Problemy z koncentracją w pracy dotyczą osób zatrudnionych niemal w każdej branży, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Dodatkowo w dobie internetu zdolność skoncentrowania się na jednym zadaniu znacznie spada, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Negatywny wpływ na nasz poziom skupienia ma również tzw. multitasking oczekiwany przez wielu pracodawców. Mimo że według badań naukowców, każdy człowiek wyróżnia się innym poziomem skupienia na wykonywanych zadaniach, to jednak swoją koncentrację w pracy możemy poprawić, wykorzystując w tym celu kilka różnych metod. Jakie są skuteczne sposoby na poprawę koncentracji w pracy? Podpowiadamy.
Jak planowanie obowiązków wpływa na koncentrację w pracy?
Bardzo często niska efektywność pracowników wynika z braku umiejętności odpowiedniego planowania przez nich powierzonych im zadań. W związku z tym, szukając skutecznych sposobów na poprawę koncentracji w pracy, warto najpierw przyjrzeć się temu, jak wygląda nasza organizacja pracy. Planowanie obowiązków może w pozytywny sposób wpłynąć na koncentrację i zwiększyć efektywność. Dlatego na początku dnia zawsze spiszmy wszystkie najważniejsze zadania, które musimy wykonać. Warto wówczas określić również, ile będziemy potrzebowali czasu na ich wykonanie.
Innym sposobem jest także kategoryzowanie czynności, na te, które są pilne i bardzo ważne oraz na te, które można wykonać nieco później. Warto uwzględnić również kategorie dotyczącą zadań, które wymagają pracy twórczej, ponieważ takie czynności zazwyczaj wymagają od nas dużo więcej czasu niż powtarzalne zadania realizowane codziennie. Pamiętajmy, że największym wrogiem koncentracji jest niewiedza dotycząca tego, na czym w danym momencie powinniśmy się skupić. Dlatego warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny tworzenie listy zadań każdego dnia.
Metody zarządzania czasem, które poprawiają koncentrację w pracy
Niektóre osoby mają problem z koncentrowaniem się przez dłuższy czas na jednym zadaniu. W ich przypadku skuteczną metodą walki z brakiem koncentracji w pracy może być wykorzystanie którejś z metod zarządzania czasem. Wśród chętnie stosowanych technik wymienia się metodę Pomodoro, która polega na intensywnej pracy przez 25 minut podzielonej pięciominutowymi przerwami. W takim przypadku musimy jednak pozbyć się wszystkich rozpraszaczy i skupić na wykonywaniu zadania aż do momentu, kiedy zadzwoni budzik. Podzielenie zadań, które mamy do wykonania w pracy na pewne bloki czasowe lub dużych projektów na mniejsze, pozwoli nam również ocenić szybciej chociaż cząstkowe efekty naszej pracy, dzięki czemu nasza motywacja do działania wzrośnie.
W zależności od charakteru pracy możemy zastosować również inne metody zarówno zarządzania czasem, jak i techniki wpływające na efektywność naszych działań. Wśród nich można wymienić na przykład tworzenie map myśli, czy notatek wizualnych. Dzięki takim prostym schematycznym rysunkom możemy lepiej zorganizować pewne aspekty. Jest to też świetny sposób na kreatywną burzę mózgów. Dodatkowo u wielu osób rysowanie mapy myśli, czy tworzenie notatki wizualnej powoduje większe skupienie na wykonywanej przez nich czynności.
Wyeliminowanie rozpraszaczy a poprawa koncentracji w pracy
Osoby, u których problem z koncentracją nie jest spowodowany trudnością powierzonych im zadań, może być wywołany przez rozpraszające je sytuacje, przedmioty, a nawet osoby. Dlatego podobnie jak w metodzie Pomodoro, chcąc zwiększyć swoją koncentrację w pracy, powinniśmy wyeliminować wszystkie te czynniki, które rozpraszają naszą uwagę. U wielu osób będzie to smartfon i znajdujące się w nim aplikacje takie jak Facebook, Instagram czy TikTok. Odpisywanie na wiadomości, czy przeglądanie mediów społecznościowych nie tylko pochłania sporo czasu, ale również nas dekoncentruje, ponieważ nawet po kilku minutach przeglądania internetu, bardzo często nie pamiętamy, na czym skończyliśmy naszą pracę. Warto więc wyciszyć telefon i wyłączyć w nim internet.
Wyeliminowanie rozpraszaczy takich jak telefon u wielu osób pozytywnie wpływa na poprawę koncentracji w pracy. Jednak nie u wszystkich pracowników to smartfon jest głównym czynnikiem rozpraszającym ich uwagę. Zwłaszcza osoby, które pracują w tzw. open space, a więc otwartych przestrzeniach, gdzie znajduje się wielu innych współpracowników, mają problem ze skupieniem uwagi na wykonywanych przez siebie czynnościach ze względu na hałas, który znajduje się w tym pomieszczeniu. Warto więc porozmawiać ze swoimi współpracownikami i poprosić o to, by na przykład wtedy kiedy wybierają się na przerwę kawową, szli wspólnie do innego pomieszczenia. Pamiętajmy, że rozmowy w open space powinny być przeprowadzane po cichu i z poszanowaniem pracy innych. Dlatego jeżeli to właśnie nieustanne rozmowy współpracowników nam przeszkadzają, wówczas powinniśmy poprosić ich o to, aby zmienili swoje przyzwyczajenia, będąc przy tym jednocześnie stanowczym, lecz uprzejmym i empatycznym.
Odpowiednia organizacja miejsca pracy
Duży wpływ na poprawę koncentracji może mieć również organizacja naszego miejsca pracy. Jeżeli na naszym biurku znajduje się wiele przedmiotów, przez które nie możemy znaleźć potrzebnych nam w danej chwili produktów, wówczas rozpraszamy swoją uwagę, szukając w bałaganie danego przedmiotu. Warto więc wygospodarować taką przestrzeń, która będzie dobrze dopasowana do charakteru naszej pracy i umieścić w niej tylko te rzeczy, które są nam potrzebne podczas realizacji powierzonych nam zadań. Jest to szczególnie istotne w przypadku, kiedy pracujemy w trybie home office. Chociaż praca z domu jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem, to jednak wciąż wiele osób nie posiada odrębnego pomieszczenia, w którym wykonuje swoje obowiązki, w związku z czym na ich stanowisku pracy panuje chaos, który pogarsza ich koncentrację.
Jak przerwy w pracy wpływają na poprawę koncentracji?
Powinniśmy wiedzieć o tym, że nie jesteśmy w stanie maksymalnie skupiać swojej uwagi na wykonywanych przez nas czynnościach przez 8 godzin. Jest to niemożliwe, ponieważ nasz mózg również potrzebuje odpoczynku. Dlatego żeby maksymalnie efektywnie pracować, wbrew pozorom potrzebujemy przerw. Krótkie chwile odpoczynku pozytywnie wpływają nie tylko na zwiększenie koncentracji w pracy, ale także na naszą efektywność. Zaplanujmy więc sobie kilka przerw w ciągu dnia. Możemy wykorzystać w tym celu na przykład metodę Pomodoro lub inną technikę, dzieląc przydzielone nam zadania na poszczególne bloki pracy. Niezwykle istotne jest jednak, by tak samo jak sesje pracy, zaplanowane były nasze przerwy, abyśmy wiedzieli, że mamy szansę danego dnia odpocząć i przez chwilę odciążyć swój umysł, a jednocześnie wzmocnić ciało. Chwilę odpoczynku warto wykorzystać efektywnie na przykład na krótki spacer, kawę czy obiad.
Trening umysłu i ćwiczenia manualne na poprawę koncentracji w pracy
Systematyczne ćwiczenie umysłu ma bardzo duży wpływ na naszą pamięć i koncentrację. Niewiele osób jednak w dzisiejszych czasach gimnastykuje swój umysł. Dlatego żeby zmaksymalizować możliwości swojego umysłu, warto uczyć się nowych języków, przyswajać nowe informacje czy grać w gry logiczne bądź rozwiązywać krzyżówki. Pamiętajmy, że nasz umysł podobnie jak mięśnie potrzebuje wysiłku, aby był utrzymany w dobrej formie. Nie potrzeba wiele, aby go ćwiczyć, ponieważ wystarczy zapamiętywać na przykład słowa piosenek, rozwiązywać sudoku, grać w Scrabble i inne gry skojarzeniowe, układać puzzle czy czytać. Ćwiczenia manualne również dobrze wpływają na naszą pamięć i koncentrację. Dlatego rysowanie, malowanie, sklejanie modeli, robienie na drutach czy używanie niedominującej ręki do codziennych czynności również pozytywnie wpływa na pracę naszego mózgu i poprawia zdolności poznawcze, pamięć i koncentrację.
Odpowiednia dieta a koncentracja w pracy
Jeżeli nie będziemy odpowiednio się odżywiać i i zapomnimy o aktywności fizycznej, wówczas nasz organizm nie będzie dobrze funkcjonował. Pogorszy się również nasza koncentracja w pracy. Z tego powodu w natłoku codziennych obowiązków nie powinniśmy zapominać o regularnym spożywaniu dobrze zbilansowanych, zdrowych i odżywczych posiłków. Witaminy i minerały, które wpływają na pracę naszego mózgu, pamięć i koncentrację to przede wszystkim witaminy z grupy B, witamina C, D, E i A, a także żelazo, wapń, cynk, potas, magnez, kwas foliowy i fosfor. W naszej diecie nie może zabraknąć owoców i warzyw, a także ziół.
Powinniśmy stawiać na węglowodany złożone, czyli te, które znajdują się w makaronie pełnoziarnistym, pieczywie pełnoziarnistym, płatkach owsianych czy otrębach, a także do każdego posiłku dodawać białko, które znajdziemy w chudym mięsie, rybach, twarogu czy jajach. Niezwykle istotne jest, aby w naszej diecie znalazły się także dobre kwasy omega-3 i omega-6, które zawiera się na przykład w oliwa z oliwek. Wpływ na nasz mózg ma także lecytyna, którą znajdziemy w jajkach, produktach sojowych, orzechach, migdałach i kiełkach. Unikajmy natomiast tłustych i obfitych potraw zawierających cukry proste i produkty przetworzone, a także używek takich jak alkohol i papierosy. Pamiętajmy też o odpowiednim nawodnieniu, zarówno w domu, jak i w miejscu pracy.
Jak aktywność fizyczna wpływa na poprawę koncentracji w pracy?
Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, dlatego nie powinniśmy o niej zapominać. Pamiętajmy również, że ćwiczenia dotleniają nasz mózg i poprawiają cyrkulację krwi. Dlatego mogą one wpływać pozytywnie również na poprawę naszej koncentracji w miejscu pracy. Już 20 minut dowolnej aktywności fizycznej w ciągu dnia, jest w stanie poprawić nasz nastrój i dotlenić organizm. Dlatego nie musimy od razu zapisywać się na siłownię, jeżeli nie mamy na to ochoty, ale każdego dnia wyjść na spacer czy pójść na fitness. Świetny wpływ na pracę mózgu mają interwały, a także ćwiczenia gałek ocznych pozwalających koordynować pracę obu półkul mózgowych.
Jak odpoczynek i zdrowy sen wpływają na koncentrację w pracy?
W pracy powinniśmy pamiętać o regularnych przerwach, ponieważ nawet krótki odpoczynek pozwala nam się nieco odprężyć i z nową energią podejść do powierzonych nam zadań. Jednak również poza godzinami pracy powinniśmy pamiętać o odpoczynku, a także odpowiedniej higienie snu. Żeby odzyskać dobrą pamięć i koncentrację, musimy zapewnić sobie odpowiednią ilość snu. W przypadku osób dorosłych wystarczy już 7-8 godzin snu dziennie, aby bez problemu móc skoncentrować się na powierzonej im pracy.