UGC – co to? Jak zostać UGC Creatorem i czy to się opłaca? 

W artykule przeczytasz

Wiele osób marzy, by móc pracować w taki sposób, aby obowiązki zawodowe sprawiały im przyjemność. W dzisiejszych czasach zwłaszcza osoby z pokolenia, które dopiero wkracza na rynek pracy, wychowały się już w dobie internetu, elektroniki i wszechobecnych social mediów. Dlatego pracą marzeń dla niejednej osoby jest pozycja influencera. Nie każdy jednak może zarabiać w sieci, tworząc content oparty na swojej osobie i zainteresowaniach. Świetną alternatywą dla takich osób może być UGC. Czym jest UGC i jak zostać UGC Creatorem w 2024 roku, a także czy taka praca się opłaca? Podpowiadamy.

UGC – co to? Definicja UGC

Warto na wstępie przytoczyć definicję UGC. Czym jest User Generated Content? Są to treści tworzone oraz udostępniane przez użytkowników internetu. Mogą to być zarówno materiały wideo, zdjęcia, teksty, a także wiele innych form. UGC to więc możliwość dzielenia się doświadczeniami, kreatywnością i pomysłami na różnych platformach online w mediach społecznościowych, blogach czy stronach internetowych przez teoretycznie “zwykłych ludzi”. 

W dzisiejszym świecie UGC ma ogromne znaczenie, ponieważ treści pochodzące od prawdziwych ludzi nierzadko wyróżniają się dużo większym zaangażowaniem użytkowników niż materiały tworzone przez duże marki. Takie treści są też bardziej autentyczne dla innych użytkowników mediów społecznościowych i mogą przyczyniać się do budowania społeczności, zwiększania zaangażowania oraz promocji produktów lub usług.

Obecnie UGC wykorzystywane jest do promocji brandów i staje się popularne wśród firm działających niemal we wszystkich branżach ze względu na autentyczność takich treści, a także zaangażowanie użytkowników w taki content. Treści tworzone przez UGC Creatora powinny być jednak naturalne i nieprzerysowane.

Kim jest UGC Creator?

UGC Creator to dość nowe stanowisko, które powstało ze względu na to, że treści tworzone przez autentycznych użytkowników zyskiwały znacznie większe zaangażowanie niż materiały promocyjne marek. Znaleziono w takich działaniach więc szansę na rozpowszechnianie różnego rodzaju brandów i wykorzystywanie UGC Creatorów do promocji marek. Żeby zostać UGC Creatorem wcale nie trzeba mieć dużych zasięgów na popularnych platformach w social mediach, takich jak TikTok, Instagram czy Facebook. Ważne jest, by umieć tworzyć kreatywne i dobre, a także wysokiej jakości treści, które będą chętnie oglądane przez innych użytkowników.

Czym różni się UGC Creator od influencera?

Wiele osób zastanawia się, czym w takim razie różni się UGC Creator od influencera. Ta pierwsza profesja związana jest z tworzeniem treści, które marka wykorzystuje u siebie na profilu. Oznacza to, że UGC Creator nie musi mieć dużo followersów, ponieważ to nie na jego Instagramie, TikToku czy Facebooku będą publikowane takie materiały. Ważne jest jednak, by taka osoba posiadała portfolio zrealizowanych już zleceń, była kreatywna i profesjonalna.

Influencer z kolei jest osobą którą ma duże zasięgi. Zazwyczaj ma już zbudowaną własną markę osobistą i może pochwalić się sporym zainteresowaniem, a także ilością followersów. W przypadku influencerów marki wykorzystują zasięgi takiego twórcy oraz jego umiejętność budowania i angażowania swojej społeczności do promocji konkretnego produktu. 

Obecnie jednak influencer marketing, mimo że nadal jest bardzo popularną formą reklamy, to jednak odbiorcy zdają sobie sprawę z tego, że wiele poleceń ulubionych twórców to tak naprawdę reklamy, które nie muszą być wiarygodne i autentyczne. Z tego powodu obserwuje się wzrost znaczenia UGC Creatorów. Osobami zajmującymi się takimi działaniami interesuje się coraz więcej marek działających w różnych branżach.

Jak zostać UGC Creatorem?

UGC Creatorem może zostać tak naprawdę każda osoba, która jest kreatywna i umie tworzyć wartościowe i estetyczne treści. Zazwyczaj jednak żeby móc współpracować z markami i tworzyć dla nich materiały wideo, zdjęcia oraz inne treści, należy posiadać odpowiedni sprzęt. Zalicza się do niego:

  • dobry telefon z wysokiej jakości aparatem;
  • tradycyjną lustrzankę;
  • statyw.

Często pomocne w tworzeniu materiałów są również różnego rodzaju tła oraz gadżety. Dobrze, jeżeli UGC Creator wykazuje się znajomością zasad marketingu i social mediów, a także śledzi na bieżąco najnowsze trendy i potrafi je wykorzystywać, tworząc materiały promocyjne.

Żeby zostać UGC Creatorem, należy przede wszystkim stworzyć portfolio, ponieważ to ono jest naszą wizytówką i to na jego podstawie marki będą decydowały czy chcą podjąć z nami współpracę, czy też nie. 

UGC Creator praca a portfolio

Nawet jeżeli nie mamy doświadczenia i wcześniej nie współpracowaliśmy z żadnymi markami, możemy stworzyć portfolio, wykorzystując na przykład programy graficzne, takie jak Canva czy tworząc własną stronę internetową. Możemy na potrzeby takiego portfolio stworzyć nagrania, korzystając z przedmiotów, jakie już posiadamy w domu, na przykład kosmetyków czy sprzętu AGD. Z wykorzystaniem takich przedmiotów powinniśmy stworzyć materiały, które będziemy chcieli oferować klientom, a więc na przykład:

  • filmy promocyjne, 
  • krótkie reelsy,
  • zdjęcia.

Warto wykorzystać przynajmniej kilka różnych przedmiotów do stworzenia portfolio, aby nie znajdowało się w nim wyłącznie jedno nagranie, lecz przynajmniej kilka przykładów naszej pracy. Dzięki temu marka będzie w stanie ocenić czy kreatywnie podchodzimy do powierzonych nam zadań, a także jaka jest nasza estetyka i umiejętność montażu filmów czy tworzenia obróbki zdjęć.

UGC Creator – jak nim zostać? Jak podjąć współpracę z markami?

Żeby zacząć pracę jako UGC Creator, należy przesłać swoje portfolio, na przykład wraz z CV (lecz zazwyczaj nie jest to konieczne) do marki, która poszukuje takiego specjalisty. Nic nie stoi na przeszkodzie również, aby przesłać swoją aplikację do firmy, która obecnie nie prowadzi rekrutacji na takie stanowisko, ponieważ być może nasze portfolio wywrze na rekruterze pozytywne wrażenie i kiedy firma będzie poszukiwała takiego specjalisty, wówczas skontaktuje się właśnie z nami.

Warto mieć świadomość, że w wielu firmach proces rekrutacji na stanowisko UGC Creatora jest wieloetapowy. Oznacza to, że możemy być poproszeni o wykonanie zadania rekrutacyjnego. Może nim być na przykład stworzenie krótkiego filmu, opisu do zdjęcia wraz z taką fotografią lub innych treści. Jeśli spełnią one oczekiwania pracodawcy, wówczas ten skontaktuje się z nami i zaproponuję współpracę.

UGC Creator ile można zarobić na takim stanowisku?

Jakościowe treści, którzy dobrze odpowiadają na potrzeby konkretnej grupy odbiorców, wzmacniają zaufanie do marki. Dlatego umiejętności związane z zawodem content creatora mogą być wysoko cenione przez marki. Osoby zajmujące się tworzeniem kreatywnych treści mogą liczyć obecnie na dobre wynagrodzenie. UGC, czyli User Generated Content związany z tworzeniem treści generowanych przez użytkowników internetu jest doceniany przez liczne firmy. Dlatego umiejętności twórców treści i zawód content creatora staje się coraz bardziej opłacalną profesją. 

W wielu przypadkach jednak UGC Creator pracuje jako freelancer. Oznacza to, że nie jest on zatrudniony na podstawie umowy o pracę, lecz podpisuje z poszczególnymi markami umowy o dzieło lub zlecenie. Bardzo często również UGC Creator posiada własną firmę, dzięki czemu za tworzenie treści wystawia poszczególnym markom fakturę.

Jeśli chodzi o zarobki UGC Creatora, trudno jest określić jednoznaczną ich wartość ze względu na to, że są one bardzo zróżnicowane i często zależne od zakresu zlecenia czy wykonywanych obowiązków. W przypadku umowy o pracę mogą one zaczynać się od 4000 zł. UGC Creatorzy mogą jednak liczyć na zarobki rzędu nawet 15 000 z. Jeśli treści tworzone są na przykład w języku obcym, w ogłoszeniach dostępnych na portalach dla pracodawców wynagrodzenie content creatora mieści się w granicy 7000-9000 zł.

UGC Creator zalety i wady

Praca w charakterze UGC Creatora ma wiele zalet. Nie jest jednak pozbawiona wad. Decydując się na rozpoczęcie swojej kariery na takim stanowisku, warto wiedzieć, z czym wiąże się ta profesja. Jakie są zalety pracy w charakterze UGC Creatora? Bez wątpienia można zaliczyć do nich:

  • elastyczność UGC Creator może tworzyć wszelkie materiały z domu, korzystając ze swojego telefonu lub laptopa. Dzięki temu może łączyć takie obowiązki z nauką oraz innymi aktywnościami;
  • niezależność decydując się na rozpoczęcie pracy w charakterze UGC Creatora jako freelancer, możemy liczyć na sporą niezależność. Oznacza to, że samodzielnie możemy wybierać te zlecenia, które nam się najbardziej podobają, a także zaproponować klientowi własną stawkę za przygotowaniem konkretnych materiałów. Nie są nam również zazwyczaj narzucane ramy czasowe, kiedy powinniśmy wykonywać nasze obowiązki a jedynie termin oddania gotowych materiałów. To sprzyja możliwości zachowania równowagi między życiem osobistym i prywatnym, czyli work-life balance;
  • możliwość współpracy z markami z różnych zakątków świata praca w charakterze UGC Creatora może wiązać się z tworzeniem treści nie tylko dla rodzimych marek ale również podmiotów funkcjonujących w innych regionach świata. Wówczas jednak musimy liczyć się z koniecznością znajomości języków obcych oraz trendów w danym regionie.

UGC Creator to zawód, który wymaga sporych umiejętności językowych, analizowania na bieżąco aktualnych trendów, a także wiedzy marketingowej. Taki specjalista musi znać media społecznościowe I potrafić wychwytywać istotne informacje, a także analizować skuteczność tworzonych przez siebie materiałów. 

Wady pracy na takim stanowisku mogą być związane przede wszystkim z formą zatrudnienia. Niestety wciąż niewiele marek decyduje się na to, by UGC Creator współpracował z nimi na podstawie umowy o pracę. W większości przypadków marki współpracują z freelancerami. Taka opcja wiąże się z niepewnością dla takiego specjalisty, który wcale musi szukać nowych zleceń, aby móc swobodnie prowadzić i opłacić swoją działalność.

UGC Creator wyzwania

Od pewnego czasu User Generator Content stał się bardzo popularny i zyskał duże znaczenie w świecie. Obecnie przyszłość UGC Creatorów wydaje się obiecująca ze względu na to, że każdego roku wraz z rozwojem technologicznym użytkownicy mają coraz większe możliwości tworzenia i udostępniania treści. Z tego powodu najprawdopodobniej firmy będą chętnie korzystały z pomocy twórców UGC budując swoje strategie marketingowe, aby angażować klientów w proces tworzenia treści. 

Wyzwania, jakie stoją przed UGC Creatorami związane są jednak przede wszystkim z regularnością, autentycznością i umiejętnością budowania interakcji z odbiorcami. Dodatkowo na tym stanowisku niezbędne jest więc śledzenie aktualnych trendów i dostosowywanie się do zmieniających się preferencji użytkowników. UGC może być narzędziem, które da nam możliwość wyrażenia siebie i promowania marki, z jaką w jakiś sposób się identyfikujemy, a jednocześnie sposobem na dobre zarobki.

Zobacz także: