Projektowanie wnętrz – dlaczego warto zatrudnić architekta?

oszczędność czasu

W artykule przeczytasz

Coraz chętniej sięgamy po pomoc architekta wnętrz. Zależy nam na tym, aby nasze mieszkania nie tylko pięknie się prezentowały i zachwycały gości, ale przede wszystkim były przytulne i funkcjonalne. Dzięki większej dostępności pracowni projektujących wnętrza powszechniejsze staje się korzystanie z usług specjalistów.

Koszt zatrudnienia architekta jest niczym w porównaniu do wydatków związanych z zakupem nieruchomości oraz jej wykończeniem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że skorzystanie z usług projektanta wnętrz może pomóc nam zaoszczędzić – nie tylko czas czy nerwy, ale również i pieniądze. Podpowiadamy, dlaczego warto podjąć współpracę z architektem.

Architekt wnętrz – oszczędność czasu i pieniędzy

Samodzielne projektowanie pomieszczeń wymaga czasu, cierpliwości oraz pewnych umiejętności. Projektant wnętrz pomoże funkcjonalnie i estetycznie zaaranżować mieszkanie. Jego zadaniem jest zaplanowanie przestrzeni, dobór odpowiednich materiałów oraz przygotowanie wytycznych dla wykonawców. Ponadto częścią zlecenia jest wykonanie wizualizacji, dzięki którym klienci są w stanie zobaczyć, jak może wyglądać ich mieszkanie. Wszystkie te zadania zajmują naprawdę dużo czasu, dlatego najwygodniej powierzyć je specjaliście.

Profesjonalni projektanci są na bieżąco z nowościami na rynku artykułów wnętrzarskich, wiedzą, gdzie sprawdzą się konkretne rozwiązania. Ich znajomość rynku sprawia, że bez trudu mogą wskazać sklepy, w których można kupić materiały i meble dopasowane do gustu oraz budżetu zleceniodawcy. Klient, który nie ma czasu, może całkowicie zdać się na architekta wnętrz, ufając jego intuicji. Często w ramach umowy z architektem można skorzystać z usługi osobistego (autorskiego) nadzorowania przez niego wykonawców. To dla zleceniodawców dodatkowa oszczędność – zarówno czasu, jak i nerwów.

Wykonanie projektu mieszkania może zająć nawet kilka miesięcy – w zależności od metrażu. Dlatego warto zainteresować się tym tematem na kilka-kilkanaście miesięcy przed planowanym wykończeniem czy remontem.

Zasada „zapobiegaj, zamiast leczyć” może znaleźć zastosowanie również na gruncie projektowania wnętrz. Odpowiednie zaplanowanie pomieszczeń pod względem funkcjonalnym oraz wizualnym może uchronić przed dodatkowymi wydatkami. Ponadto właściwie przygotowany plan przyspieszy prace wykończeniowe lub remontowe. Zatrudnienie projektanta wnętrz to oszczędność pieniędzy, ponieważ wszystkie jego decyzje oparte są na zdobytym doświadczeniu lub dobrych praktykach. Nie ma mowy o przypadkowości, która wymagałaby poprawek i tym samym ponoszenia dodatkowych kosztów.

Co więcej, korzystając z usług projektanta wnętrz, zyskujemy pewność, że wnętrza będą efektowne. Tym samym podniesiona zostanie wartość nieruchomości, co może mieć znaczenie, gdy w niedalekiej przyszłości planujemy sprzedaż mieszkania czy też jego wynajem.

Nie zapominajmy o tym, że projektanci wnętrz ze swoją znajomością rynku wiedzą, gdzie kupić po najkorzystniejszych cenach materiały i meble. Niektóre pracownie współpracują z producentami mebli, dzięki czemu mogą zaproponować swoim klientom dodatkowy rabat.

Kompleksowe przygotowanie projektu pozwala określić zapotrzebowanie na materiały, co eliminuje ewentualne koszty zakupu zbyt dużej ich ilości. Klient nie pozostanie więc z nadmiarem płytek czy paneli, z którymi nie ma co zrobić, a za które musiałby zapłacić.

Warto wspomnieć także o zagadnieniu, którym jest budżet na realizację projektu. Projektant wnętrz na podstawie tej informacji jest w stanie zapewnić najlepsze dopasowanie projektu do kwoty, którą zleceniodawca może przeznaczyć na wykończenie czy remont. Ważnym aspektem jest więc wspólne ustalenie szacunkowego kosztorysu realizacji. Pozwoli to na bieżąco kontrolować wydatki. Architekt wskaże, na których rzeczach można oszczędzić, a w które sprzęty czy materiały lepiej nieco zainwestować.

Kreatywne projekty wnętrz okiem specjalisty

Wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało dane pomieszczenie po wykończeniu czy remoncie. Dlatego tez bardzo pomocne okazują się wizualizacje wnętrz wykonane przez projektanta. Na tym etapie można również zasugerować pewne zmiany, wskazując, że dane rozwiązanie niekoniecznie jest w naszym guście. To pozwoli architektowi stworzyć wnętrza „szyte na miarę” klienta.

Profesjonalny projektant na bieżąco śledzi rynek oraz trendy wnętrzarskie, dlatego też jest w stanie zaproponować modne, funkcjonalne i ponadczasowe rozwiązania. Często są to rozwiązania, na które klient mógłby nie wpaść lub wpadłby dopiero po czasie – już korzystając z lokalu. Warto zaufać architektowi w kwestii doboru odpowiednich materiałów, tkanin oraz kolorów.

Pomoc projektanta wnętrz jest szczególnie nieoceniona w przypadku osób, które nie mają żadnego pomysłu na to, jak powinno wyglądać ich mieszkanie. Czasami warto zdać się wyłącznie na kreatywność specjalisty, który potrafi wydobyć zalety wnętrz oraz ukryć ich ewentualne wady.

Aranżacja wnętrz, czyli funkcjonalne przestrzenie na lata

Wykończenie mieszkania czy jego remont wykonywane są raz na kilka lat. Dlatego ważnym aspektem jest zadbanie o to, aby wnętrza były funkcjonalne i służyły przez długi czas. Projektant wnętrz przeprowadza z klientem wywiad, poznając jego gust, styl życia, plany na przyszłość, a także ulubione kolory czy style. Inny projekt sprawdzi się w przypadku singla, który nie ma w planach założenia rodziny, a zupełnie inny dla rodziny z dziećmi.

Jedno wnętrze można zaprojektować na milion sposobów w zależności od tego, kto ma w nim przebywać. Dlatego warto powierzyć wykonanie aranżacji w ręce profesjonalisty. Zyskamy wówczas pewność, że wszystkie miejsca zostaną odpowiednio doświetlone, kuchnia będzie miała funkcjonalny rozkład, a wszystkie włączniki i gniazdka będą umieszczone na odpowiedniej wysokości.

Projektant wnętrz wie, w jaki sposób dobrać materiały, meble i sprzęty, aby służyły przez lata. Ponadto uwzględnia aspekty nie tylko funkcjonalne, ale również techniczne, logistyczne i finansowe. Zdarza się, że architekci przedstawiają rozwiązania, na które sam klient by nie wpadł – a często służą one latami i są przenoszone do kolejnych aranżacji np. podczas następnego remontu.

Samodzielne projektowanie wnętrz – najczęściej popełniane błędy

Jednym z największych błędów, który pojawia się podczas samodzielnego projektowania pomieszczeń, jest stworzenie niefunkcjonalnych wnętrz. Czasami coś doskonale rysuje się w naszej wyobraźni, jednak w rzeczywistości okazuje się rozwiązaniem niekomfortowym i nieergonomicznym. Najłatwiej o błąd w łazience oraz kuchni (np. zbyt mała liczba gniazdek, nieodpowiednie rozstawienie sprzętów i mebli).

Podczas projektowania wnętrz należy zadbać o spójność całej koncepcji, co nie zawsze jest łatwe. Konieczne jest połączenie ze sobą materiałów, mebli, dodatków oraz kolorystyki. Kolejnym błędem jest zestawianie ze sobą elementów, które samodzielnie prezentują się dobrze, jednak już w połączeniu w żaden sposób do siebie nie pasują. Zdarza się również, że wnętrza przytłaczają, co jest wynikiem zastosowania zbyt wielu mebli czy sprzętów.

Do popularnych błędów zaliczane jest także wybieranie materiałów, które nie sprawdzą się w danym wnętrzu. Mowa tu m.in. o nasiąkliwych elementach, które będą na stałe w pomieszczeniach o większej wilgotności. To, że czasami coś wygląda ładnie w magazynie wnętrzarskich czy na zdjęciach w Internecie, nie oznacza, że jest rozwiązaniem funkcjonalnym i sprawdzającym się w każdych okolicznościach.

Jednym z wyzwań jest także zagospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania. Projektanci wnętrz doskonale wiedzą, jak wykorzystać wszelkiego typu wnęki, wolne przestrzenie czy miejsce pod schodami. Aby uniknąć błędów i cieszyć się funkcjonalnymi przestrzeniami na lata, warto udać się do pracowni projektowania wnętrz.

Teraz już sami powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy architekt wnętrz jest nam potrzebny. Z pewnością skorzystanie z jego usług pozwoli uniknąć wielu błędów oraz zoptymalizować koszty całej inwestycji. Ponadto projektant z pewnością zaproponuje ponadczasowe, funkcjonalne pomysły, które będą cieszyły przez lata.

Świat nieruchomości na wysokich obcasach: Jubileuszowe Forum Inwestorek 2024

Zobacz także: