Jak podnieść swoje kwalifikacje zawodowe?

szkolenia

W artykule przeczytasz

Rynek pracy wciąż się zmienia i wymaga od nas poszerzania naszej wiedzy i zdobywania nowych kwalifikacji. Jeżeli chcemy pracować na ciekawym stanowisku lub bardzo dobrze zarabiać musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli w jakiś sposób wyróżniać się na tle innych kandydatów. Najlepiej to zrobić dzięki doświadczeniu i wiedzy oraz posiadaniu nieszablonowych umiejętności. W jaki sposób możemy podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Podpowiadamy.

Kursy zawodowe

Najprostszym sposobem na podniesienie naszych kwalifikacji zawodowych jest ukończenie różnego rodzaju kursów lub szkoleń, dzięki którym zdobędziemy nową wiedzę lub umiejętności. W zależności od tego, w jakiej branży pracujemy, powinniśmy szukać takich kursów, których ukończenie w oczach pracodawcy uczyni nas jeszcze bardziej wartościowymi pracownikami. Pracując na przykład w sektorze IT, możemy wybrać szkolenie z nowego języka programowania, w branży medycznej z ultrasonografii, w dziedzinie chemicznej kurs chromatografii, a na stanowiskach inżynieryjnych szkolenie z obsługi specjalnych programów komputerowych takich jak Autocad czy ArchiCAD. Pracownicy fizyczni mogą wybrać na przykład kurs obsługi wózków widłowych lub innych maszyn. Każda dziedzina ma swój zakres szkoleń, a do wyboru jest ich naprawdę wiele. Musimy tylko zastanowić się, który z nich będzie dla nas najbardziej przydatny.

Studia magisterskie i podyplomowe

Kolejnym sposobem na podniesienie naszych kwalifikacji jest uzyskanie tytułu inżyniera, licencjata lub magistra danej dziedziny, lub jeżeli taki tytuł już posiadamy ukończenie studiów podyplomowych. Takie studia trwają zazwyczaj 2 semestry, a zajęcia realizowane są w weekendy, dlatego nie powinny kolidować z naszą pracę zawodową. Do wyboru mamy wiele kierunków, które mogą korespondować z wcześniej ukończonymi przez nas studiami bądź stanowiskiem, które zajmujemy lub dotyczyć zupełnie innych zagadnień. Mogą być one pomocne dla osób, które chcą się przekwalifikować jak i zdobyć wyższe stanowisko w swojej branży. Również szkoły policealne oferują nam wiele możliwości kształcenia się. Są one doskonałym sposobem na poszerzenie swoich kompetencji, jeżeli zakończyliśmy naszą edukację na szkole średniej. Do wyboru mamy wiele kierunków między innymi rachunkowość, informatykę czy kosmetykę, czyli kierunki, dla których oferty pracy pojawiają się codziennie.

Nauka języków obcych

W zależności od branży, w której się poruszamy, języki obce są mniej lub bardziej istotne na danym stanowisku. Jednak ich znajomość z pewnością podnosi nasze kwalifikacje i zwiększa szansę na zdobycie lepiej płatnych stanowisk. Jeżeli do tej pory nie uczyliśmy się żadnego języka obcego, powinniśmy zacząć od nauki angielskiego. Jest to język, który wymagany jest na wielu stanowiskach, szczególnie w firmach działających na arenie międzynarodowej. Tam jest wręcz podstawowym językiem komunikacji między pracownikami. Znajomość angielskiego na poziomie minimum B2 z pewnością otworzy nam nowe możliwości pracy. Warto również uczyć się niemieckiego, który jest drugim, zaraz po angielskim językiem komunikacji wielu firm. Jeżeli te języki są nam już znane, możemy rozpocząć naukę nieco bardziej orientalnych, dzięki którym nasza konkurencja na rynku pracy będzie dużo niższa. Ucząc się chińskiego czy wietnamskiego trafiamy do niszowej grupy kandydatów, dzięki czemu łatwiej nam będzie znaleźć pracę.

Staże i praktyki

Jednym ze sposobów podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest zdobywanie cennego doświadczenia podczas staży lub praktyk. Jest to rozwiązanie wybierane zazwyczaj przez studentów bądź osoby, które dopiero rozpoczynają swoją karierę. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwłaszcza w przypadku przebranżowienia się rozpocząć swoją karierę w nowej dziedzinie właśnie od stażu lub praktyki. Nie tylko podniesie to nasze umiejętności i kwalifikacje, ale także pozwoli nam obserwować prace specjalistów w danym sektorze, a także zapewni cenny wpis w rubryce doświadczenie w naszym CV.

Zobacz także: