Preparaty pielęgnacyjne zawierające ceramidy — sprawdź, dlaczego warto po nie sięgać

W artykule przeczytasz

Ceramidy odgrywają ważną rolę w kosmetykach i dlatego warto stosować je w swojej codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Są wykorzystywane do tworzenia kremów do twarzy i pod oczy, emulsji do mycia, maseczek, serów, a także produktów do włosów. Substancje te są szczególnie doceniane ze względu na ich właściwości nawilżające i ochronne. Dlaczego warto sięgać po preparaty pielęgnacyjne zawierający ceramidy? Podpowiadamy. 

Czym są ceramidy?

Ceramidy są to substancje z grupy lipidów, które występują naturalnie w skórze. Wypełniają w niej przerwy międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka. Dzięki temu, że ściśle przylegają do siebie, chronią go przed utratą wody i stanowią dla niego pewnego rodzaju barierę. 

Ceramidy nazywane są też cementem międzykomórkowym, ponieważ są elementem budującym warstwę hydrolipidową, który dodatkowo zabezpiecza skórę przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych i utratą wody z naskórka. Pomagają utrzymać homeostazę skóry, czyli odpowiednią równowagę jej wszystkich parametrów. 

Jakie preparaty pielęgnacyjne zawierają ceramidy?

Obecnie na rynku można znaleźć różnego rodzaju preparaty pielęgnacyjne zawierające ceramidy. Ogromną popularnością cieszą się kremy do twarzy i pod oczy, które posiadają w swoim składzie te substancje. Znajdują się jednak też w balsamach, mleczkach, masłach do ciała, a oprócz tego w różnego rodzaju produktach do włosów, a także do higieny — mycia i kąpieli. 

Ceramidy zawierają niektóre odżywki i lakiery do paznokci, a także inne preparaty przeznaczone do pielęgnacji stóp i dłoni. Niezależnie od formuły i obszaru zastosowania kosmetyki takie zawsze przynoszą dobre efekty w postaci regeneracji i polepszenia kondycji skóry, włosów czy paznokci.

Komu polecane są preparaty pielęgnacyjne zawierające ceramidy?

Kosmetyki z ceramidami polecane są osobom cierpiącym na różnego rodzaju dermatozy. Tego typu produkty łagodzą objawy łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, podrażnień i uczuleń na inne składniki kosmetyczne. Powinny po nie sięgnąć również posiadaczki skóry reaktywnej i naczynkowej. 

Warto stosować je również łącznie z kuracjami złuszczającymi czyli podczas wykorzystywania kwasów bądź retinolu. Sprawdzają się doskonale u osób z cerą dojrzałą, które potrzebują wygładzenia zmarszczek, a także u wszystkich tych którzy pragną polepszyć wygląd swojej cery, odbudować barierę hydrolipidową i nawilżyć naskórek. 

Krem do twarzy z ceramidami

Krem do twarzy z ceramidami to produkt, który może być stosowany niemal przez każdą osobę, ponieważ doskonale sprawdza się w przypadku pielęgnacji wszystkich typów cery, również tej przesuszonej, z niedoskonałościami czy atopowym zapaleniem skóry.  

Ceramidy działają powierzchniowo ale są uznawane za jedne z najskuteczniejszych substancji pielęgnacyjnych, które uszczelniają warstwę hydrolipidową i zapobiegają utracie wilgoci ze skóry, a co za tym idzie, zwiększają jej nawilżenie. 

Kosmetyki do ciała z ceramidami

Kosmetyki do ciała z ceramidami podobnie jak kremy do twarzy polecane są wszystkim tym osobom, które zmagają się z przesuszoną, łuszczącą skórą lub reakcjami alergicznymi. Występują w różnych formułach, jako balsamy, masła lub mleczka, dlatego każdy znajdzie produkt idealnie dostosowany do swoich potrzeb. 

Kosmetyki do włosów z ceramidami 

Ceramidy to ważne składniki również w pielęgnacji włosów, które pozwalają na zwiększenie ich nawilżenia, sprężystość i elastyczności. Nadają im blask i zwiększają odporność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, stylizacja włosów czy zabiegi koloryzacyjne. Warto więc sięgnąć chociaż raz w tygodniu po odżywkę, maskę bądź serum z tymi składnikami.

 

Zobacz także:

Jak wybrać idealne pędzle do brwi?

Pędzle do brwi to niezbędne narzędzie w kosmetyczce każdej osoby dbającej o swoje brwi. Dzięki odpowiednim pędzlom można precyzyjnie kształtować,