Aranżacja przedpokoju nie jest łatwym zadaniem z kilku powodów. Po pierwsze, jeśli mieszkamy w bloku, nie mamy tutaj zbyt dużego pola do manewru. Po drugie przedpokój nie powinien być przepełniony meblami i ozdobami, byśmy mieli tam wystarczającą ilość miejsca. Jakie są najbardziej efektywne i efektowne sposoby na urządzenie przedpokoju? Jak zadbać o to, by wszystkie detale, takie jak meble i drzwi pokojowe nie gryzły się ze sobą? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów!
Drzwi pokojowe i drzwi wejściowe, czyli dobry punkt wyjścia
Najłatwiejszym sposobem na spójną aranżację przedpokoju jest rozpoczęcie całego procesu od wybrania drzwi. Dlaczego jest to takie istotne? Nieodpowiednie drzwi pokojowe, które będą chociażby różniły się kolorem względem paneli czy mebli, mogą zrujnować nawet najlepszą aranżację. Oczywiście nie oznacza to, że kiedy wybieramy drzwi pokojowe, nie możemy pozwolić sobie na nutkę ekstrawagancji – nie muszą być zupełnie jednolite z resztą wyposażenia, jednakże powinny do siebie pasować. Jak osiągnąć ten efekt?
Zdecydowanie najlepiej jest postawić na prostotę. Jeśli większość wnętrz w naszym mieszkaniu jest utrzymana w czerni bądź bieli, dobrym wyborem będą drzwi pokojowe właśnie w tych kolorach. Ograniczamy wówczas ryzyko nadmiernego przełamania tonacji kolorystycznej naszego lokum i możemy postawić na kolorowe dodatki i ozdoby, które nieco go ożywią.
Dobrze rozplanuj przestrzeń
Zdecydowanie największą trudnością, z jaką przyjdzie nam się mierzyć podczas aranżacji przedpokoju w bloku, jest brak przestrzeni. Większość korytarzy w starym budownictwie zostało skonstruowanych tak, by zabrać jak najmniej miejsca. Pod pewnym względem jest to zrozumiałe – przedpokój nie jest przestrzenią typową mieszkalną, bliżej jej jest do charakteru przestrzeni użytkowej. Przedpokoju potrzebujemy do tego, by się ubrać czy zdjąć buty, co nie wymaga ogromnej ilości miejsca, jednak pamiętajmy o tym, że źle rozplanowany przedpokój utrudni nam wychodzenie z domu.
Co więc możemy zrobić, by nieco ułatwić sobie codzienną rutynę i nie przeciskać się pomiędzy meblami w przedpokoju każdego ranka przed wyjściem do pracy? Konieczne jest umiejętne rozplanowanie przestrzeni. Szafa w zabudowie lub piętrowa szafka na buty to dobre pomysły, które idealnie wpasują się w użytkowy charakter przedpokoju, nie będą jednak zabierały zbyt wiele cennych metrów kwadratowych. Zwłaszcza szafka na buty może się okazać tutaj niezbędna, ponieważ kiedy przyjdą goście lub w domu będą wszyscy domownicy, bardzo łatwo jest potknąć się o buty leżące na podłodze. Dodatkowo chyba nie trzeba wspominać, że poza aspektem straty miejsca obuwie porozrzucane na podłodze wygląda po prostu nieestetycznie.
Dodatki? Oczywiście, ale głównie użytkowe
Brak przestrzeni w przedpokoju w bloku i jego użytkowy charakter poniekąd wymuszają na nas wybór poszczególnych dodatków aranżacyjnych, których zadaniem jest ożywienie naszego wnętrza. Przedpokój raczej nie ma okien, co uniemożliwia chociażby wstawienie tam żywych roślin potrzebujących światła. Ze względu na niewielką przestrzeń, trudno będzie także poszaleć z rzeczami typu figurki i rzeźby. Na jakie dodatki warto więc postawić, jeśli chcemy ożywić przedpokój w bloku, jednocześnie nie zabierając wiele miejsca?
Przede wszystkim warto pomyśleć o dużym, ozdobnym lustrze. Jest to nie tylko dodatek, który w wyraźny sposób sprawi, że pomieszczenie stanie się mniej monotonne, ale także ważny przedmiot użytkowy, który pomoże nam w codziennych wyjściach do pracy. Ramę lustra można dopasować do stylistyki, jaką mają drzwi pokojowe, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że wszystkie elementy aranżacji będą do siebie pasowały.
Co przyda nam się w przedpokoju oprócz lustra? Możemy zdecydować się na ozdoby wiszące – podobnie jak lustro, nie odbiorą one przestrzeni, więc wszystkie obrazy czy napisy ścienne sprawdzą się tutaj znakomicie. Całkiem ciekawym pomysłem jest chociażby zegar ścienny, który idealnie wpisuje się w koncept dodatków użytkowych – nie dość, że ozdobi on nasze wnętrze, to może pomóc w trakcie codziennych przygotowań do pracy.