Współczesne trendy w modzie, które są o wiele starsze, niż nam się wydaje!

W artykule przeczytasz

Czasami, patrząc na najnowszy trend w modzie, można powiedzieć, „to nie jest nowe”. Bez względu na to, jak kreatywni i innowacyjni są projektanci myślą, ich źródłem inspiracji jest zazwyczaj coś, co w jakiś sposób zostało już zrobione i wykorzystane wcześniej. Projektanci i styliści zazwyczaj szukają inspiracji, nie tylko w najnowszej historii mody, jak lata 70. do 90. ubiegłego wieku, ale także sięgają daleko wstecz. Oto kilka dowodów na to twierdzenie.

1. Buty na platformie.

Obuwie platformowe było modnym trendem w latach siedemdziesiątych, pojawiającym się w reklamach i czasopismach w ciągu dekady w Europie i Wielkiej Brytanii. Młode kobiety w wieku kilkunastu i dwudziestu lat, a nawet mężczyźni, nosiły te niewygodne buty w ciągu dekady przede wszystkim jako sposób na przyciągnięcie uwagi. Trend powrócił w latach 90-tych dzięki projektantce mody Vivienne Westwood i zespołowi pop girl Spice Girls.

Niektórzy pomyśleliby, że naprawdę zaczął się on w latach 70., ale istniał już w XVI wieku w Wenecji, we Włoszech. Stała się również popularna w Hiszpanii, a także w innych krajach europejskich. Te buty platformowe nazywano chopinami. Początkowo ludzie używali kotletów jako drewnianych chodaków noszonych nad drogimi butami, aby nie brudziły się one i sukienki podczas chodzenia po błotnistych ulicach. Później ludzie trochę oszaleli na punkcie kształtu i wysokości butów. Niektóre z nich były zdobione różnymi ozdobami, inne nie miały obcasów, a niektóre miały nawet ponad 30 centymetrów wysokości. Bogate kobiety, które to nosiły, miały typową asystentkę, która przez cały czas trzymała je za ręce.

2. Leginsy.

Leginsy są prawdopodobnie jednym z niewielu elementów garderoby, które są zarówno modne, jak i wygodne, i są tak wszechstronne, jak to możliwe – można je stosować jako odzież sportową, casualową lub wieczorową. Kobiety zazwyczaj noszą je, aby pokazać swoje seksowne nogi, łącząc je z krótkimi sukienkami, długimi bluzkami, ponadwymiarowymi swetrami, topami, mini spódniczkami dżinsowymi, spódnicami w kratę i wieloma innymi. W latach 60-tych XX wieku w modzie damskiej pojawiły się legginsy, czerpiące z dopasowanego do formy ubioru tancerzy i akrobatów.

Ale czy wiesz, że te ściśle dopasowane ubrania były pierwotnie noszone przez mężczyzn już w okresie renesansu? Niektórzy mężczyźni pracujący na świeżym powietrzu, jak ci ze Szkockiej Wyżyny i francuskich traperów futerkowych, używali pewnego rodzaju leginsów dla ciepła i ochrony.

3. Ołówkowa spódnica.

Ołówkowa spódnica, nazywana również mundurem pracującej damy z lat 50-tych, jest przyzwoicie wyglądającym elementem mody. W 1954 roku francuski projektant Christian Dior wprowadził spódnicę ołówkową do swojej kolekcji Jesienna zima. Od tego czasu stała się ona bardzo popularna ze względu na dominujące wśród kobiet pragnienie nowych trendów w modzie po II wojnie światowej i zimnowojennej reglamentacji.

Cóż, Christian Dior prawdopodobnie wiedział o spódnicy z kafelkami, która była modna przed I wojną światową. Na pocztówce z 1911 roku przedstawiono spódnicę z kafelkami z tym napisem: „Hobble Skirt. „Co to jest? To jest spódnica z ograniczeniem prędkości!” Tak, to było naprawdę to. Spódnica była długa i wiązana wokół nóg, aby zmusić osobę noszącą do chodzenia tylko w krótkich krokach i uniemożliwić odsłonięcie nóg podczas aktywności fizycznej. Kiedy na początku XX wieku stało się to trendem, kobiety zaczęły nawet wiązać ją wokół kostek, co sprawiło, że wejście nawet na jedno piętro schodów było ogromnym wyzwaniem. W porównaniu z tym, spódnica ołówkowa oznacza całkowitą swobodę ruchu.

4. Biustonosz Pointy.

Słynne staniki Madonny w kształcie stożka zostały zaprojektowane przez Jeana Paula Gaultiera na Blond Ambition Tour w latach 90-tych. Stały się one symbolem kobiecej władzy, wyrażając kobiecy seksapil i fantazje seksualne.

Ten trend w biustonoszach był postrzegany jako kobiecy i pożądany w latach 40. do 50. Zanim technologia wiedziała, jak uformować kawałek płaskiej tkaniny w zaokrąglone piersi, najbliżej można było dostać się do nich, biorąc tkany materiał i drapiąc go w piersi w spiczastym kształcie. Nazywano to biustonoszem kulkowym, który dopełnia kobiecą modę sweterkową. Gwiazdy takie jak Marilyn Monroe, Jane Russel i Patti Page pewnie pozowały przed kamerami nosząc ten spiczasty stanik.

5. Dżinsy skinny.

Skinny dżinsy są dziś tak powszechne, zwłaszcza wśród nastolatków i młodych mężczyzn i kobiet. Skinny dżinsy, czyli spodnie o wąskim kroju, są popularne wśród mężczyzn i kobiet około 2008 roku aż do dziś. Jednak po raz pierwszy pojawiły się one około 1950 roku i były noszone przez zbuntowanych nastolatków, którzy nie chcą wyglądać jak ich rodzice. Wtedy nazywano je „spodniami papierosowymi”. Z gwiazdami muzyki country i narodzinami rock and rolla w latach 50., z Elvisem Presleyem szokującym kraj swoimi wąskimi dżinsami. Wiązało się to z wizerunkiem „złego chłopca”, który pozostał do dziś.

6. Wyściełane ramiona

Włókniny na ramiona były popularne w latach 80-tych do 90-tych, szczególnie wśród pracujących mężczyzn i kobiet. Teraz jest to postrzegane jako zabawna rzecz z przeszłości, która sprawia, że twoje proporcje wyglądają zupełnie inaczej.

W Anglii królowa Elżbieta I i członkowie wysokiego szczebla utrzymywali obrzęk ramion i rękawów, używając gór usztywniających i wyściełających, które nazywano bombast. Wypełnienie ważyło kilka kilogramów tylko po to, aby rękawy wyglądały ładnie i okrągło. Wyobraźcie sobie, jak ciężkie i niewygodne to jest, zwłaszcza jeśli trzeba podnieść rękę. Niewielki kawałek wyściółki w marynarce to nic w porównaniu z tym.

7. Kolorowe paznokcie.

Kobiety kochają lakier do paznokci – nigdy nie wychodzi z mody. Dla paznokci śmieci wycieczka do salonu paznokci daje im relaks i odprężenie, którego potrzebują.

Ten trend mody zawdzięczamy starożytnym Egipcjanom, którzy dekorowali kości, kość słoniową i złoto, aby utrwalić sobie sztuczne paznokcie. Jak się wydaje trendem w ich społeczeństwie, kolor paznokci wskazywał na status społeczny. Niższe klasy mogły farbować swoje paznokcie, ale tylko za pomocą jasnych kolorów. Kolor czerwony był tylko dla rodziny królewskiej. Im bogatszy był człowiek, tym silniejszy był jego odcień i tym bardziej wyszukane były paznokcie.

8. Włosy zrolowane.

Upięcia zrolowane są elegancko modne, na przykład w stylu ślubnym. Sprawiają, że kobieta z długimi włosami wygląda na elegancką, wyrafinowaną i z klasą. Krótkoowłose dziewczyny z podwiniętymi włosami wyglądają nerwowo i punkowo, tak jak modelki Yves Saint Laurent na wybiegu. W przypadku mężczyzn, James Dean i John Travolta również spopularyzowali tę kręconą fryzurę, w której wszystkie włosy są upięte i zwinięte do przodu.

Jednak w XVIII-wiecznej Anglii, Francji i Europie Zachodniej, ludzie już wcześniej zwijali włosy. Mężczyźni kopiowali kobiece fryzury i nazywali je makaronami, bo tak właśnie wyglądają. Przypomnij sobie lekcje muzyki. Twoje podręczniki pokazują Mozarta z tymi włosami.

9. Siwe włosy.

Takie gwiazdy jak Lady Gaga i Kelly Osbourne sprawiły, że siwe włosy wyglądają stylowo i futurystycznie. Wcześniej siwizna była typowo przeznaczona tylko dla osób starszych. Młodsze pokolenia uważają dziś siwe włosy za nowy kolor włosów, który nada im nowy, łabędziowy wygląd.

Jednakże, był on popularny już w XVIII-wiecznej Europie, zwłaszcza w Anglii. Kobiety farbowały włosy na niebie w miękkich odcieniach siwych włosów pudrowymi pastelowymi kolorami. W rzeczywistości, rozjaśnianie włosów było również popularne w XVI wieku, szczególnie w miejscach nasłonecznionych. Kobiety siedziały na słońcu przez długie godziny z past ziołowych stosowanych do włosów, aby je wybielić i uzyskać ten srebrny grzywa.

Zobacz także: