Jednodniowe wędrówki z dziećmi

W artykule przeczytasz

Nic tak nie pobudza i nie otwiera na świat jak wspólne wycieczki, które integrują i zbliżają członków rodziny do siebie. Aby lepiej poznać najbliższą i dalszą okolicę, swoimi ulubionymi szlakami i miejscami wartymi odwiedzenia dzieli się Rodzina Mazurków. Zapraszamy na jednodniowe wędrówki po „polskiej krainie śniegu” – Małopolsce.

Małopolska ma przepiękne ukształtowanie terenu, a znajdujące się tam dolinki są tego najlepszym przykładem. Bogate w liczne potoki, formy rzeźb kresowych, pomniki przyrody zachwycają swoim urokiem o każdej porze roku. Panujący tam spokój, malownicze doliny i wąwozy, niewielki ruch turystyczny sprzyjają rodzinnym spacerom. Ze względu na swój charakter łatwo przemierzyć je z dziećmi, a niektóre trasy dostosowane są do pieszych wędrówek wraz z wózkiem dziecięcym.

Dla wszystkich którzy nie mogą do nas aktualnie przyjechać, a lubią poznawać nowe miejsca i są ciekawi atrakcji regionu stworzyliśmy wirtualne spacery 360° po Małopolsce – mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego i dodaje: Na stronie Visit Małopolska (https://spacery.visitmalopolska.pl/pl/1) można wirtualnie odwiedzić najciekawsze małopolskie atrakcje, podziwiać piękne widoki z perspektywy małopolskich szlaków, poznać regionalne tradycje i zwyczaje, a także zainspirować się, by przygotować ciekawy program wycieczki z dziećmi.

Na zimowy spacer po małopolskich dolinkach zaprasza Rodzina Mazurków z bloga „Rodzinnie dookoła świata” – ambasadorowie kampanii „Małopolska. Poznajmy się”.

Pierwszym punktem na mapie Mazurków jest Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie, położony na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Łatwo tam dojechać z Krakowa, Katowic, Rzeszowa czy Kielc. W skład parku wchodzą: Dolina Kluczwody, Bolechowicka, Będkowska, Kobylańska, Eliaszówki, Mnikowska, Szklarki i Racławki.

– Najbardziej lubimy Dolinę Eliaszówki, Kluczwody oraz Kobylańską. W Dolinie Eliaszówki znajduje się źródło zwane źródłem Proroka Eliasza w kształcie serca oraz Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej. Natomiast w Kluczwodach w czasie zaborów, w latach 1815-1914, wzdłuż potoku Kluczwoda przebiegała granica między zaborami: austriackim i rosyjskim. Miejsce to zostało oznaczone za pomocą zrekonstruowanych słupów granicznych. Zamieszczono tam także mapę, na której dokładnie można zobaczyć przebieg dawnej granicy – opowiada Anna Mazurek.

W pobliżu Krakowa i Katowic, ze wsi Nielepice można wyruszyć na wędrówkę przez Dolinę Nielepicką. Po drodze znajduje się punkt widokowy na Dębowej Górze, do którego można dotrzeć przez Pierunkowy Dół i krainę Pańskie Kąty.

Na pograniczu województwa małopolskiego oraz śląskiego znajduje się Dolina Sztoły, którą warto odwiedzić o każdej porze roku i popodziwiać meandry rzeki. Jej źródło znajduje się w pobliżu wsi Żurady, które ze względu na swój unikalny charakter, zostało uznane za pomnik przyrody. Piaszczyste zbocza oraz surowy, sosnowy las sprawiają, że można poczuć się jak nad Morzem Bałtyckim.

Na naszej mapie nie mogło zabraknąć dolinek tatrzańskich: Dolinę Strążyską, Chochołowską, Kościeliską, Małej Łąki, Ku Dziurze, ale także Rusinową Polanę czy nawet Halę Gąsienicową z Brzezin przez Psią Trawkę – trasa ta idealnie nadaje się na spacer z sankami.

– Na zimowe spacery z dziećmi polecamy również Gorce, a tam warto poznać takie trasy jak: Łapsowa Polana z Nowego Targu-Kowaniec. Bardzo przyjemny, niewymagający, godzinny szlak, który można w drodze powrotnej urozmaicić zjazdem na sankach. Za to z Łapsowej Polany rozpościera się przepiękny widok na Tatry. Warto wybrać się także na ścieżkę spacerową z Łopusznej na Żubrowisko czy też ścieżkę edukacyjną „Dolina Kamienicy”. W Gorcach polecamy także szlak z Jasionowa do bacówki na Maciejowej – bardzo fajna trasa na zimową wędrówkę z dziećmi i sankami, a spod bacówki ujrzymy cudne widoki na Tatry i Babią Górę – dodaje Anna Mazurek,

Jeśli ktoś mieszka niedaleko Beskidu Żywieckiego, warto wybrać się w trasę z Sidziny Wielkiej Polany do schroniska PTTK na Hali Krupowej, podziwiając po drodze panoramę Tatr. W Beskidzie Makowskim malowniczy szlak wiedzie na Jałowiec z Przełęczy Kolędówka. Nie można zapomnieć też o Beskidzie Wyspowym, gdzie znajduje się piękna ścieżka z Przełęczy Glisne na Szczebel oraz trasa na Łopień z Przełęczy Rydza Śmigłego, która jest najłatwiejszą i najkrótszą drogą prowadzącą na szczyt – mogą pokonać ją nawet małe dzieci.

– Podczas zimowych spacerów warto pamiętać o sprawdzeniu prognozy pogody i warunków panujących na szlakach, zaplanowaniu trasy, tak aby wrócić do punktu przed zachodem słońca. Aby nasza wędrówka zakończyła się uśmiechem na twarzy dziecka, należy także pamiętać o odpowiednim stroju zabezpieczającym ręce oraz stopy, ciepłym posiłku, wodzie i przekąskach. Do plecaka warto również zapakować podręczną apteczkę, latarkę czołówkę oraz powerbank. O tych i innych zasadach bezpiecznego wędrowania opowiada cykl filmów #NajważniejszeWrócić – mówi Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Zobacz także: