Odżywki białkowe – jak dobierać pod kątem celów treningowych?

Scoop of protein with bottle on the table

W artykule przeczytasz

Niezależnie od naszego celu, trening powinien być wspomagany różnymi, dobrze dobranymi odżywkami w celu zmaksymalizowania jego efektów. Stosowanie odżywek białkowych kojarzy się głównie z budowaniem masy mięśniowej. Trzeba jednak wiedzieć, że są one również przydatne podczas redukcji. Jaki rodzaj odżywki białkowej dobrać pod konkretny cel treningowy? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł!

Odżywka białkowa – co to jest?

Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningiem, warto wyjaśnić, czym są właściwie odżywki białkowe. Jest to specjalny produkt żywieniowy, którego zadaniem jest wzbogacenie naszej codziennej diety o wysokiej jakości białko. Dlaczego czasem jest to konieczne? Ponieważ ten makroskładnik najtrudniej ze wszystkich uzupełniać z pożywienia. Węglowodany i tłuszcze stosunkowo łatwo dostarczyć do swojego organizmu. Z białkiem sprawa jest niestety bardziej skomplikowana.

Najpopularniejszym źródłem białka jest mięso i ryby, których wysokie spożycie jest trudne ze względu na konieczność obróbki termicznej. Białka roślinne możemy z kolei znaleźć w roślinach strączkowych, soi, nasionach oraz orzechach. Aby jednak dostarczyć pełnowartościowe białka wieloskładnikowe, konieczne jest przyrządzenie koktajlu białkowego. Jest to bardzo praktyczny sposób, aby zapewnić swojemu organizmowi wyposażenie w odpowiednią ilość tego makroskładnika.

Jakie białko wybrać podczas odchudzania?

Redukcja tkanki tłuszczowej to zadanie trudne i czasochłonne. Aby proces mógł przebiegać skutecznie, konieczne jest wyposażenie się w pełnowartościowe białko. Odżywki z białkiem powinny spełniać kilka kryteriów, wśród których należy wymienić: pełnowartościowy profil aminokwasowy, niską zawartość węglowodanów i tłuszczy, wysokie stężenie białka oraz wartościową metodę pozyskiwania. Miłym dodatkiem będą dobre walory smakowe.

Wymagań tych nie spełnia białko roślinne. Złym wyborem będą również białka stworzone na bazie albuminy wołowej ze względu na powolne wchłanianie. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą białka serwatkowe, a konkretnie izolat. Posiada on znakomite parametry i właściwości wpisujące się w potrzeby osoby, która pracuje nad redukcją masy ciała. Producenci oferują tę wersję odżywki w wielu wersjach smakowych, więc nie będzie problemu, aby znaleźć coś dla siebie.

Jakie białko wybrać, aby zbudować mięśnie?

Wysoki udział białka w diecie powszechnie kojarzy się właśnie z budowaniem mięśni, choć jak widać, jest on użyteczny także podczas odchudzania. Co ciekawe – parametry białka wykorzystywanego podczas tych dwóch procesów wcale znacznie się nie różnią. Podczas „robienia masy” można z powodzeniem zastosować ten sam rodzaj odżywki, co podczas redukcji. Jedyną różnicą jest większa swoboda doboru. Dietę można wzbogacić również o inne rodzaje białka.

Z tego właśnie powodu podczas pracy nad mięśniami dobrym pomysłem może być stosowanie tzw. mieszanki białek, czyli połączenia kilku frakcji. Jednym z najpopularniejszych jest połączenie koncentratu z izolatem. Wiele osób stosuje również białka wołowe, ponieważ zawierają one dużo kreatyny. Stosując ten wariant, trzeba jednak pamiętać, że kreatyna stosowana w odżywkach wołowych to najczęściej dodatek monohydratu, który można kupić oddzielnie.

Zobacz także: