W 2021 roku 126 tysięcy kobiet zajmujących stanowiska kierownicze w Polsce pracowało w sektorze handlu. Udział pań na takich posadach w naszym kraju stanowi 43%, co daje drugie miejsce w Europie. Które części rynku są najbardziej otwarte na kobiecą inicjatywę?
Kobiety kierowniczki – najwięcej jest ich w handlu
Dane Eurostatu z 2022 roku pokazują, że w Polsce aż 43% stanowisk kierowniczych piastują kobiety. Ciekawe wnioski można wyciągnąć jednak z analizy konkretnych sektorów rynku, w jakich uczestniczą panie. Wśród niespełna półmilionowego grona kierowniczek aż co trzecia z nich (126 tysięcy) pracuje w handlu.
Na drugim miejscu znalazła się administracja publiczna, a na trzecim przemysł. Liczba kobiet kierowniczek wynosiła na nich kolejno 51 i 47 tysięcy, co pokazuje, jak wielką dominację w tym zakresie ma handel. Reprezentacja kobiet w zarządach spółek giełdowych jest znacznie niższa niż odsetek stanowisk kierowniczych i wynosi zaledwie 24%.
„Z analizy danych z KRS przeprowadzonej przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet wynika, że w 2021 r. liczba kobiet na stanowiskach prezesów wynosiła 19,5%, a członków zarządów 25%. Oznacza to, że aż 80% stanowisk prezesów i 75% stanowisk członków zarządu zajmują mężczyźni” – mówi Magdalena Żmuda, COO Orion Media Group i pomysłodawczyni inicjatywy dla kobiet z branży digital marketingu Orion Woman.
W jakich branżach rozwijają się przedsiębiorczynie?
Według raportu „Biznes na wysokich obcasach” Polskiego Instytutu Ekonomicznego na koniec 2023 roku kobiety były właścicielkami 34% wszystkich jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce. W tym przypadku handlem zajmowała się co piąta przedsiębiorczyni, a na kolejnych miejscach uplasowały się firmy związane z opieką zdrowotną i pomocą społeczną, działalnością profesjonalną, naukową i techniczną, a także usługami.
W raporcie można jednak przeczytać o tym, że w zarządach polskich spółek handlowych pod koniec pierwszego kwartału 2023 roku zasiadało jedynie 25% pań. Mimo tego, że kobiety są niezwykle aktywne w tej branży, dominacja mężczyzn na najwyższych stanowiskach pozostaje bardzo wyraźna. Dodatkowo dane GUS wciąż wskazują problem sporej luki płacowej między płciami.
Jeśli chodzi o JDG, według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) z 2023 roku, większy udział kobiet niż mężczyzn ma miejsce w takich branżach jak opieka zdrowotna i pomoc społeczna, pozostała działalność usługowa, edukacja. W całej reszcie, czyli m.in. zakwaterowaniu i gastronomii, finansach i ubezpieczeniach czy przetwórstwie przemysłowym, dominują mężczyźni.
Kobiety liderkami w marketingu i reklamie?
„W branży, którą reprezentuję, tj. reklama i marketing, pomimo że kobiety stanowią większość, to często stoją w drugim szeregu. Równość i jawność wynagrodzeń, więcej kobiet na wyższych stanowiskach, takie same szanse zawodowe jak w przypadku mężczyzn – to tylko niektóre konieczne zmiany, które kobiety wskazały w badaniu #PoStronieKobiet” – mówi Magdalena Żmuda.
Wyniki badań przeprowadzonych w Ameryce Północnej na bazie danych z LinkedIn (od maja 2020 roku do maja 2021 roku) pokazują, że w USA marketing to branża, w której kobiety dominują na kluczowych stanowiskach. Stanowią one 76% marketing coordinatorów, 73% social media managerów czy 69% brand managerów, a to tylko kilka kluczowych pozycji w tym sektorze.
Polski raport #PoStronieKobiet z 2022 roku wskazuje jednak na problemy z równością w polskiej przestrzeni marketingowej i brak wyraźnych liderek rynku. Z tego względu warto dbać nie tylko o równość w polskich przedsiębiorstwach, ale także o budowę marek osobistych i kreację personal brandingu, nawet gdy pracuje się dla organizacji.
Orion Woman to inicjatywa mająca na celu wzmocnienie pozycji kobiet w branży digital marketingu. Organizuje cykliczne, tematyczne wydarzenia umożliwiające dzielenie się wiedzą, wymianę doświadczeń oraz nawiązywanie kontaktów biznesowych. Projekt kładzie nacisk na autentyczność, tworząc przestrzeń do inspiracji i wzajemnego wsparcia w rozwoju zawodowym i osobistym.
Kontakt dla mediów:
Aleksandra Bem
E: ola.bem@upcontent.eu
T: +48 513 493 571