Przepływowy podgrzewacz wody – jak działa i jak go dostosować do potrzeb budynku?

podgrzewanie wody

W artykule przeczytasz

Wielu inwestorów na etapie projektowania domu rodzinnego czy też planowania jego generalnego remontu staje przed nie lada dylematem związanym z wyborem odpowiedniego systemu przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Może być ona przechowywana w specjalnych zasobnikach, ale coraz większą popularnością cieszą się przepływowe podgrzewacze wody. Znajdują one swoje zastosowanie w wielu przypadkach, zwłaszcza gdy nie istnieje możliwość podłączenia instalacji do miejskiej sieci grzewczej. Jak działają i w jaki sposób dostosować je do indywidualnych potrzeb? Podpowiadamy.

Podgrzewanie wody na bieżąco

W wielu polskich domach montuje się elektryczne podgrzewacze pojemnościowe, które przystosowane są nie tylko do dostarczania ciepłej wody użytkowej, ale również jej magazynowania. To z kolei generuje konieczność utrzymywania stałej temperatury wewnątrz zbiornika, co automatycznie wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów z tytułu zużytej energii elektrycznej.

Przepływowe podgrzewacze wody działają na całkiem innych zasadach. Podstawowa różnica polega na tym, że tego rodzaju urządzenia włączają się tylko i wyłącznie w momencie, kiedy następuje odkręcenie kranu z ciepłą wodą. Obecność zasobnika na wodę jest więc zbędna, a podgrzewacz uruchamia się tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Dodatkowym atutem jest fakt, że przepływowe podgrzewacze przygotowują idealną ilość wody użytkowej.

Podgrzewacze przepływowe a tempo ogrzewania wody

Przy wyborze systemu do przygotowywania c.w.u. warto pamiętać, że przepływowe podgrzewacze nie gwarantują natychmiastowego dostępu do ciepłej wody. Wynika to z faktu, że urządzenie nie przechowuje wcześniej podgrzanej cieczy, a dostarcza ją na bieżąco. Uruchamia się ono w momencie przekręcenia kurka w kranie, dlatego w pierwszej kolejności leci chłodna woda, a dopiero potem ciepła. Czas oczekiwania na przygotowanie wody okazuje się jednak stosunkowo krótki i nie powinien powodować dyskomfortu.

Przepływowe podgrzewacze wody – gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Kiedy warto zainwestować w przepływowy podgrzewacz do wody? Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb, parametrów domu, a także jego lokalizacji. Tego rodzaju urządzenia sprawdzają się wszędzie tam, gdzie przyłączenie budynku do miejskiej sieci grzewczej okazuje się bardzo kosztowne lub wręcz niemożliwe. Ich zakup warto rozważyć również w momencie, gdy w naszym domu znajduje się niewiele punktów poboru wody i chcemy zaoszczędzić na energii elektrycznej. Metoda przepływowego podgrzewania sprawdza się również w domkach letniskowych, z których korzystamy sporadycznie lub znajdują się z dala od miejskiej sieci grzewczej.

Wybieramy przepływowy podgrzewacz wody – najważniejsze parametry

Chcąc maksymalnie wykorzystać potencjał elektrycznego podgrzewacza wody należy dokładnie przeanalizować własne potrzeby i na ich podstawie dobrać model o optymalnych parametrach.

Moc podgrzewacza

Jednym z najważniejszych okazuje się moc urządzenia, która w dużej mierze determinuje jego wydajność. Należy dobrać ją do poziomu zapotrzebowania na wodę – im jest ono mniejsze, tym moc urządzenia może być niższa. Na rynku znajdziemy modele o mocy 3,5 – 6 kW, które polecane są inwestorom poszukującym sprawnego i energooszczędnego sprzętu do podgrzewania niewielkiej ilości wody użytkowej. Najczęściej są to modele jednofazowe i ich moc przyłączeniowa wynosi 230 V. W przypadku, gdy potrzebujemy znacznie bardziej wydajnego urządzenia do zaopatrzenia kilku punktów poboru, świetnie sprawdzi się podgrzewacz o mocy rzędu 20 – 25 kW, którego moc przyłączeniowa wynosi 400 V.

Regulacja temperatury

Przy wyborze elektrycznego podgrzewacza do wody warto również zwrócić uwagę na obecność systemu regulacji temperatury – wiele urządzeń z najwyższej półki pozwala ustawić ją z dokładnością do 0,5 oC. Jest to niezwykle istotne nie tylko w kontekście wygody codziennego użytkowania sprzętów sanitarnych, ale również energooszczędności. Okazuje się, że korzystając z przepływowych podgrzewaczy z elektronicznym panelem sterowania można zaoszczędzić nawet do 30% energii w porównaniu do urządzeń wyposażonych w regulację hydrauliczną.

Minimalne i maksymalne ciśnienie

Ciśnienie to jeden z najważniejszych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze podgrzewacza przepływowego. Należy dokładnie sprawdzić, jakie ciśnienie wody jest wymagane dla danego modelu urządzenia i porównać je z najniższym ciśnieniem występującym w domowej instalacji. W przeciwnym razie może się okazać, że po spadku ciśnienia wody urządzenie przestanie pracować i zaopatrywać kran w ciepłą wodę. Warto pamiętać, że podgrzewacze przepływowe wykazują się najbardziej ekonomicznym charakterem, jeśli będą uruchamiały się przy stosunkowo niskim ciśnieniu.

Sposób montażu

Wielu inwestorów decyduje się na zakup elektrycznego podgrzewacza z powodu jego prostego montażu. Większość urządzeń dostępnych na rynku może pochwalić się niewielkimi rozmiarami i lekką wagą, dzięki czemu powieszenie ich na ścianie nie powinno sprawić większego kłopotu. W większości przypadków nie trzeba nawet prosić o pomoc wykwalifikowanego montera – cały proces z powodzeniem można przeprowadzić samodzielnie.

Poziom bezpieczeństwa

Przy wyborze systemu do ogrzewania wody użytkowej należy zwrócić szczególną uwagę na poziom ich bezpieczeństwa. Podgrzewacze elektryczne wyjątkowo świetnie sprawdzają się w domach jednorodzinnych, ponieważ w ich przypadku ryzyko nieszczelności instalacji jest całkowicie wyeliminowane, podobnie zresztą jak ryzyko wybuchu. Większość modeli od renomowanych producentów, takich jak np. https://www.bosch-thermotechnology.com/pl/pl/ może pochwalić się wysokim stopniem ochrony (IP), więc z czystym sumieniem można je zamontować w łazience, pod prysznicem.

Zobacz także: