16 typów osobowości. Poznaj swoje wewnętrzne Ja

W artykule przeczytasz

Podstawowe typy osobowości obejmują cztery temperamenty: sangwinika, choleryka, flegmatyka i melancholika. Istnieje jednak znacznie więcej cech, którymi można kierować się, przypisując danej osobie konkretny typ osobowości. Nasze preferencje w sposobie postrzegania świata zależą od wielu czynników, jednak głównie warunkują je nasze wewnętrzne cechy. Poznając swój typ osobowości, możemy więcej dowiedzieć się na swój temat. Żeby dowiedzieć się, jaki mamy typ osobowości, wystarczy rozwiązać specjalny test. Jak poznać swoje wewnętrzne ja i czym wyróżnia się 16 typów osobowości? Podpowiadamy.

Jakie są typy osobowości?

Teorie dotyczące typów osobowości towarzyszą ludzkości niemal od zarania dziejów, ponieważ już żyjący prawie 400 lat przed naszą erą Hipokrates, czyli jeden z prekursorów współczesnej medycyny wyodrębnił cztery rodzaje temperamentów: sangwinika, choleryka, a także melancholika i flegmatyka. Badania dotyczące osobowości prowadziło wielu uczonych, takich jak na przykład Carl Jung będący jednym z twórców psychologii głębi, na bazie której stworzył koncepcję psychologii analitycznej. 

Ten szwajcarski psychiatra, psycholog i naukowiec wprowadził kolejne typy osobowości, jednak uważał, że główne cechy osobowości można podzielić na te należące do ekstrawertyków oraz introwertyków. Twierdził, że ludzka świadomość funkcjonuje w kilku trybach. Pierwszym z nich jest ten podejmujący decyzję, czyli tryb tryb myśli i uczuć, kolejny to ten, który czerpie informacje zmysły i intuicja pozostałe dwa to tryby racjonalny obejmujący myśli i uczucia, a także irracjonalny, do którego należą zmysły i intuicja. 

Ta teoria została rozszerzona Katharine Cook Briggs i jej córka Isabel Briggs-Myers, które stworzyły formularz MBTI (ang. Myer-Briggs Type Indicator) jest to kwestionariusz opierający się na indywidualnych cechach człowieka, warunkujących preferencje w sposobie postrzegania świata. Na jego podstawie osobie go wypełniającej, może zostać podporządkowany jeden z szesnastu typów osobowości.

16 typów osobowości – analitycy

Według testu MBTI 16 typów osobowości przyporządkowanych jest do czterech kategorii. Pierwszą z nich są analitycy. Ta grupa obejmuje osobowość architekta, logika, dowódcę oraz dyskutanta. Czym charakteryzują się osoby przyporządkowywane do tych typów?

Architekt INTJ

Architekt, czyli osobowość INTJ (Introwertyk Intuicyjny Myśliciel Sędzia) lubi wykorzystywać swój analityczny umysł, który praktycznie nigdy nie odpoczywa. Ten typ osobowości występuje dość rzadko, lecz bez wątpienia można go zaliczyć do najbardziej uzdolnionych. Architekci wyróżniają się zdolnością samodzielnego myślenia. Analizują wszystko, co ich otacza, co przysparza im pewne trudności ze znalezieniem osób, które rozumieją ich dar. Architekci to osoby, które są pomysłowe, a do swojej pracy podchodzą z dużą determinacją, wykorzystując w niej wszystkie swoje cechy, takie jak siła woli, wnikliwość i logika. Takie osoby chcą odnosić sukcesy i realizować własne pomysły. Jest to więc typ osobowości, który cechuje się dużą niezależnością. Często lubi działać w pojedynkę, co powoduje, że nierzadko nie bierze pod uwagę pragnień i planów innych osób. Nie są to jednak osoby obojętne, ponieważ łatwo je dotknąć i zranić. Nie jest to też miły typ osobowości, ze względu na to, że swój sukces i rację przedkładają nad grzeczność i uprzejmość.

Logik INTP

Kolejnym typem osobowości jest logik. Osoba typu INTP (Introwertyk Intuicyjny Myśliciel Obserwator) wyróżnia się ponadprzeciętnym intelektem i odmiennym punktem widzenia. To również dość rzadki typ osobowości, który praktycznie nigdy nie przestaje myśleć. Wielu filozofów, a także naukowców posiadało właśnie ten typ osobowością. Logicy cechują się kreatywnością i pomysłowością, lubią wyróżniać się z tłumu. Jest to jednak typ osobowości introwertyczny, dlatego długie spotkania towarzyskie mogą go męczyć, a nowe tezy często pragną konsultować w samotności. Mimo że to typ osobowości, który jest w stanie wpaść na wiele niekonwencjonalnych pomysłów, to przekształcanie tych nieszablonowych myśli w rzeczywistość, nie zawsze cieszy się zainteresowaniem logików. Osoby takie bardzo często chcą wszystko zrozumieć i racjonalnie wyjaśnić. Dlatego właśnie najlepiej czują się w sferze logiki. Nie oznacza to jednak, że są pozbawione uczuć, ponieważ mogą być dobrymi przyjaciółmi.

Dowódca ENTJ

Do analitycznych typów osobowości należy również dowódca. Osoby ENTJ (Ekstrawertyk Intuicyjny Myśliciel Sędzia) to urodzeni liderzy. Takie osoby kochają wyzwania, dlatego jeżeli tylko będą dysponowały odpowiednimi zasobami, a także ilością czasu, są w stanie osiągnąć niemal każdy cel. Bardzo często ich charyzma i pewność siebie powodują, że stają się autorytetem dla wielu ludzi i potrafią przyciągać tłumy dowódcy. Stanowią jedynie 3% populacji, a cechuje ich racjonalność, zapał, determinacja i bystry umysł. Z tego powodu być może bardzo często są doskonałymi przedsiębiorcami. Ze względu na to, że jest to typ osobowości ekstrawertycznej, takie osoby bardzo często osiągają wręcz spektakularne wyniki negocjacji. Lubią dominować, a w wielu przypadkach są nieustępliwie i nieugięte i nie cofną się, by osiągnąć swój cel. Dowódcy bardzo często choć są energiczni, zadowoleni z własnych osiągnięć i nierzadko nie są wrażliwe zwłaszcza na potrzeby osób, które uważają za nieefektywne, leniwe bądź też niekompetentne. Cenią jednak osoby dorównujące im inteligencją.

Dyskutant ENTP

Ostatnim typem osobowości zaliczanej do grupy analityków, jest dyskutant. Osoby ENTP (Ekstrawertyk Intuicyjny Myśliciel Obserwator) są niezwykle śmiałe i z uporem dążą do celu. Ich ekstrawertyczna osobowość powoduje, że są bystre, a czasami również zuchwałe i nie boją się kontrowersyjnych tematów, a także mieć odmiennego od reszty zdania. Nie są to jednak osoby złośliwe czy nieuprzejme, wręcz przeciwnie, zazwyczaj są kompetentne, ciekawe i dowcipne. Znane są jednak ze swoich buntowniczych zapędów i kwestionowania różnych idei. Wśród ich nieprzeciętnych umiejętności, bez wątpienia można wymienić zdolność debatowania. Kwestionując przekonania lub uczucia innych osób, nierzadko jednak mają kłopoty. Ich pomysłowość, racjonalność, zdolność logicznego myślenia, pewność siebie, wiedza, pomysłowość i poczucie humoru sprawiają jednak, że zazwyczaj osiągają wymarzone cele zawodowe.

16 typów osobowości – dyplomaci

Kolejną grupą osobowości wyodrębnioną w kwestionariuszu MBTI są dyplomaci. Zalicza się do nich następne cztery typy charakteru, czyli spokojnego i tajemniczego, lecz inspirującego rzecznika, a także uprzejmą i pomocną pośrednik. Charyzmatycznym i inspirującym liderem tej grupy jest protogonista, a towarzyskim wolnym i kreatywnym duchem jest działacz. Czym dokładnie wyróżniają się osoby o tych typach osobowości?

Rzecznik INFJ

Jednym z najrzadszych typów osobowości należących do dyplomatów, który stanowi jedynie 1% populacji jest rzecznik. Osoby INFJ (Introwertyk Intuicyjny Uczuciowiec Sędzia) są empatyczne i wyróżniają się silnie rozwiniętą intuicją. Mają wzniosłe cele, ambicje i są sumienne aż do szpiku kości. Rzecznicy są idealistami, kierujący się pewnymi zasadami. Ich bogate życie wewnętrzne sprawia jednak, że bardzo często nie cieszą się akceptacją społeczną. Czują się niezrozumiani i samotni. Dla wielu rzeczników życiową misją jest pomaganie innym. Cenią sobie rozmowy, emocjonalną szczerość i troskę.

Pośrednik INFP

Niezwykle rzadkim typem osobowości, który występuje u zaledwie 2% populacji, jest pośrednik. Osoba o cechach INFP (Introwertyk Intuicyjny Uczuciowiec Obserwator) jest kreatywna i ciekawa świata, a także optymistyczna, lecz jednocześnie nieco wycofana. Osoby o tym typie osobowości bardzo często sprawiają wrażenie cichych i niepozornych, mimo swojego wewnętrznego życia. Są niezwykle pomysłowe, kreatywne i wrażliwe nie tylko na naturę czy otaczających ludzi, ale także muzykę i sztukę. Jest to typ osobowości pełen empatii i głębokich uczuć, który czuje powołanie, by pomagać innym. Jego dar empatii jest często jednak również jego największą wadą, która powoduje, że są oni podatni na przyjmowanie negatywnych nastrojów. Osoby o typie osobowości pośrednika, często póki nie znajdą swojej życiowej misji, mają problem z wyborem odpowiedniej ścieżki i czują, jakby utknęły w martwym punkcie, pomagając wszystkim, lecz jednocześnie zapominając o sobie.

Protagonista ENFJ

Charyzmatyczne osoby z wysoko rozwiniętą intuicją, będące urodzonymi liderami to protagoniści. Osobowość ENFJ (Ekstrawertyk Intuicyjny Uczuciowiec Sędzia) wyróżnia się łatwością dostrzegania i rozumienia różnych emocji i potrzeb, a także odpowiedzialnością i lojalnością. Protagonista to urodzony nauczyciel, ale też mentor, który uwielbia pomagać innym. Takie osoby bardzo często czują powołanie, by służyć wyższym celom i wywierać pozytywny wpływ na ludzi i otaczający ich świat. Pasja i charyzma protagonisty pozwala mu jednak inspirować wiele ludzi. Takie osoby mają często wielu przyjaciół i nie mają problemów z nawiązywaniem relacji. Nie boją się mówić o swoich wartościach i altruizmie. Wyróżniają się czystością intencji, a także elokwencją i wrażliwością. To urodzeni liderzy, którzy umieją stawić czoła różnym wyzwaniom, aby bronić idei lub ludzi. Ich umiejętności przywódcze sprawiają, że w grupie protagonistów można znaleźć wielu znanych polityków, nauczycieli czy trenerów.

Działacz ENFP

Do dyplomatycznych typów osobowości zalicza się działacza. Osoby ENFP (Ekstrawertyk Intuicyjny Uczuciowiec Obserwator) są pełne energii, zrozumienia i wyróżniają się niezależnością. Inspirującą innych do działania. Są to prawdziwe wolne duchy z otwartym sercem i umysłem, wyróżniające się z tłumu żywiołowością i optymistycznym podejściem do życia. Są oddane w relacjach i lubią wzbogacać swoje życie towarzyskie. Swoim entuzjazmem zarażają innych, a kiedy zajdzie taka potrzeba, są w stanie intensywnie myśleć. Dla działaczy duże znaczenie mają relacje z innymi. Często spędzają wiele czasu na badaniu różnych uczuć i pomysłów. Są empatyczni i tworzą przestrzeń, w której czują się komfortowo nawet nieśmiałe i introwertyczne typy osobowości.

16 typów osobowości – strażnicy

Trzecia grupa typów osobowości według 16 personalities to strażnicy. Zalicza się do nich logistyków, czyli osoby skupione na faktach, bardzo oddanych i czułych obrońców, potrafiących zarządzać wykonawców, a także popularnych, troskliwych i towarzyskich doradców. Czym wyróżniają się te poszczególne typy osobowości?

Logistyk ISTJ

Do grupy strażników zalicza się logistyków. Osoby ISTJ (Introwertyk Percepcjonista Myśliciel Sędzia) wyróżnia się rozwagą i praktycznym podejściem do życia. Jest to jeden z najczęściej występujących w populacji typów osobowości. Logistycy wyróżniają się uczciwością, praktycznością i umiejętnością logicznego myślenia, nawet w stresujących sytuacjach. Są to uczciwe osoby, które biorą odpowiedzialność za swoje czyny, umieją przyznawać się do błędów i wyróżniają się prawdomównością. To typ osobowości, dla którego ważne jest wypełnianie jego zobowiązań, który wyróżnia się dużym zaangażowaniem nie tylko w wykonywaną pracę, ale także życie towarzyskie. Nie jest to typ osobowości, który chętnie wyraża emocje, ponieważ uznawany jest za zrównoważony. Logistycy bardzo często logistyce biorą na siebie zbyt wiele zobowiązań, wykonując pracę za innych, za co często nie otrzymują żadnego uznania.

Obrońca ISFJ

Obrońca, czyli osoba ISFJ (Introwertyk Percepcjonista Uczuciowiec Sędzia) zazwyczaj stąpa twardo po ziemi i kieruje się rozumem, a nie uczuciami. Osoby o tym typie osobowości są skromne, pracowite i oddane, a także niezwykle odpowiedzialne. Dlatego niezwykle istotne jest dla nich, by dotrzymywać terminów i dobrze wypełniać swoje obowiązki. To osoby wrażliwe i opiekuńcze, które lubią dbać o szczegóły, wyróżniające się ponadprzeciętnymi zdolnościami analitycznymi. Są też zaradne, skłonne do działania i mimo swojej introwertycznej osobowości, wyróżniające się dobrze rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi, które pozwalają im skutecznie nawiązywać mocne relacje społeczne. Do głównych cech obrońców zalicza się lojalność, troskliwość i oddanie.

Wykonawca ESTJ

Wykonawca, czyli typ osobowości ESTJ (Ekstrawertyk Percepcjonista Myśliciel Sędzia) wyróżnia się przywiązaniem do tradycji i stabilizacji. Wykonawcy lubią wykorzystywać swoje umiejętności, aby jednoczyć ludzi zarówno rodziny, jak i społeczeństwo. Cenią sobie jasne zasady i są dumni ze swoich umiejętności. Z tego powodu często wcielają się w rolę organizatorów. Wyznają wartości takie jak godność, uczciwość i poświęcenie. Cenią sobie tradycyjne wartości przyczyniające się do scalania rodziny i społeczeństwa. Mimo że przedstawiciele tej grupy osobowości stanowią około 11% populacji, to bardzo często wykonawcy, dając przykład innym, stanowią wzór poświęcenia i uczciwości, odrzucając lenistwo i oszukiwanie. Wielu prezydentów było właśnie wykonawcami.

Doradca ESFJ

Ostatnim typem osobowości należącej do strażników jest doradca. Osoby ESFJ (Ekstrawertyk Percepcjonista Uczuciowiec Sędzia) są wrażliwe na potrzeby innych, lecz w pełni poświęcają się swoim obowiązkom. Lubią rutynę i zorganizowany plan dnia. Bardzo często są lubiane w swoim środowisku. Osoby o tym typie osobowości, stanowią podstawę wielu społeczności. Są hojni, niezawodni, wierzą w siłę gościnności i dobrych manier i mają poczucie obowiązku wobec otaczających ich osób. Są altruistami i lubią czynić dobro. Doradców łatwo można zauważyć, zwłaszcza na imprezach, ponieważ zazwyczaj brylują na nich, sprawdzając jednak, czy wszyscy dobrze się bawią. Jest to typ osobowości, który lubi porządek i strukturę. Dlatego zdecydowanie woli zaplanowane niż spontaniczne wydarzenia. 

16 typów osobowości – odkrywcy

Ostatnią grupą osobowości, według 16 personalities, są odkrywcy. Zalicza się do nich odważnego i praktycznego wirtuoza, gotowego, by doświadczać nowego poszukiwacza przygód, a także inteligentnego i energicznego przedsiębiorcę oraz spontanicznego i entuzjastycznego animatora. Czym wyróżniają się te cztery typy osobowości?

Wirtuoz ISTP

Wirtuozi, czyli osoby ISTP (Introwertyk Percepcjonista Myśliciel Obserwator) uwielbiają poznawać wszystko, co ich otacza, badając świat różnymi zmysłami. Są to naturalni twórcy, którzy często wybierają zawód inżyniera czy mechanika. Wirtuozi lubią też pomagać i dzielić się swoim doświadczeniem, o ile osoby, które będą się uczyły, nie będą im przeszkadzały i wykażą zainteresowanie ich pracą. Wirtuozi stanowią około 5% populacji, lecz typ osobowości wśród kobiet występuje dość rzadko. Osoby ISTP są skryte i spokojne, lecz ciekawe świata, a także spontaniczne. Wykazują trudność w przewidywaniu cudzych emocji, dlatego mają tendencję do budowania kontaktów międzyludzkich przez działania, a nie empatię. 

Poszukiwacz przygód ISFP

Zestaw cech ISFP, czyli introwertyk, percepcjonista, uczuciowy, obserwator jest charakterystyczny dla poszukiwacza. Osoby o tym typie osobowości, lubią eksperymentować. Choć są ciche, to świetnie obserwują otaczający ich świat i potrafią być bardzo towarzyskie. Nierzadko kilkukrotnie zmieniają ścieżkę kariery, ponieważ są ciekawe, kreatywne i nierzadko mają wiele pasji i zainteresowań, a ze względu na to, że mają dość elastyczne podejście do życia, łatwo dostosowują się do nowych warunków. Poszukiwacze przygód są tolerancyjni i otwarci, lecz miewają trudności z trzymaniem się długoterminowych planów. Ten typ osobowości wyróżnia się opiekuńczością i kreatywnością. Są to również osoby serdeczne, które mimo introwertycznej duszy mają wielu przyjaciół. Nie lubią rozpamiętywać krzywd czy frustracji i żyją teraźniejszością.

Przedsiębiorca ESTP

Przedsiębiorca, czyli osoba o typie osobowości ESTP (Ekstrawertyk Percepcjonista Myśliciel Obserwator) jest skupiona na działaniu i energiczna. Przedsiębiorcy mają często duży wpływ na swoje otoczenie i wyróżniają się na tle tłumu. Są energiczni, inteligentni i potrafią szybko myśleć, a także naprawiać swoje błędy. Jest to typ osobowości skłonny do ryzykownych zachowań, który błyskawicznie reaguje na różne bodźce, choć podejmując ważne decyzje, kieruje się rozumem. Przedsiębiorcy ze względu na swój błyskawiczny zmysł obserwacji i umiejętność działania pod presją czasu, świetnie sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych. Czasami jednak zdarza im się zapomnieć o własnym zdrowiu i bezpieczeństwie, a także źle potraktować lub urazić inne osoby. To urodzeni liderzy pełni pasji i energii.

Animator ESFP

Ostatnim, szesnastym typem osobowości jest animator. Osowa o typie ESFP (Ekstrawertyk Percepcjonista Uczuciowiec Obserwator) jest przyjacielska, otwarta i nie ma problemu z kontaktami z innymi ludźmi. Świetnie odnajduje się w pracy w zespole. Jest spontaniczna i lubi być w centrum uwagi. Ten typ osobowości wyróżnia się również silnym poczuciem estetyki, jednak sztuka prowadzenia rozmowy nie jest ich mocną stroną. Wielu sławnych aktorów to właśnie animatorzy, a ten typ osobowości, choć wydaje się dominujący nad innymi, to jednak doskonale potrafi spostrzec emocje innych osób i jest na nie niezwykle wrażliwy. Animatorzy są dość spontaniczni i nierzadko lekceważą obowiązki czy odpowiedzialność. Doceniają jednak wartość i jakość. Ten typ osobowości ma tendencję do tego, by żyć ponad stan.

Jak poznać swój typ osobowości?

Żeby poznać swój typ osobowości po to, aby dowiedzieć się jakie cechy są naszymi mocnymi stronami, a na co powinniśmy uważać, a tak żeby odpowiednio dobrać ścieżkę kariery, wystarczy wejść na stronę: https://www.16personalities.com/pl i wypełnić znajdujący się na niej formularz. Test osobowości jest darmowy i w ciągu zaledwie kilku lub kilkunastu minut, pomoże nam lepiej poznać charakter, podpowiadając jaką ścieżkę kariery wybrać, a także jak zrozumieć samego siebie.

Zobacz także: