Praca w Niemczech – opiekunka osób starszych: gdzie szukać zatrudnienia?

praca Niemcy

W artykule przeczytasz

Praca w opiece osób starszych w Niemczech to dla wielu osób szansa na zarobki nawet kilkukrotnie wyższe w stosunku do tych, które uzyskać mogą w naszym kraju. Przed podjęciem decyzji o podjęciu zatrudnienia w roli opiekunki osób starszych warto jednak dowiedzieć się kilku istotnych rzeczy na temat tego stanowiska. Jakie wymagania należy spełnić, aby znaleźć pracę w tej branży? Co wchodzi w zakres obowiązków opiekunów seniorów? Gdzie szukać ofert pracy i jak znaleźć bezpieczne zatrudnienie? Zapoznaj się z naszym artykułem, aby uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania.

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech – obowiązki

Postępujące starzenie się społeczeństwa w krajach europejskich wpływa na to, że zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze wzrasta. W krajach zachodnich, w tym sąsiadujących z naszym krajem Niemczech, można z kolei liczyć na znacznie wyższe dochody niż pracując na podobnym stanowisku w naszym kraju. Z tych przyczyn zainteresowanie dziedziną, jaką jest praca Niemcy – opiekunka osób starszych rośnie. Zanim podejmiesz decyzję o podjęciu zatrudnienia w tej branży upewnij się, jaki jest zakres obowiązków w konkretnym przypadku. Każdorazowo jest on bowiem ustalany indywidualnie w zależności od czynników takich jak stan zdrowia podopiecznego czy stopień jego niepełnosprawności.

Opiekun osób starszych ma zapewnić pomoc w codziennym funkcjonowaniu swojemu podopiecznemu. Wśród jego zadań znaleźć się mogą zatem czynności takie jak: podawanie posiłków, leków, pomoc w ubieraniu seniora, a także w załatwianiu czynności higienicznych – korzystaniu z toalety czy kąpieli. Niekiedy zakres obowiązków może być szerszy i obejmować np. gotowanie, robienie zakupów, towarzyszenie podczas wizyt u lekarza czy niewielkie prace porządkowe.

Jakie wymagania musi spełniać opiekunka osób starszych w Niemczech?

Jeśli chcesz pracować w branży, jaką jest opieka osób starszych, musisz wyróżniać się odpowiednimi cechami charakteru. Opiekun seniora powinien być osobą wyrozumiałą, empatyczną, cierpliwą, potrafiącą słuchać, gotową do niesienia pomocy. Charakteryzować powinien się również dobrą kondycją fizyczną oraz stanem zdrowia, ponieważ praca opiekuna osób starszych wymaga często sporego wysiłku fizycznego.

Praca w Niemczech wiąże się również z koniecznością znajomości języka niemieckiego. Od kandydata na stanowisko opiekuna osoby starszej nie wymaga się specjalistycznego słownictwa, jednakże niezbędna jest umiejętność swobodnego komunikowania się zarówno z seniorem, jak i z rodziną podopiecznego. Osoby z dobrą znajomością języka niemieckiego mogą również swobodniej wybierać w ofertach pracy. Co więcej poziom znajomości języka niemieckiego może się również przełożyć na osiągane wynagrodzenie.

Od opiekunów osób starszych nie oczekuje się ukończenia specjalistycznych kursów ani wykształcenia zawodowego. Potencjalni pracodawcy zwracają jednak często uwagę na dotychczasowe doświadczenie kandydata w zakresie opieki nad osobami starszymi.

Gdzie szukać ofert pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech?

Jeśli szukasz pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim aktualne oferty pracy w branży opieka – Niemcy możesz znaleźć w Internecie. Nie każda oferta pracy jest jednak warta uwagi – istnieje bowiem duże ryzyko oszustw w tej dziedzinie. Z tej przyczyny warto korzystać z profesjonalnych agencji pośredniczących w zatrudnianiu opiekunek osób starszych w Niemczech. To gwarancja stabilnego, bezpiecznego zatrudnienia, wsparcia w dopełnianiu wszelkich formalności, a także regularności wypłat.

Zobacz także: