Tłocznia soków

W artykule przeczytasz

Soki produkowane przy zastosowaniu metody tłoczenia są wyjątkowo bogate w pożądane w diecie człowieka substancje. Obok cennych minerałów i witamin zawierają polifenole, które walczą z wolnymi rodnikami i komórkami nowotworowymi. Nie powinno, więc zaskakiwać, że grono miłośników soków tłoczonych nieustannie się zwiększa. W dobie panujacej mody na żwynośc eko, soki naturalne stały się niezwykle atrakcyjną alternatywą dla innych napojów.

Na czym polega tłoczenie soków?

Do produkcji naturalnego soku niezbędnym elementem są głównie dobrej jakości owoce. Warto przy tym pamiętać, że soki owocowe mogą być przygotowane z różnych owoców, a również warzyw. Sok tłoczony na zimno ma identyczny smak, jak smak owoców, z którego został otrzymany – jeśli użyjemy na przykład kwaśnej odmiany jabłek, gotowy produkt również będzie kwaśny. Dlatego dobór odpowiednich owoców to niezwykle istotny etap produkcji soków. Warunkiem udanego soku są właśnie one, powinny być świeże i uprawiane bez dużej ingerencji zewnętrznej – oprysków i tym podobne. Zanim jednak owoce trafią do urządzenia, zostają poddane selekcji. Polega na odrzuceniu nadgniłych lub uszkodzonych sztuk, ponieważ takie egzemplarze nie nadadzą się do obróbki. Następnie owoce trafiają do kąpieli, gdzie pozbywają się większych zabrudzeń. W dalszej kolejności płukane są pod bieżącą wodą, by wymyć ich powierzchnie dokładniej.

Po zdobyciu odpowiednich surowców, można przejść do właściwego etapu produkcji, gdzie główną rolę odgrywa tłocznia soków. Po skrupulatnym umyciu, następuje mechaniczne rozdrabnianie owoców. Na skutek czego powstaje pulpa, która trafia na specjalne przekładki. Tam zakrywa się ją tkaniną o właściwościach filtrujących, a następnie owocowa pulpa zostaje poddana działaniu prasy. Za sprawą ogromnego nacisku o sile dorównującej nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu ton, urządzenie wyciska sok z rozdrobnionych owoców. Zależnie od pożądanego końcowego efektu sok można pasteryzować, dla konserwacji i dłuższego terminu przydatności lub pozostawić, w celu zachowania większej ilości witamin i minerałów. W przypadku pasteryzacji kolejnym etapem produkcji jest przelewanie soku do zbiornika znajdującego się przy tzw. pasteryzatorze. Jak sugeruje nazwa, służy on do pasteryzacji, czyli podgrzania produktu w celu jego konserwacji. Tak przygotowany sok tłoczony jest gotowy do sprzedaży. Pasteryzacja ma wiele zalet, jednak w ograniczonym oczywiście stopniu zabija witaminy i cenne minerały. Sok tłoczony na zimno niepoddawany żadnej obróbce zachowuje wszelkie wartości, jednak może on przetrwać w sklepowej lodówce maksymalnie jeden/dwa dni, to znacznie ogranicza jego dystrybucje.

Tłoczony sok – pyszny i zdrowy

Aktualnie w sklepach najczęściej oferowane są produkty przetworzone, które w składzie mają więcej wzmacniaczy smaków, aromatów, konserwantów i cukru niż prawdziwych owoców. W dłuższej perspektywie regularne spożywanie takich soków może zamiast wspomóc organizm, negatywnie na niego wpłynąć. Dobrze jest więc zainwestować w dzienną dawkę naturalnych soków, które zawierają tylko i wyłącznie owoce. Nie są one rozrzedzane wodą ani konserwowane sztucznie, po naturalnej i bezpiecznej pasteryzacji są rozlewane do opakować i dystrybuowane, na przykład w sklepach. Zatem są to w stu procentach naturalne produkty, dzięki czemu nie tylko pozostaje ich bogaty smak, ale również wartości odżywcze. Soki naturalne produkowane w ten sposób są esencją składników odżywczych zamkniętych w drogocennych owocach oraz warzywach.

Dowiedz się więcej na: https://zdrowysok.com/11-soki-tloczone

Zobacz także: