Zawody przyszłości, czyli czego nie zrobią za nas maszyny

Zawód przyszłości

W artykule przeczytasz

Po zakończonych maturach przychodzi czas na wybór dalszej edukacji i przyszłego zawodu. Zawsze jest to trudna decyzja. Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, a prawdopodobieństwo, że w życiu będziemy wykonywać więcej niż jeden zawód rośnie. Nieuchronna wydaje się też automatyzacja wielu stanowisk pracy. Są jednak profesje, które uznać można za potrzebne niezależnie od panujących trendów. Jakie zawody na pewno sprawdzą się w najbliższych dziesięcioleciach?

Technologia zastąpi człowieka

Lekarze, prawnicy, fryzjerzy, budowlańcy, architekci, grabarze zawsze będą potrzebni, niezależnie od rozwoju technologii. W tych profesjach trudno jest całkowicie wykluczyć czynnik ludzki. Inaczej jest np. w przypadku kasjerów, których zastępują kasy samoobsługowe, kierowców, których też zastąpić mogą inteligentne pojazdy czy sprzedawców lub ochroniarzy, za których pracować będą także maszyny i inteligentne systemy.

Człowieka uratuje kreatywność

Na jakie więc zawody stawiać, by mieć pracę? Są profesje, gdzie najważniejsza jest kreatywność
i podejście do człowieka. – Na pewno przyszłościowe są wszelkie zawody z branży beauty, fryzjerzy, makijażyści, wizażyści. Młodzi ludzie widzą trend wzmożonego zapotrzebowania na charakteryzatorów i wizażystów, którzy znajdują pracę nie tylko w firmach kosmetycznych, przy sesjach zdjęciowych, w teatrach, przy pokazach mody, ale często coraz większa liczba indywidualnych klientek, pragnie mieć swojego wizażystę. Podobnie jest ze stylistami a także osobistymi trenerami – mówi Karolina Choroś, Dyrektor Mokotowska Make Up Academy.

Pamiętać należy, że w zawodach kreatywnych oprócz umiejętności technicznych, liczy się indywidualne podejście, ale też silna psychika i umiejętność pracy pod presją czasu. – Zawody związane z branżą artystyczną i beauty oraz opieką zawsze będą potrzebne i nie da się ich zastąpić maszynami. Czy wyobrażamy sobie, by opiekowała się nami pielęgniarka, która nie jest człowiekiem? Czy chcielibyśmy mieć makijaż i fryzurę wykonywaną przez robota? Oczywiście nie, bo interakcja między ludźmi jest tu szalenie istotna. My szkoląc przyszłych wizażystów uczymy ich empatii, indywidualnego podejścia, wykonywania zadań gdy czasu jest niewiele, a efekt musi być spektakularny. Zawody, gdzie kreatywność jest niezbędna są przyszłościowe, bo kreatywność ma w sobie tylko człowiek, tak więc makijażyści, choreografowie, projektanci, fryzjerzy, trenerzy, architekci, są bardzo potrzebni i będą mieli pracę – przewiduje Karolina Choroś z Mokotowska Make Up Academy.

Zobacz także: