko używanych serwisów VOD.
  • Skorzystaj z pomocy konta bankowego – wiele banków oferuje automatyczne przelewy z rachunku głównego na oszczędnościowe. To znacznie pomaga regularnie odkładać pieniądze bez potrzeby pamiętania o tym każdego miesiąca. Czasami da się ustalić także określone procentowo transakcje ze wszystkich płatności.
  • Oszczędzaj na codziennych zakupach – zacznij wyszukiwać promocje, korzystaj z kuponów, porównuj ceny, pobierz aplikacje sklepów, w których kupujesz najczęściej. Unikaj impulsywnych decyzji zakupowych.

W budowaniu poduszki bezpieczeństwa ważne są także takie aspekty jak pozbycie się długów czy znalezienie dodatkowego źródła dochodu. Każdy dodatkowy zastrzyk gotówki można odłożyć, by wzmacniać swój fundusz awaryjny.

Z pewnością kojarzysz przysłowie „grosz do grosza, a będzie kokosza”. Niesie ono bardzo ważną prawdę, ponieważ uświadamia, że nie trzeba oszczędzać od razu wielkich kwot. To właśnie skrupulatność i drobne oszczędności pozwalają realnie zbudować poduszkę finansową.

Pamiętaj, że znaczenie ma każda oszczędność i wszystkie, nawet najmniejsze zyski. Jeśli nie chodzisz już w jakichś ubraniach, sprzedaj je. Jeśli chcesz iść do kina, wybierz dzień z tańszymi biletami. Jeśli masz ochotę na smaczny obiad, najpierw wykorzystaj to, co masz już w lodówce, by uniknąć marnotrawstwa. Miej świadomość wartości każdego grosza i wykształć w sobie szacunek do pieniądza.

Ile powinna wynosić poduszka finansowa?

Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, ile powinna wynosić poduszka finansowa. W dużej mierze zależy ona od Twojej sytuacji życiowej – czy utrzymujesz się sama, z partnerem, a może masz kilkoro dzieci? Najczęściej sugeruje się, aby suma oszczędności wynosiła tyle, ile potrzeba do utrzymania się na bieżącym poziomie przez 3–6 miesięcy.

Biorąc pod uwagę tę wskazówkę, powinnaś mieć odłożone na koncie tyle, by np. w razie nagłej utraty pracy móc bez zmartwień utrzymać się przez co najmniej 3 miesiące. Oczywiście, u każdego suma ta będzie inna. Zależy w dużej mierze także od wysokości pensji i indywidualnych potrzeb. Tak naprawdę im więcej uda Ci się zebrać, tym lepiej.

Finanse – dlaczego warto zacząć odkładać oszczędności?

Poduszka finansowa to zabezpieczenie na wypadek nagłych wydatków. Daje bezcenne poczucie bezpieczeństwa i pozwala uniknąć stresu związanego z brakiem pieniędzy w trudnych sytuacjach. Minimalizuje szanse na popadnięcie w długi, a także daje szansę na realizację długoterminowych celów.

Dzięki umiejętności oszczędzania łatwiej będzie Ci pozwolić sobie na spełnienie takich planów jak budowa domu, zakup samochodu czy wyjazd na upragnione wakacje. Poduszka finansowa otwiera drzwi do świata inwestycji, a te mogą przynieść dodatkowe dochody.

Wiesz już, jak nauczyć się oszczędzania pieniędzy, a także dlaczego warto budować poduszkę finansową. Zadbaj o swój komfort psychiczny i bezpieczeństwo – zacznij odkładać już dziś!

A może szukasz sposobu na dodatkowy zastrzyk gotówki? Przeczytaj o sposobach na pasywny dochód przez internet!

Zobacz także:

Czy praca może być pasją?

„Rób to, co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w życiu” – to popularne powiedzenie przypisywane Konfucjuszowi, które od