Elastyczność w pracy – co dzięki niej możesz osiągnąć i jak ją wypracować?

W artykule przeczytasz

Elastyczność to zdolność dopasowania się do różnych warunków pracy czy środowiska zawodowego. Jest to cecha, która jest szczególnie ceniona przez pracodawców. Wypracowanie jej pozwala nam szybko i łatwo dostosować się do zmieniających się warunków. Dzięki temu mamy mniejsze szanse na wypalenie zawodowe. Dodatkowo pracownicy, których wyróżnia elastyczność w pracy, mogą liczyć na awans, ale również szybciej i łatwiej mogą się przebranżowić, a także zdobyć nowe kwalifikacje. Ze względu na to, że rynek pracy szybko się zmienia, umiejętność dostosowania swoich kompetencji do nowych wyzwań i wymagań, jakie nam stawia, powinna być jedną z najistotniejszych kwestii, na którą zwrócimy uwagę, skupiając się na swoim rozwoju zawodowym. Elastyczność w pracy jest obecnie istotna więc nie tylko z punktu widzenia pracodawcy, ale również pracownika. Co jednak możemy osiągnąć dzięki elastyczności w pracy, a także jak ją wypracować? Podpowiadamy.

Czym jest elastyczność w pracy?

Obecnie bardzo często już na etapie rekrutacji, działy HR podkreślają, jak istotna z punktu widzenia pracodawcy i prawidłowego funkcjonowania firmy, jest elastyczność w pracy i umiejętność dostosowania się do różnego środowiska przez pracownika. Dlatego przeglądając ogłoszenia o pracę, bardzo często w wymaganiach umieszczane są już nie tylko niezbędne kompetencje, umiejętności miękkie czy doświadczenie, ale także zdolność dostosowania się do zmieniających się warunków pracy, która często określana jest także jako elastyczność w pracy. 

Definicja elastyczności w pracy

Co dokładnie rozumiemy przez pojęcie elastyczności w pracy? Otóż przede wszystkim jest to umiejętność dopasowania się do nowej sytuacji zawodowej. Jest to więc istotna cecha, która pozwala pracownikowi sprostać oczekiwaniom każdej organizacji i szybko zaadoptować się do różnych warunków pracy. W dzisiejszych czasach rynek pracy nieustannie się zmienia. Dlatego bardzo często zakres obowiązków na danym stanowisku może w toku naszego zatrudnienia kilkukrotnie się zmienić. Mogą być od nas wymagane również nowe umiejętności. Dlatego osoby cechujące się dużą elastycznością w pracy, mają większą szansę na to, by odnaleźć się w nowej sytuacji i sprostać oczekiwaniom pracodawcy. Takie osoby nie bazują wyłącznie na wiedzy zdobytej na przykład na studiach czy doświadczeniu z poprzednich miejsc zatrudnienia, lecz na bieżąco poszerzają zakres swoich umiejętności.

Co można osiągnąć dzięki elastyczności w pracy? Dlaczego elastyczność pracy jest ważna z punktu widzenia pracodawcy? 

Pracodawcy cenią sobie pracowników, którzy są elastyczni i potrafią szybko dopasować się do zmieniających się warunków. Dlatego jest to bardzo cenna zaleta, która może nam przynieść wiele korzyści na drodze zawodowej. Osoby otwarte na zmiany, które szybko adoptują się do nowych warunków pracy, mają większą szansę na osiągnięcie sukcesu. Co jednak dokładnie możemy osiągnąć dzięki elastyczności w pracy? Do korzyści wynikających z takiego podejścia można zaliczyć:

  • zyskanie uznania przełożonego,
  • możliwość awansu na wymarzone stanowisko,
  • umiejętność szybkiego przekwalifikowania się,
  • możliwość poszerzania swojej wiedzy i samorozwoju.

Korzyści wynikające z elastyczności w pracy dotyczą różnych aspektów naszego życia zawodowego. Pamiętajmy jednak, że zyskując uznanie przełożonego, możemy liczyć na szybszy awans, a także wyższe wynagrodzenie. Co więcej, pracownik chętny do pracy i zdobywania nowej wiedzy, a także doświadczeń, jest cenny dla każdej firmy. Dlatego przedsiębiorstwu będzie zależało na tym, by utrzymać taką osobę w swoim zespole. Elastyczność w pracy jest ważna nie tylko ze względu na możliwość uzyskania wyższych zarobków czy lepszego stanowiska, ale także przekwalifikowania się. W razie takiej potrzeby elastyczny pracownik łatwo dopasowuje się do różnych warunków. Dlatego może szybko odnaleźć również w innej rzeczywistości.

Jak wypracować elastyczność w pracy? Czy jest to cecha charakteru, czy umiejętność?

Ze względu na to, że pracodawcy zwracają dużą uwagę na to, czy ich podwładni są elastyczni w pracy i doceniają tych, którzy szybko adaptują się do różnych warunków, coraz więcej osób zastanawia się, jak może wypracować elastyczność w pracy. Czy jest to jednak cecha charakteru, czy umiejętność, która jest wrodzona? Oczywiście każdy z nas rodzi się z pewnym pakietem cech charakteru, które mogą sprzyjać otwartości na zmiany i elastyczności lub też nie. Jednak nie oznacza to, że elastyczności w pracy nie można wypracować. W jaki sposób możemy rozwijać w sobie tę cenną umiejętność? Warto przede wszystkim:

  • nie unikać sytuacji, które wytrącają nas ze strefy komfortu i są dla nas zaskakujące,
  • próbować uczyć się ciągle nowych rzeczy i trenować swój mózg,
  • stawiać na różne aktywności,
  • wyrabiać w sobie otwartość i pozytywne nastawienie do zmian,
  • pracować nad pewnością siebie,
  • zaakceptować fakt, iż zmiany są nieuniknione,
  • konfrontować się z trudnymi sytuacjami,
  • brać udział w szkoleniach, które podnoszą nasze kwalifikacje.

Elastyczność w pracy bardzo często wymaga również od nas pewnych zmian na poziomie emocjonalnym i psychologicznym. Dlatego jeżeli mamy problem z tym, aby wyjść ze strefy komfortu, warto poszukać pomocy u specjalistów i podjąć pewne działania, które sprawią, że staniemy się bardziej pewni siebie.

Elastyczność w pracy ze strony pracodawcy. Kiedy pracownik może liczyć na elastyczny czas pracy?

Bardzo często pracodawcy gwarantują swoim podwładnym wiele dodatkowych benefitów, jeżeli ci spełniają ich wymagania. Dlatego elastyczny pracownik częściej może liczyć na bonusy takie jak możliwość pracy zdalnej czy też elastyczny czas pracy. Z tego powodu osoby, które wiedzą, że wyróżniają się dużym doświadczeniem, nietuzinkowymi kompetencjami i są elastyczne, mogą stawiać pracodawcom większe wymagania niż pracownicy, którzy nie są świadomi własnych oczekiwań. Elastyczny czas pracy jest więc jednym z benefitów, na które może liczyć pracownik produktywny, efektywny i pełen kreatywnych pomysłów. Co więcej, jest to pewna elastyczność ze strony pracodawcy, który umożliwia swoim podwładnym w wybranym przez nich miejscu i czasie wykonywanie indywidualnych zadań, projektów czy też innych obowiązków służbowych.

Zobacz także: