Soczewki kontaktowe albo okulary korekcyjne? A może jedno i drugie?

wybor korekcyjnych produktow

W artykule przeczytasz

Każda osoba zmagająca się z wadą wzroku ma do wyboru dwie metody jej korekcji – za pomocą szkieł kontaktowych lub okularów. Oba rozwiązania posiadają swoje wady i zalety, dlatego często trudno zdecydować się tylko na jedno z nich. Soczewki uchodzą za wygodne, natomiast okulary za łatwiejsze w utrzymaniu. Czy trzeba jednak rezygnować z okularów na rzecz soczewek i odwrotnie? Poznajmy odpowiedź.

Dla kogo soczewki kontaktowe?

Po szkła kontaktowe sięga coraz więcej osób, które cenią sobie wygodę i ostrość widzenia w każdej sytuacji. Soczewki gładko przylegają do powierzchni rogówki, dzięki czemu przez cały czas zapewniają nam optymalne pole widzenia. Do tego nie parują i nie zsuwają się z nosa tak jak okulary, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla sportowców. Soczewki kontaktowe pozwalają swobodnie nosić okulary przeciwsłoneczne, a do tego nie wpływają na rysy twarzy. Choć zapewniają wysoki komfort użytkowania, szkła muszą być regularne czyszczone, dezynfekowane oraz odpowiednio przechowywane, aby nie doprowadzić do infekcji oka.

Soczewki kontaktowe – przeciwwskazania

Soczewki miesięczne czy jednodniowe dostępne na rynku pozwalają poprawić widzenie m.in. u krótkowidzów, dalekowidzów czy astygmatyków, ale trzeba jednak zaznaczyć, że istnieje kilka zdrowotnych przeciwwskazań do noszenia szkieł kontaktowych. Dotyczą one osób, które cierpią na cukrzycę, zaburzenia hormonalne, zespół suchego oka, jaskrę czy alergię. Soczewek nie powinny nosić także osoby z uszkodzeniami mechanicznymi oczu lub z tendencją do stanów zapalnych.

Okulary korekcyjne – wady i zalety

Noszenie okularów na stałe jeszcze do niedawna było postrzegane jako przykry obowiązek, ale dziś traktuje się je w kategoriach ciekawego sposobu na zmianę wizerunku. Okulary korekcyjne damskie to wręcz nieograniczone możliwości wyboru w kwestii koloru, kształtu czy grubości oprawek. Moda na okulary urosła do tego stopnia, że nawet osoby bez wady wzroku decydują się na zakup „zerówek” wyposażonych w szkła z powłoką antyrefleksyjną, która chroni oczy podczas pracy przy komputerze.

Okulary korekcyjne odpowiadają nie tylko miłośnikom modowych wariacji, bo sprawdzają się u osób zabieganych, nie mających zbyt wiele czasu na prawidłową pielęgnację czy dezynfekcję soczewek kontaktowych. Okulary są gotowe do noszenia zaraz po wyjściu z salonu optycznego, a jedynym naszym obowiązkiem jest czyszczenie szkieł za pomocą odpowiednich ściereczek czy dedykowanych płynów.

Okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe – zgrany duet

Okazuje się, że okulary i szkła kontaktowe można nosić naprzemiennie, w zależności od zaplanowanych aktywności. Miłośnicy okularów coraz częściej zamieniają je na soczewki przy okazji większych wyjść czy uprawiania sportu. Fani szkieł kontaktowych z kolei sięgają po tradycyjne okulary przy pojawieniu się dolegliwości oczu, które nie pozwalają na założenie tych pierwszych. Okulary ze szkłami filtrującymi światło wykazują się też lepszą skutecznością w ochronie wzroku, co jest niezwykle ważne podczas wielogodzinnej pracy przy monitorze. Przed zakupem zarówno okularów, jak i soczewek należy skonsultować się z okulistą lub optometrystą, który pomoże w doborze szkieł o optymalnych parametrach.

Odwiedź stronę sklepu Twoje Soczewki, w ofercie którego znajdziesz różnorodne soczewki kontaktowe, każdy rodzaj płynu do ich pielęgnacji i akcesoria soczewkowe, a także bogatą ofertę okularów i na pewno wybierzesz produkty idealne dla Ciebie. Zapraszamy!

Zobacz także: