Czym jest dropshipping i jak zacząć krok po kroku? Przepis na pracę z każdego miejsca na świecie

W artykule przeczytasz

Obecnie coraz więcej osób  docenia korzyści związane z pracą zdalną. Dlatego szuka sposobów, by móc zarabiać bez wychodzenia z domu. Jeżeli lubimy home office, możemy być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę i wykonywać obowiązki służbowe w określonych godzinach poza siedzibą firmy, ale również spróbować swoich sił jako freelancer czy przedsiębiorca. Jeśli chcielibyśmy móc pracować z każdego miejsca na świecie, a jednocześnie nie dysponujemy dużym wkładem, jaki moglibyśmy wnieść w swój biznes, powinniśmy zainteresować się dropshippingiem. Czym dokładnie jest dropshipping i  jak funkcjonuje taki sklep internetowy, a także jak zacząć dropshipping krok po kroku? Podpowiadamy.

Czym jest dropshipping? Własny sklep e-commerce online

Dropshipping to pojęcie, które jest wykorzystywane już od pewnego czasu. Dlatego z pewnością kiedyś musieliśmy słyszeć o takim biznesie online. Czym jest jednak dokładnie dropshipping? To model logistyczny prowadzenia sklepu internetowego, który wiąże się z maksymalną redukcją kosztów związanych z utrzymaniem takiej firmy, a także zmniejszeniem zakresu obowiązków jej właściciela. Dropshipping pozwala więc na prowadzenie własnego sklepu internetowego, w którym mogą znajdować się setki różnych towarów bez konieczności posiadania magazynu czy zajmowania się wysyłkami takich przedmiotów ze względu na to, że wszystkie oferowane produkty wysyłane są bezpośrednio od producenta, z hurtowni bądź też magazynu. 

Osoba, która zajmuje się sprzedażą w modelu dropshippingowym prowadzi sklep internetowy całkowicie zdalnie. Do jej zadań należy pozyskiwanie klientów i ich obsługa związana z wszelkimi formalnościami dotyczącymi sprzedaży, zwrotów czy reklamacji. Właściciel sklepu w modelu dropshippingowym powinien zajmować się prezentacją oferty w taki sposób, aby jak najwięcej użytkowników witryny chciało kupić konkretne produkty właśnie za jej pośrednictwem. Dzięki temu dropshipping pozwala zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale również pieniędzy, które musielibyśmy przeznaczyć na wynajęcie magazynu, a także zatrudnienie pracowników, którzy zajmowaliby się pakowaniem i wysyłaniem towarów. Dzięki temu model dropshippingowy pozwala nam pracować zdalnie z dowolnego miejsca na świecie, a jednocześnie nie wiąże się z koniecznością ponoszenia ryzyka inwestycyjnego w towary i posiadania dużego wkładu własnego.

Może Cię również zainteresować: Sprzedaż na Amazonie jako dodatkowy sposób na zarobienie do pensji!

Jak funkcjonuje model dropshippingu? Dropshipping krok po kroku

Dropshipping to model biznesowy, który pozwala nam sprzedawać produkty w swoim sklepie internetowym bez konieczności ich posiadania w magazynach. Automatyzacja takiego procesu i obecnie dostępne platformy sprzedażowe pozwalają nam sprawdzać stan magazynowy u naszego dystrybutora, dzięki czemu taki sklep online funkcjonuje bardzo sprawnie. Automatyzacja dostępna na platformach sprzedażowych sprawia też, że realizacja zamówienia odbywa się praktycznie bez naszego udziału. Dzięki temu sprzedaż produktów w modelu dropshippingowym pozwala nam bez konieczności poświęcania sporo czasu i pieniędzy na uruchomienie sklepu internetowego i jego wyposażenie zarabiać na marży, a dodatkowo oferować znacznie szerszy asortyment niż sklepy online, które dysponują tylko ograniczonym magazynem. 

Sklep internetowy w tym modelu może założyć praktycznie każda osoba, ponieważ nie takie działanie nie wymaga dużej wiedzy. Warto jednak znaleźć pewną niszę, aby móc realnie zarabiać na sprzedaży produktów. Ze względu na to, że dropshipping nie wymaga posiadania własnej firmy, na początku możemy zdecydować się na integrację z hurtowniami w ramach działalności nierejestrowanej. Dopiero wtedy kiedy nasz sklep zacznie przynosić większe zyski, będziemy musieli zarejestrować swoją własną firmę, co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Mimo to jednak oszczędność czasu i pieniędzy, jaką gwarantuje prowadzenie sklepu internetowego w modelu dropshippingu, sprawia, że wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie i uważa je za niezwykle opłacalne.

Prowadzenie sklepu internetowego opartego o dropshipping jest dość łatwe. Jak więc krok po kroku rozpocząć dropshipping? Najpierw powinniśmy uruchomić platformę handlową do sprzedaży. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych gotowych rozwiązań, które pozwalają na stworzenie sklepu internetowego praktycznie bez żadnych umiejętności. Wśród najpopularniejszych platform sprzedażowych wymienia się na przykład:

  • Shoplo, 
  • WooCommerce, 
  • SkyShop, 
  • PrestaShop, 
  • Shoper, 
  • Shopify.

Poszczególne oprogramowania różnią się między sobą funkcjonalnością, możliwością dostosowania strony pod SEO, ale także kosztami prowadzenia strony. Jeżeli jednak chcemy, możemy samodzielnie stworzyć własny sklep internetowy. Takie działanie będzie wymagało od nas jednak pewnych umiejętności programistycznych oraz graficznych. Wybierając platformę do stworzenia sklepu online, pamiętajmy jednak, by oferowała ona możliwość integracji z rozwiązaniami dla dropshippingu. 

W kolejnym kroku powinniśmy wybrać hurtownię do dropshippingu, z której będziemy pobierać informacje o asortymencie, a także która zajmie się magazynowaniem i wysyłką zamówień do klientów. Jeśli chodzi o dobór hurtowni mamy, do wyboru kilka możliwości, ponieważ możemy poszukać takiego biznesu na własną rękę, ale też skorzystać ze specjalnej platformy dedykowanej współpracy między sprzedawcami i hurtownikami. Kiedy już nawiążemy współpracę z hurtownią dropshippingu, wówczas musimy zająć się stworzeniem wartościowych opisów, a także promowaniem sklepu, a więc zacząć pozyskiwać zamówienia. Kiedy klient dokona zakupu w naszym sklepie internetowym w modelu dropshippingu, wówczas takie zamówienie powinniśmy przekazać do dostawcy, który będzie odpowiedzialny za jego wysyłkę. Jak widać, sklep modelu dropshippingowym wymaga od właściciela sklepu internetowego dużego zaangażowania w procesy marketingowe, ponieważ tylko pozyskując klientów i pozwalając im zapoznać się z naszym produktem, mamy szansę na wygenerowanie sporej sprzedaży.

Czy dropshipping jest legalny? Prawo a model biznesowy dropshipping

Osoby, które chciałyby pracować z dowolnego miejsca na świecie i mieć realny wpływ na wysokość swoich zarobków, bardzo często interesują się możliwościami, jakie daje dropshipping. Jednym z pierwszych pytań, jakie przyszłym właścicielom takich sklepów online przychodzi do głowy, jest jednak to dotyczące tego, czy dropshipping jest legalny. Otóż tak. Dropshipping przy jest całkowicie legalną metodą prowadzenia sklepu i warto wiedzieć o tym, że jest to model logistyczny stosowany przez wielu właścicieli sklepów internetowych. Prawdopodobnie już niejednokrotnie robiliśmy zakupy właśnie w sklepie, który działał w modelu dropshippingu. Pamiętajmy jednak, że aby taki model biznesu był całkowicie legalny, musimy jak każdy przedsiębiorca dopełniać pewnych formalności, by nasza firma była prowadzona całkowicie legalnie, a więc na przykład prowadzić księgowość, rozliczać podatek dochodowy czy odprowadzać składki do ZUS. 

Dodatkowo jako właściciel sklepu na platformie dropshippingowej powinniśmy zamieścić dane identyfikacyjne, a więc nazwę firmy, jej adres, NIP oraz dane kontaktowe, a także regulamin sklepu internetowego, politykę prywatności i politykę cookies, a także warunki zwrotów i reklamacji, dokumentację RODO oraz formularze kontaktowe. Co więcej, na początku nasz sklep w modelu dropshippingowym możemy prowadzić, nie posiadając własnej firmy, a więc rozliczać się na warunkach nierejestrowanej działalności. Wówczas, aby działania takie były legalne, musimy odprowadzać podatek. Nie mamy jednak obowiązku opłacania składek ZUS. Pamiętajmy jednak, że nie rejestrowana działalność ma wiele ograniczeń. Najważniejszym z nich jest to dotyczące miesięcznych przychodów, które nie mogą przekraczać 75% minimalnego wynagrodzenia. Dlatego, jeżeli chcielibyśmy, aby nasza firma przynosiła większe zyski i by była naszym jedynym źródłem utrzymania, powinniśmy zadbać o to, by pozyskać pewne grono klientów, które zagwarantuje nam wyższe zyski. Wówczas jednak będziemy musieli zarejestrować naszą działalność.

Jak zacząć biznes w tym modelu? Jak zacząć sprzedawać we własnym sklepie?

Wiele osób zastanawia się, jak zacząć sprzedawać produkty we własnym sklepie internetowym. Wykonanie powyższych kroków to jednak nie wszystko, ponieważ najpierw musimy mieć pewien pomysł na to, jakie produkty chcemy oferować naszym klientom. Warto w takiej sytuacji zastanowić się nad tym, jaką niszę moglibyśmy zaspokajać. W modelu dropshippingu funkcjonują jednak różne sklepy online. Oferują one zarówno produkty spożywcze, na przykład z zakresu zdrowej żywności ale też wyrobów cukierniczych czy standardowych produktów spożywczych. Wiele sklepów w modelu dropshippingu oferuje również ubrania i buty, książki sprzęty AGD i RTV, a także sprzęty sportowe. W związku z tym konkurencja na rynku może być spora. Te sklepy, które funkcjonują w modelu dropshippingu już od dawna, często mają stałe grono zaufanych klientów i budowały swoją wiarygodność przez wiele lat. Dlatego wybierając asortyment do swojego sklepu internetowego, warto obserwować aktualne trendy, a także działać sezonowo, oferując w pewnych okresach na przykład ozdoby świąteczne, znicze czy artykuły papiernicze i pomoce szkolne.

Dropshipping – jak zacząć biznes? Połączenie sklepu internetowego z hurtownią. Integracja magazynu dostawcy z klientem, czyli zewnętrzna obsługa zamówień

Prowadzenie firmy dropshipping w odróżnieniu tradycyjnych sklepów internetowych wymaga połączenia sklepu z hurtownią. Dlatego wybór dostawcy dropshipping jest niezwykle istotny zarówno z uwagi na możliwość narzucenia jak najwyższej marży, ale również dotyczy możliwości jak najlepszej obsługi klienta. Dlatego niezależnie od tego, co chcemy sprzedawać w swoim sklepie, wszelkie działania związane z tą dziedziną, należy zacząć od znalezienia hurtowni oferującej towary, które chcemy sprzedawać.

Niezwykle istotne jest, by udostępniała możliwość automatycznego połączenia jej stanów magazynowych z naszą platformą sprzedażową. Obecnie na wielu różnych forach internetowych, a także w grupach w mediach społecznościowych takich jak dropshipping Polska, można znaleźć porady dotyczące doboru idealnego dostawcy, a także ogłoszenia hurtowni, które współpracują ze sklepami internetowymi działającymi w takim modelu. Pamiętajmy również, że nie każda branża jest przesycona sklepami internetowymi działającymi w modelu dropshippingowym. Dlatego w przypadku niektórych sektorów znalezienie odpowiedniego dostawcy może być sporym wyzwaniem.

Jak działa dropshipping bez firmy? Jak zacząć dropshipping bez firmy?

Osoby, które chciałyby postawić swoje pierwsze kroki w branży e-commerce i założyć sklep internetowy w modelu dropshippingowym, często obawiają się, że taki biznes nie będzie przynosił oczekiwanych zysków i że koszty prowadzenia działalności gospodarczej przewyższą wpływy z marży narzuconej na dostępny w sklepie asortyment. Z tego powodu wiele osób obawia się zakładać własną działalność gospodarczą po to, aby uruchomić sklep dropshipping. Pamiętajmy jednak, że dropshipping umożliwia nam handlowanie produktami bez posiadania firmy. W takim przypadku musimy wykonać wszystkie kroki, które dotyczą również firm, a więc tworzyć stronę internetową, znaleźć dostawców, stworzyć odpowiednie opisy asortymentu i zadbać o reklamę sklepu. Jednak jeżeli nasze zyski nie będą przekraczały 75% minimalnego wynagrodzenia w danym roku, wówczas możemy taki sklep prowadzić bez firmy w ramach działalności nierejestrowanej.

Czy sprzedaż w modelu dropshippingowym jest opłacalna? Jaki zysk może przynieść nam taka działalność gospodarcza?

Skoro już wiemy, czym jest i jak zacząć dropshipping, warto odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, czy sprzedaż w takim modelu jest opłacalna. Wiele zależy od tego czy oferowane przez nas produkty będą miały konkurencyjne ceny, a także, czy zadbamy o reklamę naszego biznesu. Dlatego przed założeniem sklepu dropshippingowego, powinniśmy sprawdzić m.in. naszą konkurencję. Warto również zobaczyć, pod jakimi frazami w wynikach wyszukiwania pojawiają się oferowane przez nas produkty. Na tej podstawie powinniśmy dobrać odpowiednie działania marketingowe. Możemy więc zająć się zarówno reklamą Google Ads, jak i stworzyć profil firmy na TikToku, Instagramie czy Facebooku i tworzyć treści nawiązujące do naszego asortymentu.

Prowadzenie sklepów w modelu dropshippingowym może być bardzo opłacalne. Jest to model zarabiania, który kusi wiele osób ze względu na to, że możemy prowadzić własny biznes z dowolnego miejsca na świecie i łączyć życie prywatne z zawodowym, a jednocześnie nie wymaga od nas dużego kapitału. Dodatkowo wiąże się z mniejszą odpowiedzialnością, ponieważ właściciel takiego sklepu jest odpowiedzialny za reklamę i pozyskiwanie zamówień, a także utrzymywanie relacji ze swoimi klientami. Nie wysyła on jednak produktów. W takim modelu nie inwestujemy towar, a więc nie musimy zamrażać gotówki, dzięki czemu możemy szybko zmieniać asortyment, jeżeli ten, który obecnie oferujemy, nie cieszy się dużym zainteresowaniem.

Zobacz także: