Katar jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości, nasilających się w okresie przeziębienia. Świadczy on zwykleo infekcji wirusowej i często wraz z nim występują u chorego objawy takie jak ból gardła czy kaszel. Zapchany nos pojawia się najczęściej przy przeziębieniu, grypie lub innego rodzaju infekcjach, które obejmują górne drogi oddechowe. Zatkanie nosa może być jednak również skutkiem reakcji alergicznej organizmu. W okresie choroby należy przyjmować środki pozwalające na zmniejszenie dolegliwości, które powoduje niedrożność nosa.
Jakie leki na katar są obecnie dostępne w aptekach?
Obecnie na rynku znajduje się bardzo dużo różnorodnych leków na katar przeznaczonych dla dorosłych oraz dla dzieci. Należą do nich:
krople do nosa, w tym aerozole,
plastry aromatyczne,
spray do nosa,
tabletki i kapsułki.
zestawy do płukania nosa,
preparaty do inhalacji.
W asortymencie aptek wśród leków na katar znajdują się również maści do nosa oraz inne środki wzbogacone, chociażby. witaminą A. Niektóre z produktów zawierają także olejki roślinne, takie jak: eukaliptusowy, goździkowy, kajeputowy lub jałowcowy.
Jak działają poszczególne leki na katar?
Wybór najwłaściwszego leku na katar zależy od tego, który ze sposobów jego aplikacji jest dla nas najmniej uciążliwy i jaką ulgę pragniemy sobie sprawić.
Aerozol do nosa na katar jest bardzo wygodny w użyciu. Zmniejsza przekrwienie błon śluzowych oraz rozszerza przewody, które odprowadzają zalegającą wydzielinę śluzową. Może być stosowany przy dolegliwościach, takich jak:
obrzęk błony śluzowej,
zatkany nos,
wyciek wydzieliny z nosa,
zapalenie zatok przynosowych,
zapalenie błony śluzowej,
zapalenie trąbki słuchowej,
alergia.
Natomiast plastry aromatyczne zawierają olejki eteryczne, posiadające właściwości pozwalające na odblokowanie nosa i nawilżenie błon śluzowych górnych dróg oddechowych, co powoduje, że ułatwiają one oddychanie.
Z kolei zestawy do płukania nosa posiadają w swoim składzie chlorek sodu. Dzięki płukance można dokładnie oczyścić jamę nosową oraz zatoki, a także usunąć usunięte patogeny. Natomiast tabletki na katar pozwalają na zmniejszenie uczucia zatkanego nosa. Często zawierają one ibuprofen.
Kupując leki na katar należy pamiętać, iż najlepsze z nich oprócz likwidacji kataru, przyczyniają się również do nawilżenia błon śluzowych, zwiększając komfort pacjenta.
Wśród leków na katar znajdują się również preparaty, które opierają się jedynie na naturalnych składnikach. Należą do nich: mięta pieprzowa, eukaliptus, czy jałowiec. Te specyfiki mają bardzo delikatną formułę i są bezpieczne dla pacjenta.
Do skutecznych leków na katar należy również woda morska, którą można stosować nawet przez dłuższy czas. Jest to roztwór sterylny i fizjologiczny. Nawilża ona i oczyszcza błonę śluzową, a także wspomaga niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych.