Podaruj sobie trochę słońca, czyli słów kilka o witaminie D3

witaminy

W artykule przeczytasz

Aby utrzymać organizm w dobrej kondycji zdrowotnej potrzebujemy wielu składników odżywczych, w tym różnorodnych witamin. Jedną z nich jest witamina D3. Jaką rolę pełni ona w organizmie ludzkim? Kto jest szczególnie narażony na jej niedobory i kiedy należy postawić na suplementację (np. produktem Vigalex Forte, 2000 IU)? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Niezwykle ważna witamina

Organizm ludzki potrzebuje witaminy D3. do prawidłowego funkcjonowania, a jej głównym zadaniem jest utrzymanie zdrowych kości oraz zębów. Podaje się ją noworodkom już od pierwszych dni życia. W ten sposób dzieci chronione są przed groźną chorobą, jaką jest krzywica. W odniesieniu do dorosłych, odpowiednie stężenie witaminyD3.we krwi pomaga uniknąć choćby takich schorzeń jak osteoporoza, która osłabia kości i może być przyczyną różnorodnych, trudno gojących się złamań. O właściwym poziomie witaminy D3. we krwi nie mogą też zapominać kobiety planujące ciążę, które należą do grupy zwiększonego ryzyka niedoboru tej witamin. Ponadto o odpowiednią podaż tej cennej witaminy powinny zadbać też panie, które już są w ciąży albo karmią piersią. Składnik ten stanowi bowiem bardzo istotny element prawidłowego rozwoju dziecka już w okresie prenatalnym.

Najważniejsze źródła tej cennej witaminy

Skąd czerpać tę ważną dla ludzkiego organizmu witaminę? Na jej całkowitą dawkę w organizmie mają wpływ nasza dieta oraz częstotliwość ekspozycji na światło. Jeśli chodzi o pozyskiwanie tej cennej witaminy ze słońca, należy mieć na względzie, iż nie w każdych warunkach klimatycznych będzie to możliwe. W Polsce dostateczna ekspozycja na światło słoneczne jest możliwa tylko w okresie od maja do września i wymaga co najmniej 15-minutowego przebywania na słońcu dziennie między godziną 10.00 a 15.00, z odkrytymi przedramionami i podudziami, bez stosowania kremów z filtrami UV. Wśród pokarmów bogatych w witaminę D3. należy wymienić m.in. tłuste ryby (np. łosoś, makrela, halibut), oleje z ryb, żółtka jajek, wątróbkę czy też fortyfikowane produkty mleczne. Należy pamiętać jednak o tym, że ilość dostarczanej witaminy D3 .z diety nie zawsze jest wystarczająca do pokrycia norm, zwłaszcza w przypadku diet wegetariańskich czy wegańskich. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może okazać się suplementacja witaminy D3. (np. produktem Vigalex Forte 2000 IU).

Dlaczego warto postawić na lek?

W aptekach znajdziemy sporo różnorodnych preparatów, które zawierają witaminę D3., których regularna podaż pozwoli zapobiec niedoborom tego cennego składnika odżywczego (np. Vigalex Forte, 2000 IU). Decydując się na produkt z witaminą D3. zdecydowanie warto wybrać lek niż suplement diety. Leki z zawartością witaminy D3.są lepiej przebadane od suplementów diety, gdyż podlegają dużo bardziej szczegółowym regulacjom prawnym, a co za tym idzie są bezpieczniejsze w użyciu. Lek Vigalex w postaci małych, wygodnych do połknięcia tabletek dostępny jest bez recepty zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych.

Zobacz także:

Jak wybrać idealne pędzle do brwi?

Pędzle do brwi to niezbędne narzędzie w kosmetyczce każdej osoby dbającej o swoje brwi. Dzięki odpowiednim pędzlom można precyzyjnie kształtować,