Co to jest team building?

W artykule przeczytasz

Rozwój rynku pracy znacząco zwiększył świadomość pracodawców oraz pracowników w tematach związanych z szeroko pojętą integracją wewnątrz firmy. Czym jest team building i dlaczego jest taki ważny w dzisiejszych czasach?

Czym jest team building?

Team building to długofalowy proces budowy teamu skupiającego się wokół określonej puli obowiązków. Team buildingiem można nazwać nie tylko sam proces budowania i rekrutowania zgranego teamu, ale również ogół wydarzeń, które mają zbliżyć do siebie członków teamu. Nie od dziś wiadomo, że zgrany zespół osiąga znacznie lepsze wyniki od zespołu, w którym członkowie nie mają do siebie zaufania. Team building jest bardzo ważnym aspektem dla kandydatów. Pomaga on wejść nowemu pracownikowi w szeregi danego teamu bez obaw, że może zostać pomijany we wszelkiego rodzaju wydarzeniach firmowych. Pojęcie team building jeszcze kilka lat temu było bardzo popularne jedynie wśród korporacji. Ostatnie czasy pokazują jednak, że jest ono również popularne w mniejszych firmach.

Dla kogo jest team building?

Nie ma sztywno określonych zasadach, w jakich przypadkach należy zadbać o team building. Proces integracji można wdrożyć nawet w bardzo małym teamie, w którym każdy w sposób praktyczny ze sobą współdziała. Pozwoli to jeszcze bardziej zacieśnić więzy między pracownikami oraz przełożonym. Znacznie większym wyzwaniem jest wdrożenie ducha team buildingu dla większego teamu. Konieczne będą do tego integracje, które sprawią, że wszyscy członkowie teamu będą mogli lepiej się poznać. W tym przypadku bardzo dużo zależy od pracodawcy oraz specjalistów HR, którzy powinni być odpowiedzialni za stworzenie odpowiedniej atmosfery na integracjach firmowych. Oczywiście sporo zależy również od samych uczestników.

Najważniejsze zalety team buildingu

Pierwszą zaletą team buildingu jest poczucie „gry do jednej bramki”. Pozwala to zrozumieć pracownikom, że każde zadanie w pracy ma szerszy cel, na który pracują również inni. Zwiększa to motywację oraz determinację pracownika. Powoduje również chęć rozwijania swoich kompetencji zawodowych niekoniecznie tylko w godzinach pracy. W dłuższej perspektywie czasu może przynieść to znaczące profity dla firmy. Odpowiednio wdrożony team building to również większa lojalność pracowników. Jeżeli pracownik ufa swoim kolegom i koleżankom oraz ma pełne wsparcie szefostwa, jego staż w firmie może znacząco się wydłużyć. Praca w dobrej atmosferze jest dla wielu osób kluczowa przy wyborze pracy. Można zatem stwierdzić, że team building może stanowić fundament rozwoju każdej firmy niezależnie od branży. Konieczny jest jednak plan, który należy w odpowiedni sposób realizować.

Podsumowanie

Proces team buildingu nigdy nie powinien się kończyć. Każda rozwijająca się firma liczy się z tym, że każdego roku będą przychodzili i odchodzili pracownicy. Konieczne jest spięcie tego w jedną klamrę, aby mimo rotacji, team nadal przynosił odpowiednie zyski dla firmy. Obowiązkowe jest również stałe poszerzanie kompetencji przez osoby, które będą odpowiedzialne za team building w firmie. Żaden z pracowników nie chce przychodzić na powtarzalne integracje, które nie mają żadnego elementu zaskoczenia. Konieczny jest bodziec, który automatycznie będzie go zachęcał do aktywnego brania udziału w firmowych integracjach.

Metody poprawiające i usprawniające team building zmieniają się praktycznie każdego roku. Specjaliści HR oraz menadżerowie muszą wykazać się kreatywnością, aby nie tylko zintegrować zespoły, ale również zwiększyć ich efektywność w pracy.

Dowiedz się więcej na stronie pracowniagier.com

Zobacz także: