Społeczność Wtech oraz Perspektywy Women in Tech Summit 2024 organizują przestrzeń dla ukraińskich kobiet-liderek w branży technologicznej

Społeczność Wtech oraz Perspektywy Women in Tech Summit 2024 organizują przestrzeń dla ukraińskich kobiet-liderek w branży technologicznej

W artykule przeczytasz

Wtech, międzynarodowa niekomercyjna społeczność dla kobiet-liderek w branży technicznej, założona w 2018 roku przez Victoria Tigipko i Viroslava Novosylna, została współorganizatorem Ukrainian Tech Zone w ramach Perspektywy Women in Tech Summit 2024 w Warszawie. 

Jaki jest cel Ukrainian Tech Zone?

Celem Ukrainian Tech Zone jest zjednoczenie spółek technologicznych i firm, działających online, oraz organizacji non-profit, wspierających kobiety w branży technologicznej zarówno w Ukrainie, jak i poza jej granicami. 12 i 13 czerwca, w ramach zorganizowanej przestrzeni, uczestnicy i partnerzy spotkania usłyszą inspirujące historie od liderek i liderzy z branży technologicznej, dowiedzą się, jak ukraińskie firmy i społeczności zachowują siłę i zmieniają świat dzięki swoim innowacyjnym pomysłom i produktom, oraz poszerzą swoją sieć networkingową. 

Viktoria Tigipko, założycielka i partner zarządzającą fundacji TA Ventures, oraz prezydentka klubu anielskich inwestorów ICLUB Global podkreśla: “Główną misją społeczności Wtech jest zjednoczenie kobiet w branży technicznej i biznesowej na całym świecie. Łączymy nasze oddzielne sieci networkingowe w potężną sieć globalną, pomagamy, wymieniamy się doświadczeniem, inspirujemy się nawzajem. Cieszymy się, że aktywnie pracujemy właśnie w Polsce, która z początkiem wojny przyjęła tysiące ukraińskich kobiet. Tylko za 2022 rok ponad 40% nowych ukraińskich działalności gospodarczych, działających w Polsce, założyły kobiety. To dobrze obrazuje fakt, że ukraińskie liderki szybko adaptują się do nowych realiów, a polscy partnerzy są gotowi do współpracy i okazywania wsparcia”.

Dodatkowo, w ramach sceny technologicznej, Wtech zaprezentują na tym szczycie panel dyskusyjny na temat “The Growing Role of Women in the Startup Ecosystem”.

Prelegentkami panelu będą:

  • Christine Seryozhechkina, Wtech Ukraine Lead Partner i CEO Kooperativ;
  • Anna Magiera, Wtech Ambassador i dyrektor zarządzająca ICLUB;
  • Valeriia Borsch, Wtech Lead Partner in Europe, kierowniczka działu marketingu w GIATA GmbH;
  • Kateryna Nakonechna, partnerka Wtech w Kijowie, dyrektor komercyjna GMS AG;
  • Anastasia Solodovnikova, moderatorka panelu, partnerka Wtech w Warszawie.

“Od momentu stworzenia Wtech w 2018 roku, razem z Wiktorią Tigipko marzyłyśmy o rozwinięciu się tej wspólnoty w międzynarodowy “hub”, czyli centrum pomocy kobietom z różnych krajów w znalezieniu wsparcia, mentoringu i nowych możliwości. Od 2022 roku Polska stała się azylem dla ukraińskich kobiet, szukających ratunku i bezpieczeństwa. Uczestniczki Wtech nie są wyjątkiem; połączyły siły i zaczęły rozwijać własne projekty, biznesy i współprace z lokalnymi przedstawicielami branży technologicznej. Cieszymy się na tę wymianę doświadczeniem z polskimi partnerami i możliwość podzielenie się własną drogą/historią (щоб уникнути пiвтору слова “doświadczenie”) adaptacji ukraińskich liderek technologicznych do nowych warunków pracy i rozwoju biznesu”, – komentuje Viroslava Novosylna, założycielka i CEO międzynarodowej agencji SLOVA Tech PR.

Na dzień dzisiejszy Wtech jest organizacją non-profit, pracująca na zasadzie wolontariatu. Działa na rzecz promocji uniwersalnych wartości humanitarnych, zasad różnorodności i inkluzywności, oraz rozszerzenia możliwości kobiet w sferze technologicznej. Wtech Global liczy ponad 7000 uczestniczek, jest obecne w 31 krajach na całym świecie i jest reprezentowane w 47 miastach i regionach. Nieprzerwane działanie organizacji jest możliwe dzięki wsparciu ponad 100 wolontariuszy i 35 mentorek.

Reprezentacja Wtech w Polsce ma swoją siedzibę w Warszawie. Na jej czele stoją aktywne wolontariuszki i ambasadorki społeczności – Anastasia Solodovnikova i Kateryna Bova. Oprócz uczestniczek z Ukrainy, do grona polskich przedstawicielek Wtech już dołączają lokalne partnerki, co stymuluje wymianę doświadczenia i szybszą adaptację do nowych warunków prowadzenia biznesu.

Przestrzeń ukraińska jest realizowana we współpracy i przy wsparciu Perspektywy Women in Tech Summit. To wydarzenie co roku łączy ponad 8 tys. naukowczyń, inżynierek, liderek technologicznych, startuperek i ekspertek z polskich i globalnych firm technologicznych.

Women in Tech Summit 2024 daje możliwość bezpłatnego udziału w wydarzeniu studentkom kierunków technicznych i naukowych: https://womenintechsummit.pl/grant-form 

Ponadto, kobiety z Ukrainy, które studiują i/lub pracują w branży STEM mogą otrzymać online dostęp do programu szczytu, lub bilety na wydarzenie w Warszawie, po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScNPmnaMowZZs53-jDrdoNnpSihuowRLB0k8vJLhriiUbF1SA/viewform 

Zobacz także: