Bieganie zimą – jak zacząć? Korzyści dla zdrowia

jak zaczac biegac zima

W artykule przeczytasz

Przygodę z bieganiem można rozpocząć o każdej porze roku, w tym także zimą. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby uniknąć kontuzji oraz infekcji należy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Mowa zarówno o rozgrzewce, jak i skompletowaniu odzieży sportowej. Nie bez znaczenia pozostaje także dostosowaniu planu treningowego do swoich indywidualnych możliwości kondycyjnych, jak również stanu zdrowia. Jak zacząć biegać zimą? Podpowiadamy. 

Strój do biegania zimą

Wiele osób wstrzymuje się z decyzją o rozpoczęciu treningów biegowych zimą z uwagi na niesprzyjającą aurę. Nie dajmy się jednak zwariować – o tej porze roku również można przeprowadzić wydajne treningi, jednak należy zadbać o odpowiednią odzież sportową. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na jakość wykonania obuwia do biegania. Powinno ono wyróżniać się oddychającą cholewką, która jednocześnie będzie wzbogacona o warstwę membrany. Nie bez znaczenia pozostaje także podeszwa – buty do biegania zimą powinny posiadać głęboki bieżnik zapewniający stabilność na śliskiej powierzchni. Warto także zadbać o wygodny strój składający się z elementów wykonanych z oddychających tkanin. Nie można pominąć także dodatkowej warstwy docieplającej oraz wierzchniej zapewniających odpowiedni komfort termiczny podczas treningów – powinny o tym pamiętać także osoby uprawiające inne dyscypliny sportu, np. kolarstwo.

Rozgrzewka i plan treningowy

Przed rozpoczęciem każdej aktywności, niezależnie od tego czy mowa o bieganiu, jeździe na rowerze czy graniu w koszykówkę, należy zadbać o przeprowadzenie pełnowymiarowej rozgrzewki. Kilka wymachów ramionami nie wystarczy – trzeba pamiętać o tym, że każdy mięsień i staw powinien być przygotowany do wzmożonego wysiłku. Nie obędzie się zatem bez tzw. stretchingu, który zajmie nam co najwyżej kilka minut. Ponadto warto wykonywać kroki żołnierskie czy wykroki w przód. Pamiętajmy jednak o tym, aby skupiać się przede wszystkim na tych partiach ciała, które będą najbardziej obciążone podczas treningu. W przypadku biegania mowa m.in. stawach skokowych czy kolanowych. Rozgrzewka to skuteczny sposób nie tylko na podniesienie tętna, ale także przeciwdziałanie bolesnym kontuzjom i mikrourazom, które mogą skutecznie przeszkodzić nam w kontynuowaniu ćwiczeń przez kilka dni, a nawet tygodni.

Nie bez znaczenia okazuje się również stworzenie planu treningowego dostosowanego do naszych aktualnych możliwości. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez początkujących biegaczy jest bowiem narzucanie sobie zbyt dużego tempa. Intensywność ćwiczeń powinna być dopasowana do naszej kondycji – wszystko w trosce o własne bezpieczeństwo. Z czasem można jednak podwyższać sobie poprzeczkę i stawiać nowe wyzwania. Pamiętajmy jednak o tym, aby przy tworzeniu planu treningowego uwzględnić również dni przerwy – regeneracja ma bowiem ogromny wpływ na poziom zmęczenia mięśni. Potwierdzają to przedstawiciele takich firm jak legalne zakłady bukmacherskie.

Bieganie – korzyści dla zdrowia

Bieganie niesie ze sobą wiele korzyści, które pozytywnie wpływają na stan naszego organizmu i poprawiają nasze samopoczucie. Nie porzucajmy zatem planów o rozpoczęciu treningów w okresie jesienno-zimowym – to właśnie dzięki nim możemy kompleksowo zadbać o zdrowie. Wśród największych plusów joggingu możemy wymienić m.in.:

  • spadek masy ciała,
  • regulację rytmu snu,
  • poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej,
  • zapobieganie depresji,
  • wzmocnienie mięśni i stawów.

Zobacz także: