Gdzie znaleźć najlepsze kursy walut?

kredyt

W artykule przeczytasz

Z różnych powodów kupujemy waluty obce. Czasami w celu sfinalizowania zakupów za granicą, wakacji, niektórzy spłacają kredyty walutowe lub wymieniają środki zarobione za granicą. Jednak niezależnie od naszej motywacji zdecydowanie każdy w tej sytuacji sprawdza aktualne kursy walut. Zakup obcej jednostki monetarnej w korzystnej cenie jest ulgą dla naszego portfela, a w szczególności niepewnej sytuacji gospodarczej na świecie, gdy notowania walut w niektóre dni szaleją.

Dynamiczne notowania walut na rynkach

Oczywiście nie każdy musi się interesować wydarzeniami gospodarczymi, które wpływają na kursy walut. Sytuacja na rynkach jest bardzo dynamiczna i składa się na nią wiele czynników, dlatego najczęściej sprawdzamy po prostu ogólnodostępne średnie kursy walut lub prognozy. Jednak, gdy zależy nam na zakupie np. euro, to już warto przyjrzeć się bliżej bardziej szczegółowym wykresom. Wiele również zależy od tego, gdzie planujemy zakupić walutę obcą – ma to o tyle znaczenie, że w zależności od miejsca możemy sporo przepłacić lub zaoszczędzić. Kurs walut może się różnić wysokością w zależności od spreadu (różnica między kursem zakupu i sprzedaży), jaki nakłada miejsce sprzedaży.

Kantorowe kursy walut vs bankowe kursy walut

Kantory stacjonarne zwykle są najmniej korzystną opcją. Kursy walut w nich są najwyższe, a na dodatek musimy doliczyć czas, który poświecimy na dojazd do placówki oraz ewentualne ryzyko przewożenia sporych sum gotówki. Dodatkowo często nie będziemy mieć możliwości sprawdzenia, jakie są bieżące kursy walut w danym kantorze i może się okazać, że transakcja może nas kosztować więcej niż zakładaliśmy. Wymianę walut oferują również banki, w których kursy można sprawdzić w internecie, a na dodatek za pomocą sieci wymienić pieniądze. Jednak kursy walut w bankach, mimo że mogą być niższe niż w kantorach stacjonarnych, to wcale nie są najlepsze na rynku. Banki oferując wymianę walut utrzymują wysokie spready, a czasami nawet, przy niektórych transakcjach mogą doliczać dodatkowe opłaty.

Kursy walut online – czy w internecie najkorzystniej?

Alternatywą dla kantorów stacjonarnych i banków mogą być kantory internetowe oraz platformy wymiany walut online. Przykładowo w serwisie Walutomat.pl (https://www.walutomat.pl/kursy-walut/ ) można śledzić notowania walut online oferowane w serwisie oraz kurs średni czterech głównych par walutowych. Walutomat.pl jest społecznościową platformą walut, która oferuje wymianę bez spreadu, do transakcji doliczania jest jedynie prowizja wysokości 0,2 proc. Jeżeli zastanawiamy się, czy warto śledzić w Walutomacie kursy walut online, to odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca. Warto zauważyć, że w tym serwisie o kursach walut decydują sami użytkownicy, więc tego typu rozwiązanie będzie z pewnością korzystne dla naszego portfela.

Zobacz także: