Kontrolne wizyty u ginekologa to najważniejszy element profilaktyki chorób kobiecych – mowa tu nie tylko o infekcjach intymnych, infekcjach układu moczowego czy o diagnostyce konkretnych schorzeń, ale przede wszystkim – o zapobieganiu pojawiania się i rozwoju nowotworów struktur wchodzących w skład układu rozrodczego – szyjki macicy, endometrium, jajników i innych. Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa? Jakie symptomy powinny skłonić nas do odwiedzenia specjalisty? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej – zapraszamy do lektury!
Pierwsza wizyta u ginekologa – kiedy powinna się odbyć?
Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zalecają, by pierwsza wizyta ginekologiczna odbyła się pomiędzy 12 a 15 rokiem życia kobiety. Wynika to z faktu, że właśnie wtedy dziewczynki zazwyczaj rozpoczynają miesiączkowanie, co oznacza, że ich układ płciowy jest już zdolny do zapłodnienia.
Pierwsza wizyta u ginekologa może być naprawdę stresująca, jednak należy pamiętać o tym, że jest niezbędna w celu oceny stanu zdrowia młodej kobiety. Po kilku cyklach menstruacyjnych lekarz będzie w stanie ocenić, czy są one regularne, czy nie przejawiają żadnych nieprawidłowości, czy nie występują plamienia międzymiesiączkowe lub bóle, wskazujące na toczący się w organizmie stan zapalny, choroby jajników (lub powiązane z nimi choroby tarczycy), infekcje i inne schorzenia.
Dodatkowo podczas pierwszej wizyty ginekologicznej młoda dziewczyna może rozpocząć ze swoim lekarzem rozmowę o antykoncepcji i o profilaktyce chorób kobiecych – także o profilaktyce nowotworów (zwłaszcza, jeśli w jej rodzinie takowe występowały).
Kontrolna wizyta u ginekologa – kiedy się na nią zgłosić?
Częstotliwość kontrolnych wizyt ginekologicznych w Polsce wyznacza niestety refundacja podstawowego, profilaktycznego badania cytologicznego, które przysługuje każdej kobiecie co 3 lata. Niestety, takie przerwy w kontroli stanu zdrowia nie są pożądane – wizyty uwzględniające zarówno pobranie cytologii, jak i wykonanie USG transwaginalnego, badania palpacyjnego piersi w celu wykrycia zmian, dokładny wywiad z pacjentką oraz – w razie potrzeby – omówienie metody antykoncepcji, jej zmianę lub weryfikację – powinny odbywać się co najmniej raz w roku przy braku obserwowania objawów.
Kiedy iść do ginekologa, gdy pojawią się konkretne objawy? Zdecydowanie wizyta powinna nastąpić po zaobserwowaniu takich symptomów, jak:
- nieregularne krwawienia miesiączkowe, plamienia pomiędzy miesiączkami, nieregularne cykle miesiączkowe, brak miesiączki – chodzi tu ogólnie o wszelkie zaburzenia miesiączkowania;
- ból brzucha i podbrzusza, nasilający się przed i w trakcie okresu, a także wydalanie niepokojących, dużych skrzepów krwi (to wszystko może bowiem wskazywać na niebezpieczną dla kobiecego zdrowia, a nawet życia endometriozę (czym jest endometrioza? Jakie są jej objawy i przyczyny powstawania. ));
- niepokojące upławy – o niecodziennej, odmiennej od normalnej wydzieliny konsystencji, kolorze czy o nieprzyjemnym zapachu, mogące wskazywać na infekcję intymną;
- swędzenie, pieczenie zaczerwienienie, podrażnienie warg sromowych czy pochwy;
- ból podczas stosunku seksualnego, uniemożliwiający jego odbycie lub sprawiający stały dyskomfort, a także krwawienia po stosunku o nieustalonej przyczynie (innej niż oczywiste uszkodzenia mechaniczne i otarcia);
- wykrycie podczas samodzielnego badania zmiany w piersiach o charakterze guzka;
- trudności z zajściem w ciążę – zwłaszcza po staraniach trwających powyżej roku.
Oczywiście do ginekologa należy udać się także po wykonaniu testu ciążowego i otrzymaniu pozytywnego wyniku. Regularne, kontrolne badania ginekologiczne powinny na stałe zagościć w kalendarzu każdej kobiety, a po zaobserwowaniu wymienionych powyżej objawów nie należy czekać z wizytą u lekarza – czasem może okazać się, że do zniwelowania przykrych symptomów wystarczy krótkie leczenie za pomocą konkretnych preparatów na infekcje intymne, a czasem – że konieczna będzie dalsza diagnostyka.