Freelancer – kto to, czym się zajmuje i jak nim zostać?

W artykule przeczytasz

Praca na etacie uchodzi za stabilną i daje poczucie bezpieczeństwa, jednak nie każdy czuje się w niej dobrze. Niektórzy zdecydowanie wolą działać w pojedynkę i skupiać się na poszczególnych zleceniach. Freelancer – kto to jest, jak nim zostać i czy warto? Poznaj tajniki zupełnego przeciwieństwa umowy o pracę!

Kim jest freelancer? Definicja

Freelancer – co to za zawód? Pochodzące z języka angielskiego określenie służy to opisu osoby pracującej na własny rachunek. Freelancerzy świadczą usługi na rzecz różnych klientów, czyli zleceniodawców. Najczęściej działają na podstawie krótkoterminowych umów lub w ramach określonych projektów.

Osoby takie nazywa się także wolnymi strzelcami, ponieważ nie są związani z innymi podmiotami gospodarczymi długofalowymi umowami o pracę. Mogą działać w wielu branżach, takich jak IT, marketing, copywriting, doradztwo, fotografia i mnóstwie innych. Często pracują zdalnie, co daje im jeszcze większą elastyczność, dzięki której nierzadko stawiają na workation.

Freelancer – czym się zajmuje?

Na pytanie o to, co robi freelancer, nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od branży, w której działa, i tego, w czym się specjalizuje. Jego zadania mogą obejmować różne obszary, a oto kilka popularnych przykładów w zależności od sektora rynku:

  • IT – tworzenie stron internetowych, testowanie oprogramowań czy projektowanie aplikacji;
  • grafika i design – projektowanie logo marek, materiałów marketingowych czy interfejsów;
  • copywriting – tworzenie artykułów, prowadzenie blogów, pisanie postów na social media firm, wymyślanie scenariuszy;
  • marketing – zarządzanie profilami w social mediach klientów, planowanie kampanii i monitorowanie wyników;
  • fotografia – wykonywanie sesji zdjęciowych dla marek, tworzenie reportaży ze ślubów i innych wydarzeń.

Freelancing pozwala na pracę np. w ramach umowy-zlecenia czy umowy o dzieło. Przykładowo fotograf przed weselem podpisuje dokument z parą młodą, w którym obie strony ustalają warunki współpracy, w tym czas trwania reportażu, lokalizację, liczbę zdjęć czy termin oddania gotowego zlecenia. Po zakończeniu pracy ich drogi się rozchodzą.

Jak zostać freelancerem?

Freelancer – jak zacząć pracować w ten sposób? W pierwszej kolejności trzeba znaleźć branżę, w której chce się działać. Warto zastanowić się nad tym, czy chce się wykorzystać zdobyte do tej pory umiejętności, czy nauczyć się czegoś zupełnie innego. W drugim przypadku należałoby rozpocząć np. niezbędne kursy.

Następnie trzeba zbudować portfolio. Może to być zbiór tekstów, plik ze zdjęciami, materiały wideo czy projekty aplikacji mobilnych – wszystko zależy od obszaru działań. Portfolio to najlepszy sposób na pokazanie swoich umiejętności potencjalnym zleceniodawcom. Trudno zdobyć bez niego pierwsze projekty.

Warto wystawić swoje ogłoszenie na specjalnych platformach online dla freelancerów. Tam osoby poszukujące podwykonawców mogą przejrzeć Twoje prace czy napisać wiadomość w sprawie szczegółów oferty. W Polsce popularnym serwisem jest Useme. Poleca się skorzystać także z branżowych grup na Facebooku dla wolnych strzelców.

Jeśli chodzi o zarobki freelancera, powinny być one dopasowane do doświadczenia i jakości wykonywanych usług. Najlepiej zorientować się najpierw w cenach rynkowych, a następnie samodzielnie ustalić własny cennik. Klientów można szukać także na własną rękę, pisząc np. do różnych firm i proponując współpracę.

Kiedy zacznie się już pracować jako freelancer, znacznie łatwiej pozyskiwać zadania poprzez polecenia zadowolonych zleceniodawców. Często firmy ponownie odzywają się do tych samych copywriterów czy fotografów, przez co współpraca niekiedy staje długofalowa, lecz wciąż elastyczna.

Wady i zalety pracy freelancera

Wiesz już, co to jest freelancer, więc czas poznać plusy i minusy organizacji pracy w taki sposób. Oto zalety takiego rozwiązania:

  • elastyczny grafik;
  • możliwość spełniania się w ulubionej branży;
  • różnorodność projektów;
  • niezależność od innych i brak struktur;
  • opcja pracy z dowolnego miejsca na świecie;
  • nieograniczony potencjał finansowy;
  • rozwój nie tylko na polu zawodowym, ale i osobistym.

Taka forma pracy ma również wady, na które trzeba zwrócić uwagę, a do których należą:

  • konieczność samodyscypliny;
  • odpowiedzialność za wszystko na jednej osobie;
  • trudności w zachowaniu work-life balance;
  • brak stabilności finansowej (wypłata zawsze może być inna);
  • potencjalne problemy ze znalezieniem zleceniodawców.

Freelancer – jak się rozliczać?

Wolny strzelec pracuje na własny rachunek, co wiąże się przeważnie z założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej. Trzeba zdawać sobie sprawę z konieczności samodzielnego zarządzania sprawami finansowymi, przy pomocy księgowej. Wysokość opłat i podatków freelancera zależy od zarobków, branży, a także formy opodatkowania.

Przed rozpoczęciem takiej działalności warto skonsultować się z księgową, która pomoże wybrać pomiędzy rozliczaniem na zasadach ogólnych, według stawki liniowej czy na bazie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Forma opodatkowania zależy nie tylko od kodu działalności, ale także tego, czy w ramach prowadzenia firmy ponosi się jakieś koszty z nią związane (np. inwestycje w sprzęty). Najlepiej rozliczać się ze zleceniodawcami za pośrednictwem faktur, które wystawia się właśnie jako przedsiębiorca. W niektórych sytuacjach rozwiązaniem są umowy cywilnoprawne.

Na to, ile zarabia freelancer, mają wpływ:

  • liczba zleceń;
  • rodzaj działalności;
  • doświadczenie w branży.

Wiesz już, kto to jest freelancer, a także jak nim zostać. Jeśli chcesz sprawdzić, czy to coś dla Ciebie, koniecznie zbuduj atrakcyjne portfolio, które zachęci potencjalnych partnerów do współpracy właśnie z Tobą!

Zobacz także: