Test Gallupa – co bada i dlaczego warto go zrobić?

W artykule przeczytasz

Poznanie własnych talentów i związanych z nimi możliwości stanowi aspekt istotny z różnych punktów widzenia. Stosowanie narzędzia Clifton Strengths, nazywanego także testem Gallupa jest rozwiązaniem, pozwalającym na odkrycie swoich najmocniejszych i najsłabszych stron. W tym poradniku dowiesz się co dokładnie bada narzędzie, a także dlaczego warto z niego skorzystać, jeśli prowadzisz własną działalność. 

Test Gallupa – czym jest i jak przebiega?

Test Gallupa stanowi zbiór 177 pytań, które w ostatecznym rozrachunku sugerują predyspozycje, talenty a także różnego rodzaju umiejętności społeczno-psychologiczne. Ciekawostką jest, iż test ten wymaga udzielenia odpowiedzi na każde pytanie w zaledwie 20 sekund. Dzięki temu istnieje wyższe prawdopodobieństwo otrzymania wiarygodnych wyników końcowych. Po zakończeniu części z pytaniami i odpowiedziami, osoba wypełniająca otrzymuje precyzyjną analizę swoich talentów. Test Gallupa wskazuje aż 34 cechy, które można podzielić na następujące grupy:

  • myślenie strategiczne – sugestie dotyczące takich aspektów jak intelekt, umiejętność uczenia się, analizowania a także wizjonerskości,
  • budowanie relacji – talenty odnoszące się do kompetencji miękkich, takich jak elastyczność, empatia, współpraca z innymi czy predyspozycje do samodzielnego działania,
  • wywieranie wpływu – określające sposób bieżącego działania, na przykład chęć rywalizacji, bycia osobą aktywizującą, przewodzącą, komunikatywną,
  • wykonawczość – wyznaczającą predyspozycje związane ze sposobem realizacji zadań np. nastawienie na osiągnięcie, naprawienie, bezstronność czy dyscyplinę.

Jak widać, test Gallupa jest w stanie ustalić szereg informacji na temat osoby, która go wypełnia. Mówiąc w skrócie, narzędzie to określa szereg silnych i słabych stron, które można wykorzystać nie tylko w rozwoju biznesowym, ale również prywatnym.

Dlaczego warto uzyskać Clifton Strengths?

Wiedza na temat własnych talentów okazuje się przydatna nie tylko w kontekście rozwoju zawodowego. Znając własne oczekiwania i predyspozycje można zdecydowanie skuteczniej rozwijać się jako jednostka, co z kolei przekłada się na szybszą możliwość uzyskania szczęścia w życiu prywatnym. Test Gallupa warto więc zrobić wtedy, gdy:

  • chcesz lepiej poznać siebie i własne możliwości,
  • masz zamiar się przebranżowić,
  • interesujesz się rozwojem zawodowym,
  • chcesz otworzyć własną działalność,
  • masz problem z niską samooceną.

Warto jednocześnie zaznaczyć, iż wykonanie testu stanowi jedynie początek w drodze ku rozwojowi. Głównym zadaniem osoby poddającej się testowi jest samodzielna interpretacja wyników i korzystanie z nabytej wiedzy.

Gdzie można wykonać test Gallupa?

Chcąc pozyskać informacje na temat własnych talentów i predyspozycji nie trzeba wychodzić z domu. Test Gallupa można wykonać za pomocą dedykowanej witryny, kierującej do testu. Użytkownik ma do wyboru kilka pakietów, umożliwiających poznanie określonej ilości posiadanych talentów. Poznanie pięciu dominujących kosztuje obecnie $19.99, zaś uzyskanie pełnego raportu wymaga wykupienia pakietu premium wynoszącego $49.99. Strona umożliwia otrzymanie raportu zarówno w języku angielskim, jak i polskim.

Zobacz także: