Jakie kary za jazdę po spożyciu alkoholu 2022?

Jazda po alkoholu w 2022 roku

W artykule przeczytasz

Jazda na podwójnym gazie jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, widocznym wśród krajowych kierowców. Pijany kierowca stwarza zagrożenie tak dla siebie, jak i dla innych uczestników ruchu. Wraz z datą 1 stycznie 2022 roku w życie weszło nowe prawo, które zmienia kary za jazdę na podwójnym gazie. Część zmian z ustawy będzie obowiązywać od września tego roku. Przyjrzyjmy się bliżej wprowadzonym zmianom.

Stan nietrzeźwości, a stan po użyciu alkoholu

W Polsce prawo cały czas określa dwa przypadki jazdy po alkoholu:

  • stan nietrzeźwości,
  • stan po użyciu alkoholu.

Jazda w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem, a konsekwencje jego popełnienia, o których za chwilę, są znacznie gorsze. Przestępstwo popełniamy siadając za kierownicą auta i mając we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu. W litrze wydychanego powietrza oznacza to wartość przekraczająca 0,25 mg alkoholu.

Jazda po alkoholu według obowiązujących przepisów jest tylko wykroczeniem i nie jest jeszcze przestępstwem. Stan po użyciu alkoholu występuje wtedy, kiedy we krwi jest od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. W litrze wydychanego powietrza oznacza to wartości od 0,1 do 0,25 mg alkoholu.

Kara za jazdę w stanie po użyciu alkoholu

Jeśli mamy od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi oznacza to, że popełniamy wykroczenie. Jednak samo popełnienie wykroczenia, nie oznacza braku kary. Obecnie grozi nam 30 dni aresztu lub mandat karny w wysokości minimum 2500 złotych oraz 10 punktów karnych. Od 1 stycznie 2022 roku zmieniła się maksymalna wysokość grzywny, którą może nałożyć na nas sąd i wynosi ona 30 000 złotych.

Obecnie obowiązujące przepisy ulegną zmianie 17 września 2022 roku. Od tej daty na konto kierowcy trafi 15 punktów karnych. Jeśli to wykroczenie zostanie popełnione przez kierowcę ponowie w ciągu 2 lat, kwota minimalnego mandatu wzrasta do 5000 złotych. Do tego dochodzi zakaz prowadzenia auta od 6 miesięcy do 3 lat.

Popełnienie przestępstwa, czyli jazda w stanie nietrzeźwości

Jeśli zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi ponad 0,5 promila, oznacza to, że popełnił on przestępstwo. W związku z tym prawo przewiduje inny wymiar kary, niż w przypadku wykroczenia. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi nam:

  • zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych od 3 do nawet 15 lat,
  • wpłacenie kary w wysokości od 5000 do nawet 60 000 złotych na rzecz Pomocy Postpenitencjarnej oraz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym,
  • ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat,
  • grzywna, której wysokość jest zależna od dochodu kierowcy i może wynosić od 10 do nawet 540 stawek dziennych. Sąd przyjmuje, że stawka dzienna wynosi od 10 do 2000 złotych.

17 września tego roku w życie wchodzą zmiany, które spowodują wzrost stawki OC, jeśli kierowca popełnił przestępstwo w postaci jazdy na podwójnym gazie. Będzie to miało również związek z liczbą punktów karnych na koncie kierowcy. Im więcej punktów, tym wyższa składka OC. Oczywiście na ostateczną wycenę ubezpieczenia będą miały wpływ czynniki brane pod uwagę obecnie, tak jak: czas posiadania prawa jazdy, wiek kierowcy, pojemność silnika, itd.

Wypadek, a jazda po wpływem alkoholu

Najwyższe kary grożą w momencie, jeśli kierowca po alkoholu spowoduje wypadek komunikacyjny. Konsekwencje jakie ponosi kierowca, są inne, jeśli w wypadku były ofiary śmiertelne, a inne, jeśli takich ofiar nie było.

Jeśli miała miejsce kolizja bez ofiar śmiertelnych kierowcy grozi grzywna od 10 000 do 60 000 złotych, zakaz prowadzenia pojazdów przez okres od 3 do 15 lat oraz kara więzienia do 4,5 roku.

Jeśli podczas wypadku ofiary doznały uszczerbku na zdrowiu, kierowcy grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 12 lat, grzywna w wysokości od 10 000 do 60 000 złotych oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Jeśli wypadek miał ofiary śmiertelne, kierowca na podwójnym gazie może zostać pozbawiony wolności od 3 do 16 lat, a kwota kaucji oraz zakaz prowadzenia pojazdów jest taki sam, jak w przypadku spowodowania uszczerbku na zdrowiu ofiary wypadku.

Należy również pamiętać, że ubezpieczyciel może domagać się tzw. regresu, czyli zwrotu należności jaka została wypłacona poszkodowanym w wypadku. Tak samo wygląda sytuacja, jeśli chodzi o Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jazda pod wpływem alkoholu – 1,5 promila i konfiskata auta

Rząd przyjął projekt zmian w sprawie konfiskaty auta. Jednak do jego wprowadzenia może upłynąć jeszcze parę miesięcy. Nowelizacja ustawy mówi o tym, że kierowca, który będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, będzie miał skonfiskowane auta przez policje na okres 7 dni. W tym czasie prokurator zabezpiecza mienie, a ostatecznie o samochodzie zdecyduje sąd. Dokładnie takie same przepisy mają obowiązywać w przypadku recydywistów, u których zostanie wykryte 0,5 promila alkoholu we krwi. Nie ma znaczenia, czy taki kierowca spowodował wypadek.

Konfiskata samochodu jest przepisem, który obowiązuje w wielu krajach Europy. Również zaostrzenie kar za jazdę po alkoholu zbiera bardzo dobre opinie wśród kierowców. Aby uniknąć problemów wystarczy odpowiedzialność kierowcy, który nie wsiądzie do auta na podwójnym gazie.

Jazda pod wpływem alkoholu to nie tylko zakaz prowadzenia pojazdu mechanicznego, może również p0odlegać karze pozbawienia wolności. W związku z tym nie warto ryzykować. Jesli natomiast taka sytuacja miała miejsce koniecznie trzeba skontaktować się z profesjonalnymi prawnikami np. z Lextraffic.pl.

Zobacz także: