Jakie buty do biegania wybrać?

W artykule przeczytasz

Bieganie to jeden z najlepszych sposobów na aktywność ruchową. Dzięki tego rodzaju ruchowi możemy zarówno poprawiać zdrowie, jak i kondycje. Aby jednak bieganie było skuteczne i bezpieczne, warto zadbać o odpowiedniej jakości sprzęt. Podstawą jest tu rzecz jasna dobrze dobrane obuwie. Niestety jak się okazuje to jak wybrać buty do biegania nie jest wcale takie proste. Wszystko dlatego, że zarówno modeli, jak i jego rodzajów jest bardzo wiele. Aby więc nieco ułatwić tę sprawę, stworzyliśmy niniejszy poradnik, który mamy nadzieję, pomoże wszystkim zainteresowanym.

Jakie buty do biegania wybrać? Określ typ stopy

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać przy wyborze obuwia, jest określenie typu posiadanej stopy. Niestety ten punkt jest dosyć często pomijany, gdy ludzie zastanawiają się nad tym, jakie buty do biegania wybrać a szkoda. Wielu ekspertów wskazuje bowiem, że to właśnie kwestia posiadanego typu stopy jest najistotniejsza w sytuacji wyboru obuwia sportowego. Określenie typu stopy polega w dużej mierze na oszacowaniu tego, w jaki sposób układa się kończyna, podczas kontaktu z podłożem. Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje stopy. Może ona być więc neutralna, pronująca lub supinująca. Poradników o poszczególnych typach oraz jak je rozpoznać jest dosyć sporo, więc nie będziemy się tu szeroko na ten temat rozpisywać. Pamiętajmy jednak, że typ stopy ma fundamentalne znaczenie przy wyborze obuwia do biegania.

Jakie buty do biegania wybrać? Określ wagę

Dość istotną sprawą, przy wyborze obuwia dla biegacza jest ustalenie naszej wagi. Okazuje się bowiem, że zupełnie innych butów potrzebować będą osoby stosunkowo szczupłe, a innego mające nadwagę. Gdy więc dźwigamy na sobie balast niepotrzebnych kilogramów, to zwróćmy uwagę, aby but miał dobrą amortyzację. Podczas wykonywania aktywności fizycznej, kości i stawy każdorazowo są przecież obciążane podczas kontaktu z podłożem, więc dobra amortyzacja tychże uderzeń to sprawa kluczowa z punktu widzenia bezpieczeństwa biegania.

Jakie buty do biegania wybrać? Te wygodne!

No dobrze, a więc czy można w jakiś sposób podsumować wszystko to, o czym napisaliśmy powyżej? Jak się okazuje jak najbardziej tak. Kiedy nie chcemy za bardzo wnikać w szczegóły, jak wygląda dobór obuwia do biegania, to niech przyświeca nam jedna zasada. Otóż buty do biegania mają być przede wszystkim komfortowe. Na nic nie zda się bowiem nawet najlepszy model butów nike, gdy nie będziemy czuli się w nich komfortowo. Pamiętajmy też, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze pomóc może nam specjalista. Każdy dobry sklep dla biegacza ma taką osobą na swoim pokładzie i ona z pewnością również doradzi nam, co powinniśmy wybrać. Warto zapytać o wszystko, gdyż modeli i rodzajów butów na jogging jest dość sporo.


Artykuł powstał we współpracy z kobiecym serwisem biegowym kobietabiega.pl

Zobacz także: