Balkon jak z obrazka – jak go urządzić?

balkon

W artykule przeczytasz

Balkon to alternatywa ogrodowego tarasu w wielkomiejskim budownictwie, dlatego jest ogromnie pożądany podczas wyboru lokum. Jeśli masz to szczęście, że należy do Twojego mieszkania – świetnie! Pozostaje Ci jedynie odpowiednio go zaaranżować, aby był funkcjonalnym miejscem, w którym będziesz spędzać czas z przyjemnością. Na co warto postawić? Zajrzyj do artykułu, a z pewnością wybierzesz coś dla siebie.

Co warto mieć na swoim balkonie?

Praktyczny balkon to taki, na którym można usiąść z kawą, poopalać się, czy poczytać książkę. Powinny się więc na nim znaleźć meble takie jak krzesło oraz stolik – najlepiej gdy wybierzemy te z możliwością składania, co ułatwi ich schowanie gdy akurat nie będą potrzebne. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużym metrażem, dobrym pomysłem będą także meble w postaci zamykanych kufrów, które poza swoją podstawową funkcją przydadzą się także w kwestii przechowywania. Chwilę relaksu zapewnić mogą również hamaki oraz zawieszane na hakach huśtawki typu bocianie gniazdo, które docenią zarówno dzieci, jak i również nieco starsi użytkownicy.

Aby na ruchliwym osiedlu zapewnić sobie prywatność, dobrze jest zamontować na barierkach maty balkonowe, które można wybrać spośród licznych propozycji. Najbardziej popularne są te wiklinowe i bambusowe, jednak możliwości jest znacznie więcej. Ciekawą odmianą są bowiem maty balkonowe wykonane z trwałych tworzyw sztucznych lub technorattanu, którego ogromną zaletą jest możliwość dopasowania do mebli, dzięki czemu powstaje kompletna całość. Maty balkonowe są dobrym pomysłem nie tylko ze względu na sąsiadów. Jeśli dom zamieszkują czworonogi lub małe dzieci stanowią skuteczne zabezpieczenie przed wyślizgnięciem się, lub wyrzuceniem drobnych elementów.

Inne rzeczy, które uatrakcyjnią balkon

Poza meblami na balkonie warto postawić także na dodatki takie jak oświetlenie. Dzięki niemu nie tylko zyskamy szansę spędzania czasu na powietrzu późną porą, ale przy okazji stworzymy przytulny klimat. Mogą ku temu służyć wiszące girlandy, które można rozciągnąć przez całą długość balkonu lub też postawić na propozycje inspirowane lampionami, które są wspaniałą dekoracją przestrzeni. W przypadku oświetlenia najlepiej jest postawić na modele solarne, dzięki czemu nie trzeba będzie ponosić kosztów za prąd, a balkon będzie non stop oświetlony.

Jeśli zależy nam na ładnej, a przy okazji niewychładzającej się posadzce, dobrze jest też zastanowić się nad wykończeniem podłogi. Świetnym pomysłem są gotowe, sprzedawane na sztuki panele w formie podestów, które w prosty sposób łączy się ze sobą, a montaż nie wymaga kleju ani wkrętów. Ich atutem jest to, że nie zatrzymują wilgoci, a do tego można je bez trudu zdjąć, gdy tylko najdzie nas na to ochota.

Zobacz także: