Wanna narożna – czym się kierować przy jej wyborze?

elegancja

W artykule przeczytasz

Przy urządzaniu łazienki często stajemy przed nie lada dylematem – na jaki rodzaj wanny postawić? Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie zarezerwowane tylko do większych pomieszczeń, bowiem dobrze dobrane urządzenie sprawdzi się także na mniejszych metrażach. Jednym z najbardziej uniwersalnych typów wanien okazuje się te narożne, których montaż niesie ze sobą wiele korzyści. Jak jednak wybrać model skrojony na miarę naszych potrzeb? Podpowiadamy.

Wanna narożna a metraż i układ łazienki

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze wanny narożnej jest wielkość łazienki oraz jej układ. To właśnie one w dużej mierze determinują to, jakie rozmiary powinno mieć nasze wymarzone urządzenie sanitarne, aby zachować swobodę ruchów. Przyjmuje się, że między krawędzią wanny a ścianą powinno być min. 70 cm wolnej przestrzeni, ale najbardziej komfortowe warunki zapewni nam przerwa wynosząca 100 cm. Co ważne, producenci oferują wanny o długościach oscylujących od 100 do 200 cm i szerokościach w granicach 70 – 100 cm, dzięki czemu każdy inwestor z łatwością znajdzie coś dla siebie.

Warto pamiętać, że w mniejszych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się modele o asymetrycznych bokach, gdyż te o równych krawędziach mogą zabierać zbyt wiele cennego metrażu. Nie bez znaczenia okazuje się również kształt trzeciego boku wanny – o ile w małych łazienkach dobrze sprawdzają się owalne, trapezowate i innego rodzaju wielokąty, o tyle w większych pomieszczeniach zachowujemy większą swobodę wyboru.

Wanna narożna a jej wnętrze

Przy wyborze wanny narożnej warto również bliżej przyjrzeć się temu, jak wygląda ona w środku. Na rynku dostępne są warianty zarówno w formie prostych tub, jak również wzbogacone o różnego rodzaju zagłówki, podłokietniki i półki. Ten drugi rodzaj najlepiej sprawdza się w przypadku, gdy z urządzenia mają korzystać osoby starsze o ograniczonej zdolności ruchowej bądź też dzieci. Warto także zwrócić uwagę na brzegi wanny narożnej – im szersze, tym więcej kosmetyków będziemy mogli trzymać pod ręką.

Wanna narożna – na jaki materiał postawić?

Wanna narożna to inwestycja na lata, dlatego przed podjęciem decyzji zakupowej warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego została ona wykonana. Największą popularnością cieszą się wanny akrylowe, co nie jest dziełem przypadku. Tego rodzaju rozwiązania charakteryzują się m.in. łatwością w czyszczeniu oraz odpornością na zarysowania. Nie można im także odmówić ciepłej powierzchni oraz lekkości, co ma niemałe znaczenie przy montażu wanny. Na rynku znajdziemy również modele wykonane ze stali – idealne do wnętrz w stylu industrialnym – które stanowią synonim elegancji i trwałości.

Zobacz także: