Zarówno rozwój, jak i separacja stanowi instytucję, która przewidziana jest w sytuacji problemów, które mają miejsce w związku małżeńskim. Niestety wchodząc w związek małżeński mamy często różne wizje dotyczące zarówno przyszłości, jak i wspólnego życia, dlatego nieporozumienia wraz z upływem czasu narastają do wysokiej rangi. Czym właściwie jest rozwód, a czym separacja? W jakich sytuacjach lepiej zdecydować się na pierwszą, a kiedy na drugą ewentualność?
Więcej o rozwodach znajdziesz na kancelariasprawyrodzinne.pl
Rozwód a separacja – Znaczące różnice
Większość z nas tak naprawdę wie, czym jest rozwód, a czym separacja, jednak w wielu przypadkach zastanawiamy się, które z rozwiązań będzie najlepsze w naszej sytuacji. Bierzemy wówczas pod uwagę nie tylko nasze dobro, ale także dobro naszych dzieci. Rozwód stanowi ustanie małżeństwa na podstawie orzeczenia sądu. Małżeństwo może zostać rozwiązane na wniosek jednego z małżonków lub na wniosek obu stron. Separacja to uchylenie wspólnoty małżeńskiej. Zasadnicza różnica związana jest z faktem, iż w przypadku rozwodu można natychmiast wstąpić w ponowny związek małżeński, natomiast w przypadku separacji takiej możliwości nie ma. Do orzeczenia sądu niezbędne jest przyznanie, iż nastąpił całkowity rozkład pożycia małżeńskiego. Do orzeczenia separacji warunek ten nie jest konieczny. Zadaniem separacji jest danie małżonkom czasu na przemyślenie celowości rozwiązania małżeństwa. Wiele par w tym czasie postanawia jednak spróbować jeszcze raz, co najczęściej ma szczęśliwe zakończenie.
W jakich sytuacjach warto zdecydować się na rozwód?
Rozwód to najlepsze rozwiązanie w dwóch przypadkach. Pierwszym przypadkiem jest sytuacja, w której nie widzimy już absolutnie żadnych szans na ratowanie naszego małżeństwa z powodu uzależnienia drugiej strony i braku efektów terapii lub w ogóle podjęcia leczenia, w sytuacji, kiedy chcemy ułożyć sobie życie z inną osobą, ponieważ z małżonkiem/małżonką nie jesteśmy już szczęśliwi, a także wtedy, kiedy chcemy zerwać jakiekolwiek łączące nas relacje z drugim człowiekiem z innych, istotnych dla nas przyczyn. Należy jednak pamiętać, że mimo faktu, iż prawnie dwie osoby nie są ze sobą związane, nie oznacza to, że nadal nie muszą wypełniać niektórych obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, jak na przykład wspólne wychowywanie dzieci. Jeżeli ze związku zrodziły się dzieci, byli małżonkowie mimo ustania małżeństwa powinni dogadywać się w kwestiach związanych z opieką nad małoletnimi. Wymienić można tutaj określone prawa, takie jak prawo do kontaktu z dziećmi oraz obowiązki, jak na przykład obowiązki alimentacyjne.
Czytaj także: https://kancelariasprawyrodzinne.pl/adwokat-podzial-majatku-warszawa/
W jakich sytuacjach warto zdecydować się na separację?
Sąd znacznie chętniej przychyla się do wniosku o separację. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jednak tylko formalność, gdyż mimo rozpadu pożycia małżeńskiego dla dobra dzieci separacja może zostać nieorzeczona. Dzieje się tak, ponieważ sąd bierze pod uwagę w pierwszej kolejności dobro dzieci lub ewentualną chorobę jednego z małżonków. Separacja to najlepsze rozwiązanie, kiedy relacje w małżeństwie nie są najlepsze, jednak widoczna jest możliwość naprawy relacji i pracy nad nią. Ważna jest jednak tutaj wola obu stron. Rozłąka z najbliższą do tej pory osobą w wielu przypadkach daje szersze ole widzenia oraz pozwala na spojrzenie na sytuację ”na chłodno”. W wielu przypadkach wielkie kłótnie powstają z niewielkich nieporozumień, które łatwo jest wyjaśnić. Dotyczy to także pracy nad swoimi słabościami, które nie są akceptowane przez drugą stronę. Separacja może więc okazać się zarówno pierwszym krokiem do rozwodu, jak i może okazać się także skuteczną terapią scalającą małżeństwo.